جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۲
تاسیس فرهنگسراهای هنری نیاز ضروری شهر زنجان

شهردار زنجان در حالی ظهر سه شنبه در جمع هنرمندان رشته های مختلف شهر زنجان حاضر شد که هنرمندان حاضر در جلسه انتقاداتی از فعالیت های معاونت فرهنگی و هنری شهرداری زنجان داشته و خواستار رفع این مشکلات بودند.

Print Friendly, PDF & Email

شهردار زنجان در این نشست با تاکید بر لزوم تغییر رویکرد شهرداری نسبت به  امور شهر گفت: نمی خواهم معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری به شیوه سنتی اداره شود.

محسن امین ظهر سه شنبه در نخستین جلسه تخصصی با هنرمندان شهر زنجان تصریح کرد: باید با همکاری هنرمندان روح زندگی را در شهر جاری کنیم .

وی با بیان اینکه مدیریت شهرداری محدود به بخش سخت افزاری نیست و برای تعالی انسان های شهر تلاش می کند، ابراز کرد: باید فعالیت های فرهنگی اجتماعی شهرداری با کیفیت بالا و پرهیز از موازی کاری با سایر نهادهای  فرهنگی هنری  شهر باشد.

شهردار زنجان گفت: مجموعه شهرداری زنجان دست هنرمندان خلاق و خوش فکر را برای یاری رساندن به  شهروندان می فشارد و درصدد آن است که با ارائه خدمات  عالی و صادقانه،  رضایت عموم مردم را جلب کند.

امین خاطر نشان کرد: شهرداری زنجان در پی فعالیت های میرا و نمایشی نیست بلکه اقدامی نو و جریان فکری روبه تعالی را می طلبد.

شهرداری به عنوان یک موسسه غیر دولتی می تواند از هنرمندان حمایت کند

وی اظهار کرد: شهرداری به عنوان یک موسسه غیر دولتی می تواند از هنرمندان حمایت کند و حلقه واصلی بین هنرمند و نهادهای دولتی باشد.

شهردار زنجان با پذیرش نیازهای مطرح شده از سوی  هنرمندان  گفت: نگرانی های هنرمندان را نسبت به بی ثباتی مدیریت ها و تردیدشان در عملی شدن یا نشدن برنامه هایشان درک می کنم اما نمی توان دست روی دست گذاشت و به  شرایط موجود قانع بود.

امین ادامه داد: تاسیس خانه هنرمندان،راه اندازی گالری هنر و هزاران برنامه دیگر مطالبه شهرداری نیز هست اما باید متناسب با شرایط از فرصت های موجود در شهر برای ارتقا سطح فکری و فرهنگی شهروندان بهره مند شد.

وی تاکید کرد: نباید هنر را محدود ه زمان و مکان کرد چرا که هنر روح زندگی را در کالبد جسم  جاری می کند بنابراین هر اقدامی همچون  تئاتر یا موسیقی در هر کجای شهر می تواند شادابی و نشاط حاصل از روح لطیف هنرمندان را در شهر تزریق کند.

شهردار زنجان گفت: باید با نگاهی نو و گامی استوار هنرمندان تازه نفس را  در مسیر فعالیت های هنریشان یاری دهیم و هنرمندانی را که در گذر زمان انزوا پیشه کردند  از انزوا  برهانیم.

امین با اشاره به برخی ضعف های مدیریتی موجود در شهر بیان داشت: گرجه دوره های مدیریتی کوتاه است و تصمیات مقطعی ،اما افراد می توانند با تلاش بیشتر به پست ها هویت ببخشند و از ازابزارهای قانونی و ظرفیت های بلا استفاده برای پویایی مجموعه بهره مند شوند تا اعتماد و مشارکت عمومی نیز جلب شود.

هنرمندان نباید انجام فعالیت های هنری خود را مشروط به دریافت حمایت های مالی کنند

وی  ضمن حمایت از بروز و ظهورجریان ها و افکار نو در شهرداری متذکر شد: همواره افرادی که در امور مختلف پیشتاز بوده اند و جسارت بیان اندیشه های نو و ریسک پذیری بالایی دارند درمعرض آسیب قرار می گیرند.

امین افزود: باید به خاطر داشت با تراوش افکار نو منتقدان  وارد عرصه می شوند بنابراین نباید از ساختارشکنی های مثبت در هراس بود.

شهردار زنجان گفت: هنر آدمی در این است که در هر جایگاهی مسیر رشدی را برای حرکت انتخاب کند که سایرین نیز خود را ملزم به ادامه مسیر بدانند.

وی تصریح کرد: هنرمندان نباید انجام فعالیت های هنری خود را مشروط به دریافت حمایت های مالی کنند، آن ها باید دلسوزانه با ارائه خدماتی نو مشارکت عمومی را جلب کنند.

شهردار زنجان با اشاره به دیدگاه های نادرست برخی نسبت به شهرداری گفت: متاسفانه برخی شهرداری را چاه نفت خود می دانند  حال  آنکه در شرایط کنونی  بدهی شهرداری بیش از  درآمد آن است.

امین تاکید کرد: باید به کمک اقشار مختلف شهر فارغ از منافع شخصی و گروهی  برای تولید ثروت تلاش کرد و رونق سرمایه گذاری، گردشگری و افزایش نشاط در شهر مستلزم همکاری هنرمندان است.

شهردار زنجان گفت: باید با ارائه خدمات متقابل هم زندگی هنرمندان رونق یابد و هم زندگی در کالبد شهر جریان پیدا کند.

امین خود را عضو جامعه هنری شهر خواند و افزود: شهرداری منتظر ایده های نو و کاربردی هنرمندان برای ارتقا سطح شهر است.

سعید خدادادی رییس شورای  اسلامی استان زنجان نیز در ادامه تاکید کرد: شهر زنجان  نیاز به هویت معنوی و زیبایی های بصری دارد و فقط هنرمندان می توانند این نیاز را تامین کنند.

تاسیس فرهنگسرا ها و گالری های هنری از نیازهای ضروری شهر زنجان است

وی با تاکید بر لزوم تقویت هویت شهر اظهار کرد: تاسیس فرهنگسرا ها و گالری های هنری از نیازهای ضروری شهر زنجان است.

صدیقه شریفی از اساتید هنر نمایشی در زنجان نیز در ادامه  بر تبیین  عملکرد شهرداری ها در کشورهای توسعه یافته  گریزی زد و گفت: امور فرهنگی هنری در کشورهای توسعه یافته به عهده شهرداری هاست و اقداماتی سازمان یافته  است.

وی خاطر نشان کرد:متاسفانه چند نهاد مختلف در کشور  متولی فرهنگ و هنر هستند نهادهایی که موازی کاری دارند و خروجی فعالیت هایشان مشخص نیست.

آزیتا بخشمند موزیسین زنجانی نیز با اظهار ناباوری خود نسبت به  فعالیت شهرداری در زمینه  فرهنگ و هنر اظهار کرد: این ناباوری ناشی از عملی نشدن هزاران وعده مسئولان است.

وی با اشار ه به مرگ تدریجی برنامه های هنری در شهر طی سال های اخیر گفت: باید به فکر نسل آینده بود و با اقداماتی همچون تاسیس خانه هنرمندان برنامه های این حوزه را تقویت کرد.

مصدق آقاجانلو از شعرای نامی شهر زنجان نیز ضمن اظهار تاسف از عملی نشدن وعده های مسئولان بیان داشت: واقعیت این است که هنرمندان در مضیقه زندگی را سپری می کنند و بسیاری از آن ها به دلیل برخوردهای ناشایست به انزوا رفته اند.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری زنجان طی  سالیان متمادی اقدام فرهنگی درخور شانی نداشته است.

مسلم عسگری از هنرمندان موسیقی سنتی “عاشیقی” نیز ضمن انتقاد از برخورد های متناقض  با هنرمندان موسیقی گفت: اگر موسیقی حرام است چرا صدا و سیما صوت را پخش می کند اما از انعکاس تصویر آلات موسیقی پرهیز می کند؟

وی ادامه داد: چنین برخوردهای متناقضی موجب فرار هنرمندان از شهر شده به گونه ای که آن ها برای معرفی  خود  متوسل به شبکه های آذربایجان و باکو می شوند.

حسین عباسی از اساتی هنرهای نمایشی در  زنجان نیز گفت: متاسفانه ما با هنر به ویژه تئاتر که هنر زنده،فکری و فطری است  هیچ ارتباطی نداریم .

وی ابراز کرد: هنر نباید محدود به مکان و زمان باشد بنابریان می توان با اجرای هنرهای میدانی پویایی و نشاط را برای شهر به ارمغان آورد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری