جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۲
مجموع منابع درآمدی شهرداری تهران در برنامه ۵ ساله دوم تصویب شد

مجموع منابع درآمدی در برنامه ۵ ساله دوم به میزان ۱۰۲ هزار میلیارد تومان در جلسه امروز شورای شهر تصویب شد.

Print Friendly, PDF & Email

در سی‌ و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران منابع درآمدی شهرداری تهران در برنامه ۵ ساله دوم مورد بررسی قرار گرفت و در حالی که کمیسیون برنامه و بودجه شورا و شهرداری تهران هر کدام حدود ۹۷ هزار میلیارد تومان به عنوان منابع درآمد شهرداری در این برنامه پیشنهاد داده بودند اما در نهایت با ۵ درصد افزایش،‌ رقم ۱۰۲ هزار میلیارد تومان به تصویب رسید.

احمد دنیامالی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران به عنوان یکی از موافقان افزایش منابع درآمدی شهرداری، اظهار داشت: همان‌طور که مقام معظم رهبری در نیز تأکید داشتند حل مشکل آلودگی هوا و توسعه حمل و نقل عمومی دو مسئله اساسی تهران است که باید در برنامه ۵ ساله مورد توجه قرار گیرد اما با درآمد پیشنهادی امکان انجام چنین کار بزرگی وجود ندارد.

علیرضا دبیر، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر با اشاره به اینکه شهرداری مکلف به تحقق درآمد پایدار شده است، اظهار داشت: مقرر شده تا شهرداری در سال اول اجرای برنامه تمام طلب خود را اعلام کرده و هزینه پایتخت بودن تهران را نیز محاسبه و اعلام کند.

وی که از موضع مخالف با افزایش منابع درآمدی شهرداری سخن می‌گفت، افزود: فروش تراکم، تغییر کاربری و فروش اموال مواردی است که در این برنامه به کاهش آن‌ها مبادرت کرده‌ایم.

مهدی چمران نیز با تأکید بر افزایش درآمدهای پایدار، اظهار داشت: به غیر از مطالبات شهرداری از دولت در حوزه حمل و نقل عمومی، تاکنون از دولت‌های گذشته ۸۰۰ میلیارد تومان بابت عوارض پرداختی به شهری طلب داریم که این موارد نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وی طی پیشنهادی افزایش ۴ درصد به مجموع درآمدهای پیش‌بینی شده اولیه را مشروط بر توجه به حمل و نقل عمومی ارائه کرد؛ همچنین کمیسیون عمران و حمل و نقل نیز افزایش ۵ درصدی را پیشنهاد داده بود.

مجتبی شاکری عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: شهرداری می‌تواند برای وصول مطالبات خود در واگذاری‌هایی که دولت انجام می‌دهد همانند واگذاری نیروگاه‌ها  شرکت کند که این اقدام کسب نوعی درآمد پایدار نیز خواهد بود.

احمد مسجدجامعی رئیس شورای اسلامی شهر تهران به عنوان یکی از مخالفان افزایش منابع درآمدی شهرداری، اظهار داشت: افزایش منابع درآمدی شهرداری پیامدهای خوبی برای شهر تهران ندارد. لازمه اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری افزایش منابع درآمدی نیست بلکه مواردی همچون توجه به معماری اسلامی، یک فکر و اندیشه است.

حسین‌محمد پورزرندی معاون مالی و اداری شهرداری تهران نیز گفت: ما نیز بر درآمدهای پایدار اصرار داشته و در این خصوص کار می‌کنیم؛ برای مترو و حمل و نقل عمومی نیز ال سی مصوب داریم که به دلیل اینکه هنوز محقق نشده در بودجه نیاوردیم و طبق روال هر ساله در پایان سال افزوده می‌شود.

وی ادامه داد: در پایان سال نیز درآمدهای شهرداری افزایش می‌یابد چرا که بسیاری از شهروندان به دلیل افزایش قیمت در سال بعد اواخر هر سال و وقتی که قیمت‌ها هنوز افزایش نیافته برای پرداخت‌های خود به شهرداری مراجعه می‌کنند.

محمود صلاحی معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شوراها نیز گفت: چون رفتارهای دولت در این چند سال متغیر بوده نمی‌توانیم برای سال بعد پیش‌بینی دریافت مطالبات را داشته باشیم. با افزایش ۴ تا ۵ درصدی مجموع منابع درآمدی موافقیم اما لازم است بخش مربوط به سال ۹۳ را سریع‌تر اعلام شود تا در لایحه بودجه هفته آینده بگنجانیم./تسنیم

Print Friendly, PDF & Email
برچسب ها : ,
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری