جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۲
رشد ۲۰ درصدی بودجه شهرداری زنجان در سال ۹۳

بودجه شهرداری زنجان از سوی شهرداری در حالی به شورا تقدیم شده است که لایحه بودجه شهرداری زنجان برای سال ۹۳ دارای ۲۰ درصد رشد است.

Print Friendly, PDF & Email

لایحه بودجه پیشنهادی شهرداری زنجان طی روزهای گذشته توسط شهردار زنجان به شورای شهر تقدیم و مقرر شد این لایحه پیشنهادی مورد بررسی و تصویب قرار گیرد.

در لایحه بودجه پیشنهادی شهرداری زنجان آمده است که این لایحه بودجه با لحاظ کردن واقعیت‌های موجود و سیاست‌های کلان دولت در استان و نیز سیاست‌های اعلامی وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها در قالب بخشنامه بودجه سال ۹۳ شهرداری‌ها تهیه و تدوین شده است.

همچنین تهیه و تدوین این لایحه با در نظر گرفتن قوانین موجود کشور همچون قانون برنامه پنجم توسعه و توجه ویژه به وضعیت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی کشور و شهر زنجان صورت گرفته است.

به گفته شهردار زنجان تهیه و تدوین این لایحه حاصل یک هزار و ۸۰۰ نفرساعت کار کارشناسی بوده است.

*بودجه ۲ هزار و ۳۳۱ میلیارد و ۶۷۲ میلیون ریالی شهرداری زنجان

اعتبار لایحه بودجه پیشنهادی شهرداری زنجان بالغ بر ۲ هزار و ۳۳۱ میلیارد و ۶۷۲ میلیون ریال برآورد شده است که نرخ رشد ۲۰ درصدی را نسبت به بودجه مصوب سال ۹۲ نشان می‌دهد که با احتساب جمعیت ۴۰۰ هزار نفری شهر، سرانه‌ای معادل ۵ میلیون و ۸۲۹ هزار و ۱۸۰ ریال برای هر شهروند را شامل می‌شود.

*رشد ۱۰ درصدی بودجه عمرانی

از مجموع بودجه پیشنهادی مبلغ ۹۸۲ میلیارد و ۱۵۶ میلیون ریال معادل ۶۰ درصد سهم اعتبارات وظیفه عمران شهری است. این اعتبار نشان از رشد ۱۰ درصدی بودجه عمرانی نسبت به سال ۹۲ است.

بودجه عمرانی شهرداری زنجان در قالب ۹ برنامه، ۲۰ طرح و تعداد ۳۳۱ پروژه نقدی و ۱۴ پروژه غیر نقدی و ۱۲ پروژه سرمایه‌گذاری خواهد بود. اعتباری بالغ بر ۶۵۱ میلیارد و ۸۴۴ میلیون ریال سهم اعتبارات جاری است که این رقم معادل ۴۰ درصد سهم اعتبارات است.

این اعتبار در قالب دو وظیفه خدمات شهری و اداری و به ترتیب با مبلغ‌های ۴۴۱ میلیارد و ۵۸۲ میلیون ریال معادل ۲۷ درصد از کل بودجه و همچنین ۲۱۰ میلیارد و ۲۶۲ میلیون ریال معادل ۱۳ درصد از کل بودجه تعریف و بر اساس مواد ۲۰گانه هزینه خواهد شد.

شهردار زنجان در مورد رویکرد و سیاست‌های شهرداری زنجان در لایحه پیشنهادی به منابع محدود و مصارف اشاره کرده و لزوم اولویت‌بندی مصارف و نیازهای نامحدود را نسبت به منابع محدود مورد توجه قرار داده است.

لحاظ بودجه غیر نقدی برای نخستین بار در راستای اجرای پروژه‌های متعدد در سطح شهر، همچنین فرصت‌های سرمایه‌گذاری تعریف شده که به پیوست بودجه به شورای شهر زنجان ارائه می‌شود.

*تاکید بر درآمدهای پایدار در بودجه ۹۳

در لایحه بودجه پیشنهادی شهرداری زنجان به افزایش درآمدهای پایدار وفق ماده ۱۷۴ قانون برنامه پنجم توسعه کشور تاکید شده است. همچنین اهتمام به انضباط مالی و بودجه‌ای و تعادل بین منابع درآمدی و مصارف هزینه‌ای و تدوین بودجه واقعی و به حداقل رساندن انحرافات مورد توجه قرار گرفته است.

مدیریت هزینه و صرفه‌جویی و پرهیز از اسراف و حذف هزینه‌های غیر ضروری و جهت‌گیری مصارف در راستای الگوی بهینه مصرف و همچنین توجه به اتمام پروژه‌های نیمه تمام و تکمیل آن‌ها در سال ۹۳ مورد تاکید قرار دارد.

ارتقای جایگاه آموزش و پژوهش و فناوری اطلاعات در عرصه خدمات مدیریت شهری به ویژه اجرای کامل اتوماسیون شهرسازی و نوسازی، انجام پروژه‌های پژوهشی و مطالعاتی و حمایت از پایان نامه‌های دانشجویی و همچنین حمایت از انتشار و تدوین کتب تخصصی در کنار ایجاد ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی از سیاست‌های لایحه بودجه پیشنهادی شهرداری زنجان برای سال ۹۳ است.

*توجه به مقولات فرهنگی و اجتماعی در لایحه بودجه

در لایحه بودجه پیشنهادی شهرداری زنجان توجه به مقولات فرهنگی و اجتماعی مورد تاکید قرار گرفته است. همچنین ارتقای سطح آموزش شهروندی و ایجاد شور و نشاط جامعه به ویژه برای قشر جوان در راستای توجه به سبک زندگی ایرانی – اسلامی مورد تاکید قرار دارد.

در همین راستا اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال برای مجموعه فرهنگی، ورزشی کارکنان، تکمیل و نگهداری پارک بانوان و تکمیل سالن ورزشی مربوطه، خانه فرهنگ پارک دانشجو، تکمیل پارک علمی و فرهنگی، تکمیل سالن ورزشی الهیه، تجهیز و نگهداری فرهنگسرای تحت مالکیت شهرداری زنجان پیش‌بینی شده است.

یکی از موارد مهم در لایحه بودجه پیشنهادی شهرداری زنجان توجه به بافت فرسوده شهر بوده است که تملک و آزادسازی محورها مطابق با طرح تفصیلی مورد تاکید قرار گرفته است.

مطالعه و اجرای طرح‌های ترافیکی و اصلاح هندسی میادین، تقاطع‌ها و احداث پل‌های روگذر عابر پیاده و روان‌سازی ترافیک و احداث مرکز کنترل ترافیک و هوشمند‌سازی آن در لایحه پیشنهادی یادآوری شده است.

*تعریف بودجه غیرنقدی در لایحه بودجه سال آتی

همچنین در این لایحه به توسعه فضای سبز پیش‌بینی اجرای طرح ممیزی املاک به عنوان یک ضرورت، توجه به فرهنگ کتاب‌خوانی و ضرورت توجه به سرمایه‌گذاری در مباحث بودجه غیرنقدی مورد تاکید قرار گرفته است.

نکته مهم در بند ۱۷ سیاست‌های بودجه بحث سرمایه‌گذاری در بودجه غیر نقدی است که در قالب ۱۲ پروژه پیشنهادی همچون تجاری، اداری و فرهنگی اشراق مورد تاکید قرار گرفته است./فارس

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری