جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۲
لایحه بودجه ۶۳ هزار میلیارد ریالی سال ۹۳ شهرداری مشهد تحویل شورای شهر شد

در سیزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر، شهردار مشهد لایحه بودجه ۶۳ هزار و ۵۵۰ میلیارد ریالی سال ۹۳ شهرداری را به شورای اسلامی تقدیم کرد.

Print Friendly, PDF & Email

 

به گزارش  سایت خبری شهرداری ها به نقل از صبح توس، سید صولت مرتضوی، شهردار مشهد در این جلسه گفت: بودجه سال ۹۳ آینه تمام نمای فعالیت‌های آینده شهرداری مشهد است.

 

وی افزود: به خاطر دغدغه‌هایی که در خصوص تنظیم و تقدیم بودجه عملیاتی داشتم از اولین روزهای مسوولیتم از همکارانم خواستم تا کار را آغاز کنند.

 

اختیارات شهرداران مناطق افزایش می‌یابد

 

شهردار مشهد ادامه داد: در جلسه شورای معاونان، شورای مدیران و شهرداران مناطق به این نتیجه رسیدیم که باید استفاده ار خردجمعی مورد توجه قرار گیرد لذا شورایی بنام شورای عالی برنامه‌ریزی و توسعه متوازن در شهرداری مشهد راه‌اندازی شد تا کار تدوین بودجه با دقت بیشتری انجام شود.

 

مرتضوی به محتوای بودجه سال ۹۳ شهرداری پرداخت و افزود: ارتقاء سطح رضایت شهروندان، ارتقاء بهره‌وری با رویکرد اقتصاد مقاومتی و حذف موازی کاری‌ها از اصلی‌ترین مباحث گنجانده شده در بودجه سال آینده است.

 

وی مبنای بودجه ۹۳ را محصول هزینه‌ها و ارائه خدمات دانست و تصریح کرد: این بودجه با لحاظ کردن سیاست‌های ابلاغی شورای شهر در خصوص برنامه ۴ ساله ۹۳ تا ۹۶ و در نظر گرفتن اسناد بالادستی تدوین شده که در نهایت به افزایش قانونمند اختیارات شهرداران مناطق منجر می‌شود.

 

شهردار مشهد در خصوص ویژگی‌های بودجه ۹۳ گفت: شهرداری مشهد بودجه را برای اجرا تدوین کرده نه شعار و عملیاتی بودن از اصلی‌ترین ویژگی‌های بودجه سال آینده است.

 

مرتضوی افزود: بودجه سال آینده شهرداری در سه آلبوم گنجانده شده که ماده واحده آن دارای ۳ بخش و ۱۴ تبصره است که بر حسب درآمدهای نقدی ۱۰ ماهه اول و پیش بینی دو ماهه آخر سال سال جاری با احتساب ۲۰ الی ۲۵ درصد افزایش بودجه سال جاری تهیه شده است.

 

وی در مورد منابع پیش بینی شده بودجه سال آینده نیز گفت: در این لایحه بودجه نقدی ۲۵ هزار میلیارد ریال پیش بینی شده است.

 

۳۴ هزار و ۸۹۰ میلیارد ریال بودجه‌های سرمایه‌ای ۹۳

 

شهردار مشهد ادامه داد: بودجه‌های سرمایه‌ای درلایحه بودجه آینده در دو بخش تعریف شده که یکی ارزش‌های اقتصادی است که در سال آینده به نقدینگی تبدیل می‌شود و بخش دیگر پیش‌بینی فروش اوراق مشارکت و سکوک در بخش‌های مختلف می‌باشد.

 

مرتضوی اظهار کرد: ۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال مطالبات بانکها از شهرداری مشهد حاصل از فروش اوراق مشارکت از سال ۸۴ است که باید تا پایان سال ۹۳ با تبدیل ارزش‌های اقتصادی موجود به نقدینگی، تسویه شود.

 

وی افزود: انتقال مجوزهای گرفته شده و همچنین مجوزهای قابل اخذ و مجوزهایی که پیش بینی می‌شود به منابع تبدیل شود با احتساب ۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال اوراق مشارکت، ۳۴ هزار و ۸۹۰ میلیارد ریال بودجه سرمایه‌ای را تشکیل می‌دهد.

 

۳۶۴۵ میلیارد ریال بودجه سازمان‌های شهرداری

 

شهردار مشهد بودجه سازمان‌های وابسته به شهرداری که معدل درآمد و هزینه آنها می‌ باشد را ۳ هزار و ۶۴۵ میلیارد ریال اعلام کرد و ادامه داد: بودجه شهرداری مشهد در مجموع از حیث منابع بالغ بر ۶۳ هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال بدون احتساب بودجه مشارکتی سال‌های قبل است.

 

مرتضوی تصریح کرد: بودجه مشارکتی برآورد شده در سال آینده، ۴۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال پیش بینی شده که این مبلغ قدرت چانه‌زنی ما با بخش خصوصی برای اخذ قرارداد و ایجاد ارزش و پشتوانه اقتصادی برای شهرداری را فراهم می‌سازد.

 

یارانه حمل و نقل به صورت مستقیم به مردم پرداخت شود

 

شهردار مشهد با اشاره به اینکه در تدوین بودجه ۹۳ نگاهی نیز به هدفمندی یارانه‌ها داشته‌ایم، گفت: از دولت تقاظا داریم یارانه حمل و نقل را نیز همانند یارانه نان به صورت مستقیم به مردم پرداخت کند تا مردم بتوانند از عهده هزینه‌های سنگین حمل و نقلی خود که با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها افزایش خواهد یافت، برآیند.

 

۶۵ درصد بودجه ۹۳ شهرداری صرف پروژه‌های عمرانی می‌شود

 

مرتضوی به تقسیم‌بندی بودجه پرداخت و افزود: از میزان بودجه ۹۳ تقدیم شده به شورای شهر ۳۵ درصد بدوجه جاری و خدمات شهری بوده و ۶۵ درصد آن نیز برای مصارف عمرانی در نظر گرفته شده است.

 

وی ادامه داد: برای بودجه سال آینده پروژه‌های ریز و درشتی همچون تکمیل خط یک قطار شهری، برون رفت از وضعیت فعلی خط ۲ قطار شهری، پارکینگ سازی، ساماندهی بافت‌های فرسوده و همچنین توجه به مباحث فرهنگی مانند کمک به ساخت مساجد، ورزشگاه‌ها و پارک‌ها، ایجاد شهر هوشمند، ایجاد مراکز تفریحی و کمک به شورای اجتماعی محلات تعریف شده است.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری