جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۳۹۲
«باغ» باب اختلاف میان شهرداری و شورای شهر بوشهر

تصمیم گیری درباره باغ معروف به «بهزاد» در بوشهر باب اختلاف را میان مسوولان شهرداری این شهر و اعضای شورای شهر گشود.

Print Friendly, PDF & Email

 

این اختلاف نظر از پیشنهاد شهردار بوشهر مبنی بر فروش بخشی از فضای سبز باغ بهزاد این شهر و هزینه کردن درآمد حاصل از آن برای آسفالت کوچه های محلات جنوبی این شهر، آغاز شد.

به گزارش ایرنا درنشست علنی شورای اسلامی بوشهر که روز دوشنبه برگزار شد، رییس شورا یاری محله ریشهر بوشهر گفت: ۶۰ درصد از باغ بهزاد که مالکیتش مشخص شده برای ساخت و ساز واحدهای مسکونی خرید و فروش شده و ۴۰ درصد باقی مانده این باغ حق شهروندان برای بهره مند شدن از فضای سبز است.

محزون زاده ادامه داد: شهرداری بوشهر اظهار می کند که درآمد فروش یک هکتار فضای سبز این باغ برای آسفالت کوچه های جنوب شهرهزینه خواهد شد، در حالی که اگر نقشه های مالک آن برای تفکیک این زمین برای ساخت وسازمسکونی بررسی شود، مشخص است که درآمد حاصل از فروش این فضای سبز فقط خرج آسفالت کوچه های همان منطقه می شود وچیزی به محلات جنوبی این شهر نمی رسد.

وی ادامه داد: محلات جنوبی بوشهرسال هاست که با عناوینی همچون رعایت حریم ، ساخت و ساز قانونی برای ساکنان آن محدود شده است به نحوی که که امروز شاهد مشکلات شهرسازی و ساخت و سازهای بی ضابطه در این مکان هستیم.

محزون زاده بیان کرد: مسوولان شهری بوشهر به جای این که به برخی از تاسیسات موجود در محلات جنوبی فشار بیاورند که از محدودیت ها بکاهند و خدماتی به مردم ارائه کنند، در پی کاستن از فضای سبز در شهر و فروش آن برای ساخت و ساز هستند.

وی تاکیدکرد: تغییر کاربری این باغ به فضای سبز کاری پسندیده بوده و این فضای سبز حق محلات جنوبی است که با توجه به تراکم جمعیتی منطقه، می تواند نیازهای عمومی این مکان را برای آینده تامین کند.

محزون زاده گفت: به نمایندگی از مردم این مناطق از اعضای شورای اسلامی شهر بوشهر درخواست می کنم که به فروش و تغییر کاربری ۱۰ هزار متر مربع فضای سبز باغ بهزاد رای ندهند.

رییس کمسیون عمران و خدمات شهری شورای شهربوشهر هم گفت:خواسته اهالی جنوب شهر منطقی است زیرا هم اینک سرانه فضای سبز بوشهر سه درصد است که اگر فضاهای سبز پایگاه های نظامی را هم به آن اضافه کنیم، این رقم به شش درصد می رسد که بازهم پایین تر از میانگین کشوری (۱۰ درصد) است.

نصرالله اسدی اظهار کرد: قرار گرفتن کاربری های عمومی فضای سبز از سوی سازمان مسکن و شهر سازی در زمین های مردم مناسب نیست وشهرداری برای تملک بسیاری از این اراضی دچار مشکل شده است و این امر دغدغه شهروندان هم محسوب می شود.

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهربوشهر گفت: محلات جنوبی بوشهر دچار تراکم بالای جمعیتی هستند و به همان میزان سرانه های عمومی برای ساکنان آن پیش بینی نشده است.

الهام بارگاهی اظهارکرد: اگر برای تغییر کاربری ضرورتی هم پیش بیاید، باید برای کاربری های عمومی باشد نه مسکونی تا مشکلات این قسمت از شهر اضافه نشود.

وی با اشاره به تاکید خود در جلسه گذشته شورا مبنی بر این که شهرداری در تعرفه درآمدی اش برای سال ۹۳ در مورد تولید منابع جدید کاری انجام نداده است بیان کرد: شهرداری باید تمرکزش را بر عوارض ساخت و ساز بگذارد و تغییر فضاهایی که می تواند نیازهای مردم آن منطقه را برطرف کند به مسکونی عاقلانه نیست.

یکی دیگر از اعضای شورای بوشهر گفت: شهرداری اعلام کرده است با فروش این فضای سبز، هزینه آسفالت محلات جنوبی را تامین می کند، ضمن این که در قسمتی از زمین مورد اعتراض ، پارک و فضای ورزشی برای شهروندان ایجاد خواهد شد که به نظرم در مجموع به نفع مردم آن منطقه است.

علی اکبر شمسا با توجه به سکونتش در منطقه مخبلند شهر بوشهر و مطلع بودن از مشکلات آن مناطق، اظهارکرد: این اراضی بین یک سری افراد خرید و فروش شده است و شورای شهر باید در تصمیم گیری اش این موضوع را مدنظر قرار دهد.

نایب رییس شورای شهر بوشهر نیز اظهارکرد: بهتر است که معترضان فروش این فضای سبز، استدلال شهردار بوشهر را هم بشنوند.

وی گفت: شهردار بوشهر اعلام کرده بودجه این نهاد کم است و می خواهیم این فضای سبز را بفروشیم و در عوض به شورا قول داده است ۵۰ میلیارد ریال حاصل از این فروش به شماره حسابی برای آسفالت و بهسازی مناطق جنوبی واریز می کنیم .

او با اشاره به این که قسمتی از این باغ برای فضای سبز می ماند خطاب به شورایاران محلات جنوبی که به نمایندگی از مردم ساکن در مناطق جنوبی بوشهر در جلسه شورا حضور پیدا کرده بودند ، بیان داشت:حرف دیگری غیر از آنچه من گفتم درباره نیت شهرداری از فروش این فضای سبز به شما رسانده اند، صحیح نیست.

وی افزود: شهروندان جنوب بوشهر بدانند که من و اعضای شورا و شهردار هیچ زد و بندی با مالک یا خریداران زمین ها نداریم .

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر بوشهر با اشاره به سخنان استاندار بوشهر در نشست با شهرداران و اظهارات وی مبنی بر خودداری از تغییر کاربری فضای سبز گفت: استاندار مخالف چنین اقدامی بوده و شورا در مورد این اتفاق که شورایار و مردم محل هم معترضند، نباید موافقت کند.

غلامرضا قادریان اضافه کرد: هیچ کارشناسی بهتر از شورایاران محلات امامزاده و ریشهر و ساکنان نزدیک به باغ بهزاد در مورد تغییر کاربری آن نیست و اگر به آنها اعتماد داریم، باید به تغییر کاربری فضای سبز رای منفی داده شود.

وی ادامه داد: تبدیل فضای سبز به مسکونی مشکلات منطقه را بیشتر می کند وقول شهردار مبنی بر این که پول فروش این زمین را صرف آسفالت و بهسازی محلات جنوبی می کند، ضمانت اجرایی ندارد.

وی افزود: با توجه به این که ما به مشکلات شهرداری اشراف داریم، از این رو حتی اگر شهردار قول داده باشد، اما به محض رسیدن پول، برخلاف میل باطنی اش مجبور است آن را به زخم های دیگر شهر بزند، درحالی که اگر این زمین در مالکیت شهرداری بماند، می تواند طرح های خوبی برای محلات ریشهر و امامزاده پیش بینی کند و اعتبار آن هم از استانداری تامین شود.

بعد از پایان نشست با شورایاران ، رییس شورای اسلامی بندر بوشهر گفت: این لایحه چند هفته است در نوبت رسیدگی قرار دارد و باید تکلیف خریدار آن و نگرانی مردم منطقه را مشخص کنیم و در ارتباط با این موضوع باید در جلسه آینده رای گیری شود.

چندی پیش ، شهرداری بوشهر از شورای این شهر درخواست فروش حدود ۱۰ هزارمتر مربع اراضی فضای سبز مناطق جنوبی بوشهر را کرد و در انتظار تصمیم شورا ماند.

این اراضی شامل بخشی از باغ بهزاد در محله سبزآباد بوشهر است که در ابتدای محلات ریشهر و امامزاده این شهر قرار دارد.

مدتی پیش از سوی مرجع قضایی، مالکیت ۲۵ هزارمتر مربع از این باغ بزرگ مشخص شد، اما به دلیل کاربری فضای سبز، امکان ساخت و ساز در آن فراهم نبود اما در نهایت با استناد به قانون،مالک آن ۴۰ درصد اراضی را به شهرداری واگذار کرد تا زمینه تفکیک و واگذاری بخش باقی مانده فراهم شود.

اما شنیده می شود که همان ۴۰ درصدی که از این فضای سبز نصیب شهرداری شد، اکنون در آستانه فروش قرار داد تا مشابه باقی مانده زمین، در آن ساخت و ساز صورت گیرد.

متعاقب آن شهرداری بوشهر در نامه ای به شورای شهر درخواست فروش حدود ۱۰ هزارمتر مربع اراضی باغ بهزاد (۴۰ درصد سهم خود) را داده است.

شورایاران محلات جنوبی بوشهر نیز با فروش فضای سبز مطرح شده از سوی شهردار مخالفت و به نمایندگی از مردم ساکن این مناطق ، نامه ای به شورای شهر ارسال کردند و این موضوع در نشست شورای اسلامی شهر بوشهر با حضور شورایان رسیدگی شد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری