جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۲
قوانین قدیمی شوراها، شهرداری‌ها را با مشکل مواجه کرده است

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری ضعف قانون انتخابات شوراها به ویژه در تعیین صلاحیت کاندیداها،قوانین قدیمی شهرداریها و برداشت های متنوع را از مهمترین معضلات شوراها و شهرداری‌ها بیان کرد.

Print Friendly, PDF & Email

سلیمان حیدری دلگرم در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان اظهار کرد: این دفتر دو برنامه مهم یعنی استقرار سیستم انفورماتیک برای خدمت رسانی هرچه بهتر به مراجعین شهرداریها و ساماندهی منابع انسانی را در سال های اخیر در دستور کار خود قرار داده و اجرایی کرده است .

حیدری دلگرم گفت: متاسفانه شهرداری‌ها درسالهای گذشته بدون رعایت قوانین و مقررات اقدام به کارگیری و استخدام  نیرو کرده بودند که این موضوع مشکلات زیادی را برای شهرداریها ایجاد کرده بود به همین دلیل در اقدامی هماهنگ در سطح کشور با برگزاری آزمون سراسری و رعایت قوانین و اخذ مجوزهای لازم ۴۰۰ نفر نیروهای مورد نیاز شهرداریهای استان استخدام و به کار گیری شدند.

وی گفت: در موضوع رایانه ای کردن خدمات شهرداریها ،مرکز دیتا سنتر در اداره کل امور شهری استانداری مستقر شد و شهرداریها به نرم افزار جامع اداری مالی تجهیز شده اند که در دهه فجر امسال در چند شهرداری استان مورد بهره برداری قرار می گیرد.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری درمورد عملکرد این دفتر در قبال شوراهای اسلامی گفت : این دفتر ضمن نظارت کامل برعملکرد شوراها موضوع آموزش اعضای شوراها را درکنار کارکنان شهرداریها مورد توجه قرار داد که این دوره های آموزشی هم برای اعضای دور سوم و هم برای اعضای دور چهارم برگزار گردید و قوانین مورد نیاز بصورت مدون در اختیار ایشان قرار گرفت .

وی گفت: کارشناسان دفتر امور شهری و شوراها در زمینه نظارت بر عملکرد شوراها و شهرداریها علاوه بر اینکه برنامه های منظمی در دستور کار داشتند با حضور در شهرداریها ضمن ارائه توضیحات لازم به منظور رفع مشکلات نسبت به نظارت و رفع ایرادات موجود اقدام کردند.

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری گفت : اینجانب بعنوان مدیر این دفتر در تک تک شهرداری‌های استان به صورت سرزده حضور پیدا کردم  واز نزدیک در جریان روند امور و مشکلات احتمالی قرار می گرفتم و بعنوان یک از سه نماینده مدیران کل دفاتر امور شهری و شوراهای کشور در جلسات مربوطه در وزارت کشور برای انتقال نقطه نظرات در کمیته های مختلف حضور داشته ام .

وی درباره مهمترین اقدامات این دفتر گفت: تبدیل وضعیت نیروهای شهرداری‌ها از شرکتی به قرار دادی ، صدور مجوز تمدید قرار داد نیروهای امانی ، صدور احکام کارگزینی شهرداران ، تشکیل شورای اداری شهرداریهای استان بصورت منظم ، بازدید ادواری از مراکز آتش نشانی ها ، برگزاری منظم همایش شهرداران و تشکیل جلسات کمیته انطباق را می توان ذکر کرد.

حیدری دلگرم پیگیری مسائل مسکن مهر ، آموزش شوراها ، کنترل بوجه شهرداری‌ها ،  نظارت بر دفترچه عوارض ، تشکیل جلسات رفع اختلاف شهرداری‌ها با دستگاه‌ها، بررسی تعرفه عوارض شهرداری‌ها ، تعیین و نظارت بر معرفی اعضای کمیسیون های ماده ۱۰۰ و ۷۷ شهرداری‌ها را نیز از دیگر وظایف این دفتر عنوان کرد.

وی در زمینه معضلات و مشکلات شهرداری‌ها اظهار کرد: ضعف قانون انتخابات شوراها به ویژه در زمینه تعیین صلاحیت ورود افراد به صحنه انتخابات، قواینی قدیمی و متنوع شهرداریها وبرداشتهای مختلف  از آنها ، کمبود اعتبارت و متکی بودن شهرداری‌ها به کمک های دولتی ، عدم آشنایی اعضای شوراهای اسلامی با قوانین شهرداری‌ها و شوراها ، عدم نگاه اسلامی و توسعه محور در موضوع شهرسازی و عدم هماهنگی دستگاههای ذیربط در زمینه جلوگیر از ساخت و سازهای غیر مجاز را در باغات و حاشیه های شهر ها می توان عمده مشکلاتی بیان کرد که امید است با حل آنها شاهد ارائه خدمات هر بهتر شوراها و شهرداریها به مردم باشیم.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری