جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱ بهمن ۱۳۹۲
کارگاههاي آموزشي “يک جرعه زندگي” زير ذره بين شورا و شهرداري
در جريان برگزاري کارگاههاي آموزشي "يک جرعه زندگي" که در قالب طرح محله ما در سطح مساجد با شرکت نوجوانان شهر اجرا مي شود، اعضاء شوراي شهر و جمعي از ...

در جریان برگزاری کارگاههای آموزشی “یک جرعه زندگی” که در قالب طرح محله ما در سطح مساجد با شرکت نوجوانان شهر اجرا می شود، اعضاء شورای شهر و جمعی از مدیران شهری طی هفته گذشته، از کارگاه مسجد زینبیه در محله مجاهد بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین؛ در این بازدید حسین صلح جو، محمد رضاصدیقی و حسین غیاثوند از اعضای شورای اسلامی شهر قزوین، حسین بهزاد پور معاون  خدمات شهری شهرداری قزوین ، سعید وزیری نژاد مدیر عامل سازمان فرهنگی ورزشی، امیر علی مظاهری مسئول اجرایی طرح محله ما و برخی مسئولان و مدیران فرهنگی محلات حضور داشتند.

شهداء بهترین الگوی نوجوانان هستند

صلح جو رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر قزوین، در این برنامه گفت: موضوعات فرهنگ شهروندی بسیار متنوع است و مسئولان در همه ی این عرصه ها شهداء را فراموش نکنند.

وی با تأکید بر اینکه شهداء بهترین الگو برای کودکان و نوجوانان هستند، ادامه داد: یاد شهداء و معرفی دیدگاهها و شخصیت آنها، در تمامی برنامه های شهری و آموزشی می تواند لحاظ شود، واقعیت این است که ۲۲۰ هزار شهید کشور، سرآمد بودند و ویژگی های خاصی داشتند که به درجه ی رفیع شهادت رسیدند.

ساختار محله ای شهر قزوین متحول می شود

در ابتدای جلسه مدیر عامل سازمان فرهنگی ورزشی گزارشی از روند اجرای طرح محله ما (که از ۲۰ ماه گذشته آغاز شده)، ارائه داد و گفت: ایده ی توسعه ی مراکز فرهنگی در شهر با آغاز این طرح موجب شد در ۱۴ محله ی شهر، صاحب فرهنگسراهایی شویم که راه اندازی آنها هزینه های زیاد مالی را برای شهرداری دربر نداشته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر میزان مراکز و مجموعه های فرهنگی و آموزشی به ۲۰ مورد رسیده است، ادامه داد: استفاده از زمان به بهترین شکل ممکن در طرح محله ما نمود پیدا کرده و در کنار این، مراکز و بخشهای خصوصی و تشکلهای فرهنگی سازمان به مردم واگذار شده اند.

مدیر عامل سازمان فرهنگی ورزشی یادآور شد: کل طرح محله ما در اختیار مردم است به طوریکه ضمن انجام کارهای فرهنگی و آموزشی یک رقابت سالم و پرشور بین محلات شکل گرفته و محله ی مجاهد جزو محله های سرآمد و برتر محسوب می شود. 

وی نقش محلات در کاهش آسیبهای اجتماعی و انحرافات اخلاقی را مهم دانست و گفت: شهروندان با برگزای برنامه های مختلف می توانند در راه افزایش مهارت زندگی در بین شهروندان تلاش کنند و حتی در طول سال یک موضوع اجتماعی را به صورت تخصصی پی گیری و بررسی نموده و راهکارهای برون رفت از آنها را با کمک کارشناسان ضمن انجام طرحهای نظرسنجی تعیین کنند.

وزیری نژاد اضافه کرد: در این شرایط دیگر یک محله به ساکنین خود خدمات نمی رساند و در سطح شهر نقش آفرین است و بازوان اجرایی شورا و شهرداری محسوب می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه حتی دیگر ادارات و نهادهای دولتی از ظرفیت محلات برای اجرای طرح ها و برنامه های خود بهره می برند، ادامه داد: ستاد مدیدیت بحران استانداری، دانشگاه علوم پزشکی، بهزیستی و نیروی انتظامی از جمله دستگاههای هستند که با محلات شهر تعامل خوبی دارند.

وی خبر داد: برای جا انداختن ساختار محله ای در شهر، طرح تقسیم قزوین به محلات را در دستور کار داریم که پیمانکار و مشاور آن از دانشگاه تهران انتخاب شده است.

وزیری نژاد یادآور شد: بعد از بررسی طرح در سازمان فرهنگی، یک بار برای همیشه، بروی شهر قزوین مطالعه جامع و دقیق با در نظر گرفتن شاخصهای جمعیتی، فرهنگی و شهرسازی انجام می شود تا ۵۰ _ ۶۰ محله ای که داریم بستری برای انجام کارهای اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و خدماتی باشند.

این مسئول یادآور شد: پی ریزی برنامه در سطح محله، ناحیه، منطقه و شهر در این تقسیم بندی مطرح می شود و اگر این طرح انجام شود بستر را برای همه ی دستگاههای خدمات رسان به ویژه شهرداری مهیا می کند و آنجاست که ما دیگر برنامه ریزی ۵ و ۱۰ ساله خواهیم داشت و نقاط پیشرفت مشخص می شود.

وی این طرح را این شاه کلید توسعه ی قزوین دانست و گفت: با اجرای آن، اتفاقات خوبی که در ساختار محله ای شهرهای تهران و کرج اتفاق افتاده در قزوین نیز رخ می دهد.

*

مرادی مدیر محله مجاهد نیز گفت: از بدو اجرای طرح محله ما در محله مجاهد (از یکسال و نیم گذشته) سازمان فرهنگی ورزشی نسبت به برگزاری کلاسهای آموزشی، تجهیز محله و محله آرایی از لحاظ مالی کمکهای خوبی داشته و شور و شوق و علاقه کودکان و نوجوانان از کلاسهای آموزشی بیشتر شده است.

وی کلاسهای آموزشی ساخت موشک آبی، طرح عیادت از ۳ هزار بیمار و سالمند، تقدیر از پاکبانان و کارگاه یک جرعه زندگی را از جمله اقدامات مثبت طرح محله ما برشمرد.

 محمد علی رجبی نماینده هیأت امنای مسجد زینبیه نیز با تشکر ویژه از مسئولان و متولیان شهری خواستار همکاری هرچه بیشتر آنان در تحقق پروژه ی فرهنگی، مذهبی، اجتماعی، و درمانی محله مجاهد شد.

پایان پیام 

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری