جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۲
طرح هدایت آب های سطحی همدان گرفتار در گیرودار موازی کاری شهرداری وآبفا

در حالی که شهروندان همدان از روان شدن آبهای سطحی در شهر پس از بارندگی ها ناراضی هستند، طرح جمع آوری و هدایت آب های سطحی در گیرودار موازی کاری شهرداری و آب و فاضلاب متوقف مانده است.

Print Friendly, PDF & Email

کمیسیون خدمات شهری، حمل نقل، ترافیک و محیط زیست شورای شهر همدان شامگاه چهارشنبه میزبان اعضا این کمیسیون و جمعی از مدیران شهرداری بود تا به بررسی حل معضل آبهای سطحی در شهر همدان بپردازند.

شهر همدان که دارای هفت هزار و ۲۰۰ هکتار وسعت است در دامنه کوه الوند بنا شده و از گذشته های دور رودخانه هایی از بالا دست در دامنه این کوه به داخل شهر روان بوده اند که گذشت زمان و توسعه شهرنشینی و عدم وجود سیستم جمع آوری فاضلاب در شهر آنها را به محلی برای هدایت این آب ها تبدیل کرده بود.

اما در چند سال اخیر و به علت ورود بیش از حد فاضلاب ها و بوی تعفن سه رودخانه مهم شهر، موجب شد که مسئولان اقدام به پوشاندن آن ها کنند که این امر تنها توانسته صورت مسئله را پاک کند و مشکلات جدیدی را برای جمع آوری آبهای سطحی در زمان وقوع بارندگی در شهر همدان ایجاد کرده که اینک نبود سیستم درست جمع آوری و هدایت فاضلاب در فصول بارندگی به معضلی برای شهر همدان تبدیل شده که در همین راستا شهرداری همدان به دنبال تصویب طرحی برای تقسیم شهر به هشت آبریز است تا بتواند قدمی در امر رضایت شهروندان بردارد.

بر اساس نظر مشاور طرح که در این جلسه رونمایی شد، اجرای طرح جمع آوری آب های سطحی شهر همدان حداقل هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه در بر خواهد داشت که هزینه سرسام آوری را به شهرداری همدان تحمیل می کند.

مشاور طرح جمع آوری آب های سطحی در شهر همدان در این نشست گفت: اجرای طرح جمع آوری آب های سطحی یکی از سخت ترین طرح های اجرایی در هر شهری است که کوچکترین چالش آن تامین اعتبار مالی آن است.

برخی قوانین در اجرای طرح جمع آوری فاضلاب زیر پا گذاشته شد

احمد مریخ پور با اشاره به اینکه در گذشته ما بین فاضلاب و آب های سطحی تفاوتی وجود نداشته و جداسازی در آن صورت نگرفته و به رودخانه های سطح شهر هدایت می شده اند، بیان داشت: برخی قوانین در اجرای طرح جمع آوری فاضلاب زیر پا گذاشته شد و در حالی که کانکشن های اصلی فاضلاب شهر وصل شده به علت مشکل مالی شبکه فرعی به آن متصل نشده است.

وی افزود: تغییر مسیر رودخانه های سطح شهر با مطالعات انجام شده توجیه اقتصادی و فنی ندارد.

شهردار همدان نیز در این کمیسیون خواستار اجرای طرح جمع آوری آب های سطحی در محله های دارای اولویت شهر همدان شد.

امیر رضا یوسفیان با اشاره به اینکه برخی طرح های مشاوره ای آرمان گرایانه و به دور از واقعیت اجرایی است، بیان داشت: مبلغ قابل ملاحظه ای برای اجرای این طرح نیاز است در حالی که سه رودخانه اصلی شهر وظیفه جمع آوری آب های سطحی را به عهده دارند، با پوشانده شدن آنها امکان بررسی دبی وجود ندارد و ارتفاع دیوارهای آن در برخی نقاط شهر می تواند ظرفیت ایجاد حوادثی باشد.

وی افزود: وجود برخی قنات های فعال در بخش مرکزی شهر موجب صدمه به منازل می شود و مسیر آنها به علت نامشخص بودن مشکلاتی را ایجاد کرده اند.

معاون عمرانی شهرداری همدان نیز در این کمیسیون بیان داشت: طرح جمع آوری آب های سطحی باید بومی سازی و براساس نیازهای شهر همدان طراحی شود.

موسی رسولی با اشاره به مناسب بودن این طرح ،اذعان داشت: محدودیت های در این طرح وجود دارد که باید به آن مواردی اضافه شد تا شاهدکمترین میزان تخریب معابر شهری باشیم.

شهرداران مناطق مختلف همدان نیز در این جلسه به ایراد نظر پرداختند.

شهردار منطقه یک همدان با اشاره به اینکه ۹۵۰ میلیون تومان در سالجاری در این منطقه برای جمع آوری آب های سطحی هزینه شده است از اختصاص یک میلیارد ۶۷۰ میلیون تومان در سال جاری به این امر خبر داد.

جمع آوری آبهای سطحی موازی کاری در وظایف آب وفاضلاب محسوب می شود

سید مصطفی رسولی ادامه داد: این طرح ها بر اساس مطالعات انجام گرفته محقق شده است، اما جمع آوری آبهای سطحی موازی کاری در وظایف شرکت آب و فاضلاب محسوب می شود و در حالیکه هدف از طرح بزرگ جمع آوری فاضلاب همدان جداسازی فاضلاب از آب های سطحی بود  این طرح به علت کمبود اعتبار تعطیل شده است.

شهردار منطقه سه نیز با اشاره به اختصاص یک میلیارد و ۹۰ میلیون تومان اعتبار برای جمع آوری آبهای سطحی در سال جاری در این منطقه، عنوان کرد: مشکل جمع شدن آب های سطحی در خیابان صنعت به صورت هاپ جکینج رفع شد و برای سال آینده یک میلیارد ۱۰۰ میلیون تومان هزینه جمع آوری آب های سطحی در این منطقه خواهد شد .

مرتضی حضرت زاده اذعان داشت: شهرداری جلوتر از شرکت آب و فاضلاب در راستای جمع آوری  آب های سطحی قدم بر میدارد و در واقع این نهاد وظایف آبفا را هم اکنون انجام می دهد.

شهردار منطقه چهار نیز پوشیده شدن رودخانه ها در شهر همدان را مهم ترین علت ایجاد مشکلات عنوان کرد.

مجید درویشی با اشاره به لزوم جدا سازی فاضلاب از آب های رودخانه هایی که در شهر جریان دارند ،اذعان داشت: نباید رودخانه ها در شهر پوشیده می شد چرا که به طور طبیعی وظیفه جمع آوری آبهای سطحی را برعهده داشت.

وی اذعان داشت: وقوع سیلاب ها در منطقه جنوبی شهر مشکلاتی را ایجاد کرده و در حالی که طرح جمع آوری فاضلاب شهر بیش از ۸۰درصد پیشرفت دارد این طرح متوقف شده است .

یکی دیگر از اعضا شورای شهر همدان نیز در این کمیسیون با اشاره به لزوم تعیین تکلیف این طرح تا قبل از سالجاری ،اذعان داشت: ساخت چاهک های بارانی در منازل مورد غفلت واقع شده و و رودخانه ها می توانند سیلاب ها را کنترل کنند.

محمد تبریزی بیان داشت: اجرای شدن طرح جمع آوری آبهای سطحی شهر همدان وابسته به اقتصادی بودن و سرعت اجرایی شدن آن دارد.

اما رسانه های استان همدان که برای اولین بار به چنین نشست هایی در شورای شهر دعوت شده بودند مورد استقبال اعضا قرار گرفتند.

رسانه ها همواره در صحن شورا حاضر باشند

یکی از اعضا شورا شهر همدان در این کمیسیون گفت: تصمیماتی که در شورا گرفته می شود بایدسریعا به مردم انتقال داده شوده و رسانه ها باید همواره در صحن شورا حاضر باشند.

علی رضایی اذعان داشت: در گذشته نگاه نادرستی از مدیریت شهری در ذهن شهروندان شکل گرفته که باید به نگرشی مثبت تبدیل شود.

همه این بررسی ها در حالی است که شهروندان همدانی در بسیاری از نقاط شهر از گل آلود بودن معابر و آبگرفتگی در زمان وقوع بارندگی ابراز گلایه می کنند،در واقع اجرایی شدن طرح جمع آوری آب های سطحی در گیرودار شهرداری و شرکت آب و فاضلاب باقی مانده است .

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری