جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۲
بدهی ۲۴۰۰ میلیارد تومانی دستگاه‌های دولتی به شهرداری مشهد

معاون امور مالی و اداری شهردار مشهد گفت: ۵۰ تا ۶۰ دستگاه دولتی، عمومی، انتظامی و نظامی ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به شهرداری مشهد بدهکار هستند.

Print Friendly, PDF & Email

ابوالفضل انتظاری ظهر امروز در نشستی خبری که در شهرداری مشهد برگزار شد، با بیان اینکه قانون نوسازی و عمران شهری متعلق به سال ۴۷ است، اظهار داشت: بر اساس این قانون صاحب پلاک‌های کشور بر اساس مبنایی که در قانون مشخص شده باید عوارض خود را به شهرداری‌ها پرداخت کنند.

انتظاری ادامه داد: بر این اساس در اردیبهشت ماه سال جاری ۶۴۰ هزار فیش برای دریافت عوارض شهری صادر کردیم و پیش‌بینی ما دریافت ۳۰ میلیارد تومان در سال جاری است که تا به امروز ۲۰ میلیارد تومان آن محقق شده که البته کل مبلغ این فیش‌ها ۱۰۰ میلیارد تومان بود که ۷۰ میلیارد آن متعلق به سال‌های قبل و جرایم آن بوده و متوسط پرداخت هر پلاک نیز کمتر از ۵۰ هزار تومان است.

معاون امور مالی و اداری شهرداری مشهد بیان داشت: بر اساس قانون اگر پلاکی عوارض خود را پرداخت نکند، می‌توان از طریق دستگاه‌ها خدماتی برق و گاز آن پلاک را قطع کرد که بر این اساس برای ۳ هزار پلاک نیز این اخطار صادر شده و در بیش از ۱۰۰ پلاک هم برق قطع شده است.

وی نیاز شهرداری به منابع مالی برای اداره مشهد در سال جاری را ۷۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد، افزود: هزینه اداره شهر مشهد با توجه به تورم در سال آینده به یک‌هزار میلیارد تومان خواهد رسید و اگر ما درآمد پایدار نداشته باشیم مجبور به فروش تراکم هستیم.

انتظاری اضافه کرد: بر اساس مصوبه شورای چهارم اگر مردم عوارض خود را تا ۱۵ اسفند پرداخت کنند از پرداخت جرایم معاف خواهند شد و مردم برای پرداخت و حتی دریافت قبض عوارض خود می‌توانند از طریق الکترونیک اقدام کنند و حتی در صورت بدهکاری زیاد امکان اقساط هم وجود دارد.

وی در خصوص چک‌های برگشتی در کشور و شهرداری مشهد، تصریح کرد: براساس گزارش بانک مرکزی از سال ۸۸ تا ۹۱ تعداد چک‌های برگشتی در کشور با افزایش مواجه بوده اما چک‌هایی که در مراحل قضایی قرار گرفتند، کاهش یافته و این موضوع در شهرداری مشهد نیز صدق می‌کند.

به گفته وی، مجموع چک‌های برگشتی به شهرداری ۹ هزار و ۳۴۴ فقره چک مربوط به ۲ هزار و ۲۷۳ نفر و کل مبلغ آن نیز نزدیک به ۵۸ میلیارد تومان است که ۸۰ درصد مبلغ آن نیز متعلق به سه سال اخیر بوده و چهار درصد از مبالغ چک‌ها بیش از ۱۰۰ میلیون تومان است.

معاون امور مالی و اداری شهرداری مشهد ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای چهارم چک‌های برگشتی تا تاریخ ۱۷ دی‌ماه سال جاری اگر مبلغ آن را تا پایان بهمن ماه واریز کنند از کل جرایم معاف خواهند شد و اگر تا ۲۰ اسفند پرداخت کنند نیمی از جرایم بخشیده خواهد شد.

انتظاری در خصوص بدهکاری دستگاه‌های دولتی به شهرداری مشهد، اظهار کرد: دستگاه‌های دولتی، عمومی، انتظامی و نظامی از بدو تاسیس شهر مشهد تا به امروز هزینه‌های ورود به زمین و پایان‌کار و تغییر کاربری‌های ساختمان‌هایی که احداث کرده‌ را پرداخت نکردند که ۵۰ تا ۶۰ دستگاه‌ دولتی، عمومی، انتظامی و نظامی جزو آن هستند که مبلغ ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بدهکار هستند؛ برای ۷۰۰ میلیارد تومان آن مذاکره شده و ۳۲۶ میلیارد آن نیز از طریق فروش سهام یک شرکت دولتی به شهرداری مشهد پرداخت خواهد شد.

انتظاری در خصوص مطالبی که در خصوص بودجه سال گذشته مطرح و آن را بلندپروازانه می‌دانند، افزود: در سال ۹۱ بر اساس تفریغ بودجه درآمد ما یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود و ما بر این اساس در سال ۹۲ پیش‌بینی ۲ هزار میلیارد تومان درآمد را کردیم اما در سال ۹۲ با تغییر تصمیم‌گیری در کشور بازار مسکن با رکود مواجه شد و بخشی از پیش‌بینی‌های ما محقق نشد و من امیدوارم با توجه به اینکه در سال بعد قیمت پروانه و پایان ‌کار افزایش ‎می‌یابد، بسیاری از مردم در این دو ماه اقدام به پرداخت آن کنند که باعث تحقق بیشتر بودجه سال جاری خواهد شد./فارس

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری