جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۲
بدهی ۶هزار میلیارد تومانی دولت به شهرداری
رای نخستین بار از سوی معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری میزان بدهی‌های دولت به شهرداری تهران اعلام شد. محمود صلاحی گفت: دولت از سال 90 تا به امروز 6 هزارو 47 ...
رای نخستین بار از سوی معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری میزان بدهی‌های دولت به شهرداری تهران اعلام شد.

محمود صلاحی گفت: دولت از سال ۹۰ تا به امروز ۶ هزارو ۴۷ میلیارد تومان به شهرداری تهران بدهکار است.به گفته وی، این بدهی‌ها مربوط به حوزه‌های حمل‌ونقل عمومی، ‌بافت‌های فرسوده، عوارض نوسازی، عوارض سوخت و جرایم راهنمایی و رانندگی است. بنابراین گزارش، دولت در بخش حمل‌ونقل عمومی ۳هزارو ۸۳۰ میلیارد تومان، ‌بافت‌های فرسوده ۲۸۷ میلیاردو۷۰۰میلیون تومان، نوسازی ۸۷۱ میلیاردو ۴۰۰ میلیون تومان، ‌عوارض سوخت ۸۳۱ میلیاردو ۱۰۰میلیون تومان و جرایم راهنمایی و رانندگی ۲۲۷ میلیارد تومان به شهرداری تهران بدهی دارد.

صلاحی با اظهار خوش‌بینی بابت پرداخت بدهی‌های مورد اشاره از سوی دولت اما گفت که شهرداری تهران انتظار ندارد که دولت با توجه به مشکلاتی که با آن دست به گریبان است این میزان بدهی را یک‌جا بپردازد. وی درعین حال از ارتباط خوب بین مدیریت شهری با دولت سخن گفت و ادامه داد: به همین مناسبت ستاد مشترکی از سوی استاندار تهران و شهردار تهران هر ۳‌ماه یک‌بار تشکیل خواهد شد تا موضوعات بین دولت و شهرداری تهران در آن به بحث و بررسی گذاشته شود.

وی همچنین در بخش دیگری از اظهارات خود به ویژگی‌های بودجه سال آینده شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: رقم بودجه سال آینده ۱۵هزارو ۱۹۸ میلیاردو ۷۰۰ میلیون تومان است که نسبت به بودجه مصوب و متمم آن در سال ۹۲ به میزان ۹درصد رشد داشته که البته زیر نرخ تورم است.

البته ۸هزارو ۷۰۰ میلیارد تومان که بیش از ۵۰درصد کل بودجه است نقدی و مابقی تهاتر یا به‌صورت غیرنقدی است. دراین باره صلاحی به تقسیم ماموریت‌های ۶گانه شهرداری و میزان اختصاص بودجه به هرکدام از این بخش‌ها اشاره کرد و گفت: سال آینده در حوزه فرهنگی و اجتماعی شاهد ۶۹درصد رشد بودجه هستیم که ۱۲درصد بودجه را شامل می‌شود. همچنین ۴۳درصد بودجه شهرداری اختصاص به حوزه حمل ونقل و ترافیک یافته که نسبت به سال۹۲ رشد ۵۷درصدی نشان می‌دهد.

اجرای ستاد استقبال از بهار

صلاحی در بخش دیگری از سخنان خود در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی از طرح استقبال از بهار گفت. افزایش خدمات‌رسانی مجموعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی از ۱۵اسفند تا ۱۶فروردین بخشی از این اقدمات شهرداری تهران به مناسبت طرح استقبال از بهاراست. علاوه براین رسیدگی به بوستان‌ها، فعال‌شدن آب‌نماها، دیوارنویسی، ‌پرده‌نویسی، زیباسازی شهر و ایجاد کمپ‌های ویژه برای مسافران نوروزی بخشی از این اقدامات است. به گفته صلاحی، شهرداری تهران درنظر دارد در کنار کمپ‌های نوروزی که به وسعت زیاد ایجاد خواهند شد امکانات نانوایی، سرویس‌های بهداشتی و خرید‌های ضروری را برای مسافران فراهم سازد.

اجرای برنامه ۵ساله دوم از اول فروردین۹۳

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری با اشاره به اینکه نخستین برنامه ۵ساله شهرداری در سال ۸۷تهیه شد و پایان امسال نیز به اتمام می‌رسد، گفت: قبل از پایان سال نیز برنامه ۵ساله دوم شهرداری تهیه شد و به شورای شهر رفت که از ابتدای سال آینده اجرایی می‌شود. به گفته صلاحی مبلغ اجرای این برنامه ۹۷هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده بود که به درخواست شورای شهرتهران ۵هزار میلیارد تومان به بخش حمل‌ونقل عمومی با محوریت مترو اضافه شد و متعاقب آن رقم برنامه ۵ساله دوم به ۱۰۲هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

وی درپاسخ به سؤال خبرنگار همشهری درباره تفاوت برنامه ۵ساله اول با دوم گفت: برنامه ۵ساله اول راهبردی بود و تنها بخشی از آن در قسمت حمل‌ونقل عملیاتی و قابل سنجش بود اما در برنامه دوم همه اهداف کمی و قابل سنجش است ضمن اینکه برنامه ۵ساله دوم قابلیت برش سالانه در بودجه را دارد به همین دلیل در پایان سال آینده ما آماده‌ایم که گزارشی از برش نخست این برنامه را به اطلاع شورای شهر برسانیم تا براساس آن بودجه سال ۹۴بسته شود.

در ادامه نشست  معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر شاغل‌بودن ۶۰۰نفر ازبازنشستگان در شهرداری گفت: در مجموع ۲۰۰نفر در شهرداری بازنشسته داریم که ۱۰۰نفر از آنان با قانون ایثارگری مشغول هستند و مابقی ۵۰نفر لشکری و ۵۰نفر کشوری هستند که برخی از آنها در بخش حفاظت مشغول هستند. وی این تعداد را یک‌هزارم نیروهای شهرداری دانست و گفت: در به‌کار‌گیری این نیروها هرگز خلاف قانون عمل نکردیم./همشهری

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری