جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۲
شهرداری تهران موزه صنعت چاپ راه‌اندازی می‌کند

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران یک سال پس از تعطیلی موزه چاپ کتاب خانه مجلس (نخستین موزه صنعت چاپ ایران) اقدام به راه‌اندازی موزه صنعت چاپ با هدف نمایش سیر تکاملی صنعت چاپ در ایر

Print Friendly, PDF & Email

دوسال و ۴ ماه از افتتاح موزه صنعت چاپ در کتابخانه مجلس شورای اسلامی می‌گذرد،‌ موزه‌ای که بهمن ماه سال گذشته با تغییر مدیریت کتابخانه مجلس و به دلیل آنچه که کمبود جا عنوان شد،‌ به حالت تعطیلی در‌آمد و این روزها که یکسال از اقدام رجبی رئیس کتابخانه مجلس می‌گذرد، هم‌چنان سرنوشتش در هاله‌ای از ابهام است. هر چند که تاکنون چندین بار مسئولان کتابخانه مجلس از بازگشایی دوباره این موزه در ساختمان قدیم کتابخانه ملی خبر داده‌اند و آخرین آن مربوط به افتتاح در ایام دهه فجر بود،‌ اما هنوز اتفاقی در این زمینه رخ نداده است.

صنعت چاپ ایران، نه تنها قریب به ۲۰۰ سال تاریخ مکتوب را در دل خود دارد، بلکه نقش کاملاً مؤثر و افتخارآمیزی در بیداری ملت‌های خاورمیانه، مشرق زمین و انقلاب مشروطه ایران داراست.

بعد از سال ۱۳۶۰؛ قریب به اتفاق درصد بالای چاپخانه‌داران قبل از انقلاب اسلامی، بدون مشورت با متخصصین این حرفه و سازمان میراث فرهنگی کشور و از همه مهم‌تر مسئولان دفتر امور چاپ وزارت ارشاد اسلامی، در از بین بردن وسائل، اجناس و ماشین آلات قدیمی خود اقدامی ناآگاهانه و عجولانه انجام دادند؛ بطوری که وسائل و ماشین آلات آنتیک خود را که هویت شغلی، هنری، فرهنگی ایشان بوده، جهت بدست آوردن مختصر «مادیات» و یا «محل» این ماشین آلات که جایگاه فیزیکی آن‌ها را تسخیر کرده بود، را به دست اوراقچی و خریداران ضایعات سپردند و این جواهرات فرهنگی و روح‌دار گرانبها را، بدون اینکه اطلاع داشته باشند ازصحنه روزگارمحو نمودند.

از آن پس با گذشت بیش از ۳ دهه،‌ هنوز نیز اهمیت حفظ و نگهداری ماشین‌آ‌لات قدیمی چاپ و موزه تخصصی صنعت چاپ مورد غفلت واقع شده است‌، اگرچه اخیراً‌ معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران پروژه راه‌اندازی موزه صنعت چاپ ایران را کلید زده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران با همکاری اسماعیل دمیرچی از پیشکسوتان صنعت چاپ و بانی اصلی موزه صنعت چاپ کتابخانه مجلس،‌ اخیراً‌ اقدام به جمع‌آوری و خرید وسایل،‌ دستگاه‌ها و ماشین‌آلات چاپ کرده است،‌ تا بلکه تهران دارای موزه صنعت چاپ شود.

این موزه گلچینی از قطعات و ماشین‌آلات چاپ را در خود جای می‌دهد،‌ ماشین‌آلات به نوعی تهیه شده‌اند که خط سیر تکامل صنعت چاپ را در ایران طی ۲۰۰ سال به نمایش بگذارند‌. عمده این دستگاه‌ها از کشور آلمان خریداری شده است و بخشی از آن نیز از محموعه‌داران خصوصی به صورت خریداری یا اهدایی تهیه شده است.

بخش دیگری از این موزه به سابقه انتشار مطبوعات در ایران اختصاص دارد،‌ پیش از این قرار بود موزه صنعت چاپ ایران در مکانی در خیابان امانیه تهران برگزار شود،‌ اما اخیراً‌ مسئولان شهرداری تهران گزینه‌های دیگری برای تأسیس این موزه از جمله موزه ماشین‌های سواری و اتومبیل‌های قدیمی در جاده تهران کرج را نیز در نظر گرفته‌اند. موزه صنعت چاپ پس از مشخص شدن مکان قطعی،‌ نیمه نخست سال ۹۳ افتتاح خواهد شد.

باید دید موزه سیرتکامل صنعت چاپ در ایران به مرحله انجام میرسد یا این طرح نیز به مانند موزه صنعت چاپ کتابخانه مجلس با تعطیلی مواجه خواهد شد. هر چند این موزه به نظر می‌رسد که در سطحی محدودتر از موزه کتابخانه مجلس و متفاوت‌تر از ان تأسیس شود./تسنیم

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری