جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۳۹۲
افزایش سهم شهرداری های کمتر توسعه یافته کشور

به دنبال نطق نماینده مردم ایلام در مجلس طرح اصلاحی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در زمینه افزایش سهم مناطق کمتر توسعه یافته از محل درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده انجام می شود.

Print Friendly, PDF & Email

به دنبال نطق نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی ،طرح اصلاحی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در زمینه افزایش سهم مناطق کمتر توسعه یافته از محل درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده اجرا می شود.

پس از نطق انتقادی عمران علی محمدی در مجلس شورای اسلامی در زمینه تبعیض و  ناعدالتی در توزیع اعتبارات شهرداری های کشور توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری ها وفق ماده ۱۲۳ قانون بودجه ، سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور نامه ای به قائم مقام وزیر کشور در رابطه با نطق عمران علی محمدی نماینده ایلام ارسال کرد.

در بخشی از این نامه آمده است: سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور پیشنهادات اصلاحی سازمان مربوطه راجع به اصلاح  قانون مالیات بر ارزش افزوده مبنی بر اختصاص سهم مجزا برای مناطق کمتر توسعه یافته از جمله واریز ۱۰ درصداز مجموع عوارض بند(الف) ماده ۱۲۳ قانون برنامه پنجم توسعه به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور در راستای کمک به ارتقای خدمات شهری  و روستایی  مناطق کمتر توسعه یافته  به مراجع مرتبط ارائه داده است.

این نامه می افزاید: با توجه به مشکلات توزیع اعتبارات ماده ۱۲۳ بر اساس شاخص جمعیت که کاهش سهم مناطق کمتر توسعه یافته از جمله ایلام نسبت به سایر استان ها به دنبال داشته است این سازمان پیشنهادات اصلاحی خود را در این راستا به مراجع ذیربط  ارئه داده است.

همچنین متن نطق انتقادی عمران علی محمدی که در تاریخ  ششم مهرماه خطاب به سازمان  شهرداری ها و دهیاری های کشور در مجلس شورای اسلامی بیان کرده است به این شرح است: ریاست محترم و همکاران گرامی استحضار دارند از مهمترین وظایف مجلس در حوزه نظارت، مراقبت در جریان توزیع عادلانه اعتبارات کشور در بخش های مختلف و حوزه های متفاوت هزینه ای است.

وی افزود: از جمله حوزه های مهم در انجام خدمات عمومی به مردم شهرداری ها بوده که خلل در اجرایی تکالیف آنها معضلات اجتماعی و نارضایتی عمومی مردم را فراهم می کند.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به همین منظور و علاوه بر نظارت مجلس در این حوزه، قانونگذار در اصل ۱۰۱ قانون اساسی آمده است، به منظور جلوگیری از تبعیض و جلب همکاری در تهیه برنامه های عمومی و رفاهی استان ها و نظارت بر اجرای هماهنگ آنها، شورای عالی استان ها، مرکب از نمایندگان شوراهای استان ها تشکیل می شود.

وی گفت: با این توضیحات به اطلاع همکاران عزیز می رسانم با بررسی های به عمل آمده در چگونگی توزیع اعتبارات شهرداری های کشور توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری ها وفق ماده ۱۲۳ قانون بودجه ۱۳۹۱، مشخص شده که به دلایل نامعلوم و غیرشفاف تبعیض روا شده است.

علیمحمدی عنوان کرد: به عنوان مثال در یکی از مواد اعتباری به استان اصفهان ۲۰۰ میلیارد، کرمانشاه  ۱۰۲ میلیارد، استان مرکزی ۳۲ میلیارد،و به استان های ایلام ۸۰۰ میلیون تومان و آذربایجان غربی کمتر از یک میلیارد و به استان لرستان ۳ میلیارد تخصیص داده شده است.

وی افزود: سوال اینجا است که اگر توسعه نیافتگی یکی از ملاک های توزیع اعتبارات شهرداری ها است محرومتر از ایلام مگر شهر و استانی پیدا می شود و اگر جمعیت ملاک بوده مگر استان های یاد شده چند برابر استان ایلام جمعیت دارند که بیش از ۲۲۰ برابر ایلام می باید اعتبار دریافت کنند.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: انجام و اعمال اینگونه رفتار توسط سازمان شهرداری ها سبب شده که به اذعان خود مسئولان آن امروز شاهدیم که بیش از ۷۰۰ شهرداری کشور در آستانه ورشکستگی مالی هستند. بنابراین انتظار این است که سازمان مذکور پاسخگویی شفاف به عملکرد مالی خود در جریان توزیع اعتبارات را انجام دهد و پیشنهاد می شود حسب قانون، شورای‌عالی استانها نیز در اجرای اصل ۱۰۱ قانون اساسی در راستای جلوگیری از این تبعیض و بی عدالتی اقدام لازم را به عمل آورند./تسنیم

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری