جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۲
پیش بینی تحقق ۸۵ درصدی بودجه سال ۹۲ شهرداری دامغان

شهردار دامغان از پیش بینی تحقق ۸۵ درصدی بودجه ۳۰۰ میلیارد ریالی این شهرداری در سال جاری خبرداد و موفقیت‌های حاصله این نهاد در دو سال اخیر را حاصل تعامل سازنده و همکاری مردم دانست.

Print Friendly, PDF & Email

مسلم نصرتی ظهر امروز در نشستی با خبرنگاران اظهار کرد: به لطف خدا همت اعضای شورای اسلامی شهر، تعامل همه مسئولان شهر واستان و همکاری مردم توانسته‌ایم احساس پیشرفت شهرمان دامغان را در مردم ایجاد کنیم و بارقه امید را درچشمان آنها ببینیم.

وی افزود: درنگاه اول برای توسعه یک شهر نیازمند برنامه حساب شده و کارشناسی هستیم، بدین معنی که با تعیین هدف و نقشه راه بتوانیم به اهداف از پیش تدوین شده کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در راستای پیشرفت شهر دست یابیم که تأمین بودجه بحث اصلی این برنامه‌ها است.

شهردار دامغان تصریح کرد: در سال ۱۳۹۰ براساس اسناد موجود تفریغ بودجه شهرداری دامغان ۱۲۲میلیارد ریال بوده در حالی که برای سال ۱۳۹۱ بودجه دو برابری یعنی ۲۵۰ میلیارد ریال برنامه‌ریزی شده، مصوبه گرفت و برای تأمین آن تلاش مضاعفی انجام شد.

نصرتی تأکید کرد: در طول سال ۹۱ سعی کردیم به‌جای افزایش جهشی عوارض به پتانسیل‌های درون زمانی تکیه نمائیم و با افزایش تعامل با شهروندان نوعی صلح و آشتی را بین شهرداری و مردم محقق کنیم.

وی خاطر‌نشان کرد: ظرفیت شهر و جمعیت دامغان آنقدرزیاد نیست که بتوان به گرایش مردم نسبت به مساخت و ساز در دراز مدت به‌عنوان راه‌حلی برای افزایش درآمد شهرداری نگریست در حالی که ما به دنبال آن هستیم تا از محل افزایش درآمد خدمات بیشتر و بهتری به شهروندان بدهیم.

پیش بینی تحقق ۸۵ درصدی بودجه سال ۹۲ شهرداری دامغان

شهردار دامغان گفت: موفقیت های شهرداری و پیشرفت‌های مشهود شهر در سال‌های ۹۱ و ۹۲  در حالی رخ داده که از بودجه ۲۵۰ میلیاردی سال گذشته تنها ۳۵ میلیارد ریال از محل کمک‌های دولت تأمین شده که در قیاس با کل بودجه عدد ناچیزی است.

نصرتی با بیان این مطلب که در سال ۹۲ نیز سهم کمک‌های دولت در تحقق بودجه ۳۰۰ میلیارد ریالی شهرداری دامغان تنها ۲۴ میلیارد ریال بوده که ۸ درصد کل بودجه را شامل می‌شود، افزود: پیش بینی ما این است که ۸۵ درصد بودجه شهرداری تا پایان امسال محقق می‌شود.

شهرداری دامغان در بیشترخدمات خود به مردم یارانه می‌دهد

وی با اشاره به اینکه اکثر خدمات شهرداری دامغان یارانه دار است گفت: به طور مثال مجموع درآمد کشتارگاه دامغان در سال گذشته ۷۰۰ میلیون ریال و هزینه آن بالغ بر یک میلیارد و ۶۰ میلیون ریال بوده است.

نصرتی تصریح کرد: این شرایط در آتش نشانی دامغان با درآمد ۵۴۰ میلیون ریالی و هزینه کرد ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی وپرداخت سوبسید ۸۵ درصدی و در بخش پسماند‌های شهری با درآمد مجموع یک میلیارد و ۲۶۰ میلیون ریالی وخرج کرد بیش از ۱۲ میلیارد و ۸۶۰ میلیون ریال نیز حکم فرما است.

هزینه‌های شهرداری دامغان با درآمدهایش هم‌خوانی ندارد

شهردار دامغان با اشاره به وسعت ۲۰۰۰ هکتاری این شهر و جمعیت ۶۰ هزار نفری گفت: در شهرهای پرجمعیت این میزان وسعت ۵۰۰ هزار نفر جمعیت را در خود جای داده در حالی که هزینه ساخت معابر بازسازی و خدمات شهری از این دست برای شهرداری دامغان با مناطق پرجمعیت تفاوتی ندارد، اما در بحث درآمد دریافتی شهرداری از این جمعیت ناچیز قابل مقایسه نیست.

وی با بیان این نکته که در بودجه سال ۱۳۹۱ از پیش بینی پرداخت ۱۰ میلیارد ریالی عوارض نوسازی توسط شهروندان تنها ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تحقق یافت افزود، متأسفانه ۹۰درصد مردم دامغان در مواجهه با شهرداری حالت چانه زنی داشته و گرایشی به پرداخت دیون و عوارض خود به شهرداری ندارند و در عین حال خواهان شهری آباد، آرام، کم ترافیک و پارک‌ها و اماکن تفریحی گسترده هستند.

دامغان شهری با موقعیت شهری و جغرافیائی استثنائی و تاریخی کهن

نصرتی اظهار کرد: دامغان موقعیت جغرافیایی استثنایی دارد و از این رو آنچه می تواند سبب جهش در توسعه این منطقه شود توجه به بخش خدمات و استفاده از پتانسیل‌های خدادادی، میراث کهن و جاذبه‌های اکوتوریستی این شهر برای جلب مسافران و گردشگران و تولید درآمد است.

شهردار دامغان با انتقاد از عدم استفاده مناسب از استعداد بالقوه شهرستان دامغان در بخش جاذبه‌های طبیعی و اماکن تاریخی گفت: مردم دامغان تا چه هنگام باید صبرکنند تا میراث فرهنگی بودجه‌ای داشته باشد و فکری به‌حال حفظ میراث کهن خطه ما و درآمدزایی و اشتغال آفرینی از این طریق کند.

وی تأکید کرد: شهرداری دامغان همان‌طورکه در گذشته نیز بارها اعلام کرده است آمادگی دارد با جذب مشارکت بخش خصوصی نقاط میراثی و جاذبه‌های طبیعی دامغان رابه قطب های گردشگری و درآمد زائی برای شهرستان بدل کند.

نصرتی در این نشست فرهنگ سازی رسانه‌ها با هدف اصلاح نگاه مردمرا نسبت به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی خواستار شد و افزود: خطوط اتوبوسرانی شهری ما پرهزینه و کم درآمد است چون تنها در اوقات محدودی از روز سفرهای درون شهری تعریف می‌شود و شهرداری در این زمینه هم مجبور به پرداخت یارانه و هزینه‌های بسیار است.

شهردار دامغان خاطرنشان کرد: درحال حاضر ۱۰ دستگاه اتوبوس ۴۸ مینی‌بوس ۴۰۰ تاکسی و ۶۰ آژانس کارحمل ونقل عمومی شهر دامغان را به‌عهده دارند.

اجرای طرح جمع‌آوری سگ‌های ولگرد در دامغان

نصرتی با اشاره به اجرای طرح جمع‌آوری و از بین بردن سگ‌های ولگرد توسط شهرداری دامغان، تصریح کرد: از ابتدای اجرای طرح تا ۱۷ دی‌ماه ۱۰۳ قلاده سگ زنده‌گیری و معدوم شده و این طرح در مرحله نخست تا از بین بردن ۳۰۰ قلاده از سگ‌های ولگرد ادامه می‌یابد.

وی هزینه زنده‌گیری و معدوم کردن هر قلاده سگ را ۶۵۰ هزار ریال عنوان کرد و گفت: شهروندان با قراردادن زباله‌های خود در سطل‌های زباله موجود در تمام محله‌ها می‌توانند کمک شایانی جهت کنترل تعداد این حیوانات و صرف نشدن هزینه‌ای گزاف برای جمع‌آوری و از بین بردن آنها به شهرداری کنند./تسنیم

Print Friendly, PDF & Email
برچسب ها : ,
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری