جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۳ بهمن ۱۳۹۲
شهرداری قم ۲۸۶ میلیارد تومان از دولت طلبکار است

شهردار قم گفت: شهرداری قم ۲۸۶ میلیارد تومان تا سال ۸۹ از دولت طلب‌کار است و هنوز سال‌های ۹۰، ۹۱ و ۹۲ مانده است.

Print Friendly, PDF & Email

محمد دلبری در چهل و یکمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم، با اشاره به این موضوع که همه از شهرداری فقط امتیاز و خدمات می‌خواهند، گفت: اما وقتی نوبت به شهرداری می‌رسد همه از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کنند.

وی با تاکید بر ضرورت اشاعه و رونق کار خیر اظهار داشت: نباید این تفکر در شهر القاء شود که خیر نباید عوارض بدهد؛ پرداخت عوارض جزیی از کاری است که خیرین انجام می‌دهند ضمن اینکه پرداخت عوارض قانون است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه عوارض شهرداری جزیی از ساختمانی است که خیرین می‌سازند، ابراز داشت: قانون با صراحت تاکید می‌کند تا شهرداری عوارض را دریافت نکرده حق ندارد پروانه صادر کند و استثنایی هم در این زمینه قائل نشده است.

دلبری یادآور شد: ما در مجموعه شهرداری بر دست همه خیرین بوسه می‌زنیم و هر کمکی که بتوانیم انجام می دهیم.

شهرداری متولی سلامت نیست

وی در عین حال با بیان اینکه ما متولی سلامت نیستم، خاطرنشان کرد: در قانون هم شهرداری متولی سلامت نیست ولی قطعا کمک خواهیم کرد.

شهردار قم با اشاره به فشار دولت بر روی بدهی شهرداری قم به اوراق مشارکت، اظهار داشت: ۲۸۶ میلیارد تومان تا سال ۸۹ شهرداری قم از دولت طلب‌کار است و هنوز سال‌های ۹۰، ۹۱ و ۹۲ مانده است.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از بدهی‌های ما که به هر دلیلی به دیون دولت رفته است تهاتر شود که این مهم شدنی است و مساعدت مسئولات استان را می‌طلبد.

دلبری در خصوص عوارض احداث دی‌کلنیک در بیمارستان شهید بهشتی هم گفت: ما حاضر بودیم عوارض این مرکز تخصصی را با زمین خیابان آذر تهاتر کنیم.

وی با بیان اینکه ما ۲۲ آتش‌نشانی به نسبت استانداردها کم داریم گفت: ۱۰ ایستگاه را از مصوبات سفر مقام معظم رهبری آغاز کردیم ولی در ادامه راه ماندیم و اعلام کردیم هر خیری که این ایستگاه‌ها را تکمیل کند می‌تواند به نام خود یا هر کس خواست نامگذاری کند.

مدیریت واحد شهری لازمه رفع بسیاری از مشکلات شهر است

رئیس شورای اسلامی شهر قم نیز در این جلسه با بیان اینکه یکی از مشکلات عمده ما در کشور عدم مدیریت واحد شهری است، گفت: در کجای دنیا شهرداری فقط متولی رفت‌ و روب و آسفالت است.

حجت‌الاسلام سید محمد آتش‌زر با بیان اینکه در مدیریت واحد شهری، شهرداری متولی بهداشت، درمان، آموزش و سایر خدمات است، ادامه داد: متاسفانه شعار مدیریت واحد شهری از دولت اصلاحات شروع شد ولی تاکنون این امر محقق نشده است.

وی تاکید کرد: راه حل اساسی برای رفع بسیاری از مشکلات از جمله مشکلی که در زمینه ساخت مراکز بهداشتی و درمانی وجود دارد، مدیریت واحد شهری است.
رئیس شورای اسلامی شهر قم در ادامه با بیان اینکه شهرداری برای عوارض جلوی کار خیرین را نگیرد، ادامه داد: شهرداری پروانه ساخت به خیرین بدهد اما عوارض را از ارگان مربوطه مطالبه کند.

وی خواستار صدور پروانه ساخت دی‌کلینیک در بیمارستان شهید بهشتی شد و گفت: شهرداری پروانه ساخت این مرکز را صادر کند تا جلوی کار گرفته نشود اما برای مطالبات باید با علوم پزشکی وارد بحث شویم.

حجت الاسلام آتش زر اظهار کرد: علوم پزشکی در بحث خیابان آذر همکاری نکرد و حاضر نیست یک متر در بحثی که مربوط به سلامت روح و روان مردم است عقب‌نشینی کند در عین حال هم حاضر نیست عوارض شهرداری را پرداخت کند.

وی از خیرین سلامت خواست تا در مباحثی همچون ساخت ایستگاه‌های آتش‌نشانی نیز وارد شوند و ادامه داد: آتش‌نشانی بیش از سه دقیقه دیر به محل حادثه برسد امید به نجات افراد نیست.

رئیس شورای اسلامی شهر قم همچنین پیشنهاد کرد که مجامع خیرین در ساخت خانه فرهنگ، کتابخانه، خانه مشق و … اقدام کنند زیرا این مراکز نیز کار خیر است.

وی تصریح کرد: شهرداری و شورای اسلامی شهر باید ساز و کاری تعریف کنند تا از این پس هر زمان خیری درخواست پروانه داشت به سرعت پروانه برایش صادر شود.

حجت الاسلام آتش زر برای دریافت عوارض از خیرین نیز گفت: شهرداری یا عوارض را از سازمان مربوطه مطالبه کرده یا پیشنهاداتی برای ورود خیرین به مباحث مورد نظر خود ارائه کند.

وی در پایان از اصحاب رسانه در انعکاس مناسب اخبار چهلمین جلسه علنی و رسمی شورای اسلامی شهر قم تقدیر کرد و خواستار انتشار مناسب خبرهای این جلسه به منظور ایجاد انگیزه در خیرین شد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری