جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۲
برنامه‌های سازمان ورزش شهرداری تهران برای گسترش ورزش همگانی
رییس سازمان ورزش شهرداری تهران می‌گوید این سازمان به آنچه که به عنوان ایده‌آل در نظر گرفته فاصله زیادی دارد، اما با همین فعالیت‌های محدود توانسته از آسیب‌های اجتماعی کم ...

رییس سازمان ورزش شهرداری تهران می‌گوید این سازمان به آنچه که به عنوان ایده‌آل در نظر گرفته فاصله زیادی دارد، اما با همین فعالیت‌های محدود توانسته از آسیب‌های اجتماعی کم و به بخش جوان جامعه توجه کند.

 

محمد آقامیر در نشست خبری اختتامیه المپیاد ورزشی محلات شهر تهران، اظهار کرد: یکی از توفیقاتی که سازمان ورزش شهرداری داشته احیای سلامت و تحقق ورزش همگانی با یک نگاه همه جنبه و برای همه اقشار جامعه بوده است. در این چند ساله نشان داده شده که یکی از عوامل سلامت و تربیت اجتماعی و کارآمدی نظام در عرصه های گوناگون به توسعه ورزش همگانی بستگی دارد و بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری که فرموده اگر ورزش همگانی تحقق یابد، علاوه بر تحکیم خانواده، نشاط و شادابی نیز جامعه باز می‌گردد و این که از ورزش باید به عنوان یک ابزار قوی برای مبارزه با هنجارهای اجتماعی استفاده شود. ما این توفیق را داشتیم که بتوانیم در انجام رهنمودهای مقام معظم رهبری گام برداریم.

 

وی ادامه داد: همه می دانید که جامعه ما یک جامعه جوانی است و نیاز به پر کردن اوقات فراغت و انجام برنامه‌ریزی برای آن دارد. ما نیز دیدیم که اگر این کار را برای نوجوانان و جوانان خود انجام ندهیم کسان دیگری و از راه‌های دیگر این کار را انجام خواهند داد. بنابراین شهرداری تهران با برنامه‌ریزی و مدیریت کلان شهرداری تهران و شورای اسلامی شهر در جهت تحقق رضایت و حقوق شهروندان گام‌هایی برداشت که ایجاد ۱۸۰۰ ایستگاه تندرستی برای بانوان و آقایان ، احداث ۲۷۰ مجموعه ورزشی و ایجاد امکان ورزشی در تمام بوستان‌های شهر تهران از جمله گام‌هایی هستند که ما برداشته‌ایم.

 

 

آقامیر با اشاره به گسترش امکانات ورزشی در شهر تهران، تصریح کرد: ما این توفیق را داشتیم که ۳۵ درصد از جمعیت تهران را از نظر در اختیار قراردادن امکانات ورزشی تحت پوشش قرار دهیم. شهرداری تهران با ظرفیت سازی خوب توانسته این امکان را برای شهروندان ایجاد کند که به موضوع تفریحات ورزشی خوب بپردازند. به طوری که در برگزاری جشنواره تفریحات ورزشی یکی از این اقدامات بود و سرانه ای که ما برای این جشنواره در نظر گرفته‌ایم برای هر نفر سه تا ۹ هزار تومان بوده است. در واقع هدف این بوده که از سوی تصمیم گیران به هیجانات اجتماعی خوب نگاه شود و به عنوان یک فرصت تلقی شود. ۹۲ درصد از این جشنواره را به نونهالان، نوجوانان و جوانان اختصاص دادیم، چرا که می‌خواستیم نشان دهیم با هر ظرفیت سازی می‌توانیم با بخش جوان جامعه ارتباط برقرار کنیم.

 

وی در ادامه درباره موضوع فعالیت‌های سازمان ورزشی شهرداری تهران گفت: احداث ایستگاه‌های تندرستی ، برگزاری فعالیت‌های رقابتی که ۷۴۰ هزار نفر از خانم‌ها و آقایان را تحت پوشش قرار می‌دهد ، تفریحات ورزشی که دو و نیم میلیون نفر را در برنامه‌های خود قرار داده که در سطح محله، ناحیه و شهرداری برگزار می‌شود. در واقع فعالیت‌های است که بخش سازمان ورزشی شهرداری تهران انجام می‌دهد که البته جا دارد این نوید را به شهروندان تهرانی بدهم که در هفدهم ربیع الاول در ۱۲۰ ناحیه شهرداری تهران ایستگاه‌های تفریحات در روز جمعه به منظور با هم بودن خانواده‌ها را احداث خواهد کرد که در این ایستگاه‌ها ۳۰ نوع فعالیت ورزشی از هشت صبح تا ۲۳ به صورت رایگان در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت.

 

آقامیر با اشاره به وجود فقر حرکتی در میان بانوان تهرانی، تصریح کرد: ۶۲ درصد از بانوان شهر تهران فقر حرکتی داشتند که ظرف سه سال گذشته این درصد به ۴۱ رسیده است و این نشان دهنده این است که ما تا آنجایی که توانسته‌ایم خدمت رسانی لازم را برای انجام فعالیت ورزشی توسط بانوان را فراهم کنیم. البته می‌دانیم با آنچه که به عنوان ایده‌آل مدنظر ما است فاصله زیادی داریم نمی‌توانیم این ادعا را داشته باشیم که رضایت مندی تمام شهروندان تهرانی را فراهم ‌کرده‌ایم. اما با همین شرایط و فعالیت‌هایی که انجام داده‌ایم شاهد بوده ایم که توانستیم چقدر آسیب‌های اجتماعی را کم کنیم و اگر این فعالیت‌های محدود هم نبود، مطمئنا چقدر شاهد افزایش آسیب‌های اجتماعی بودیم. از این رو درخواست ‌کرده‌ایم بودجه ورزشی شهر تهران را نسبت به سال ۹۲ ، ۱۰۰ درصد افزایش یابد که با موافقت اکثر اعضای شورای شهر که تمام آنها رویکرد فرهنگی – اجتماعی دارند مواجه بودیم. هم‌چنین ما در حال حاضر ۶۰ مجموعه آبی در شهر تهران داریم که در شش ماهه اول سال ۹۳ ، ۲۰ مجموعه آبی به این ۶۰ مجموعه اضافه خواهد شد و طبق برنامه پنج ساله دوم این تعداد مجموعه را باید به عدد ۱۲۰ برسانیم.

 

آقامیر در پاسخ به این پرسش که برگزاری فعالیت‌های ورزشی چقدر به استعدادیابی در ورزش ایران کمک می‌کند؟ گفت: ما ۳۷۰ خانه ورزشی احداث ‌کرده‌ایم و از مربیان مجرب و تحصیلکرده در امور ورزش نیز استفاده ‌کرده‌ایم. این خانه‌های ورزش در نزدیکی محل زندگی مردم قابل دسترس و کم هزینه است و در این خانه‌های ورزشی فعالیت‌های ورزشی که عمده آن به صورت رقابتی است در ۱۰ رشته و در تمام محلات تهران برگزار می‌شود. برترین‌های هر محله در سطح ناحیه به رقابت می‌پردازند و پس از آن رقابت در سطح منطقه و شهر تهران را پشت می‌گذارد که طی مراسمی که روز دوشنبه در مجموعه ۱۲ هزار نفری خواهیم گرفت، شاهد خروجی آن خواهیم بود. از سوی دیگر ما ۴۲ – ۴۳ انجمن ورزشی داریم که مسئولیت آن به طور عمده بر عهده رییس یا نایب رییس فدراسیون‌های ورزشی و یا پیشکسوتان خواهد بود که آنها در حین برگزاری این مسابقات در محل حاضر می‌شوند و افرادی که استعداد لازم را دارند شناسایی و انتخاب می‌کنند. از طرفی برگزار المپیاد ورزشی که از پانزدهم اردیبهشت تا پانزدهم دی ماه برگزار شد در بخش آقایان ۵۵۲ مدال توزیع شد که همین یعنی استعدادیابی و تیم‌های منطقه هفده ، چهار و یک به ترتیب اول تا سوم شدند که ما دستورالعمل آن را صادر کردیم. این تیم‌ها شرایط لازم برای انجام فعالیت‌های ورزشی برای آنها برقرار شود. در بخش بانوان نیز ۲۲۴ مدال توزیع شد که منطقه پنج ، چهار و یک به ترتیب اول تا سوم شدند. برای بانوان نیز صحبت ‌کرده‌ایم که فعالیت‌های ورزشی آنها ادامه یابد.

 

رییس سازمان ورزش شهرداری تهران در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این که چقدر توانسته‌اید برای معلولان و جانبازان مراکز مناسبی احداث کنید؟ گفت: هفت تا ۱۰ درصد از جامعه ما را جانبازان و معلولان تشکیل می‌دهند. به این منظور در منطقه ۲۰ تهران برای جانبازان و معلولان یک مرکز ورزشی برای جانبازان و معلولان را ایجاد ‌کرده‌ایم که در نوع خود بی‌نظیر است. البته ما در برنامه پنج ساله خود احداث سه مجموعه ورزشی دیگر برای جانبازان و معلولان قرار دادند. با این وجود در خیلی از بوستان‌های تهران مناسب سازی برای حضور جانبازان و معلولان انجام شده، اما در برخی از جاها امکان این که بتوانیم آن را برای حضور جانبازان و معلولان فراهم کنیم وجود ندارد، مانند ساعی.

 

آقامیر درباره برگزار شدن ورزش‌های هوای در بوستان‌های تهران نیز گفت: بعضی ورزش‌ها خاص هستند و امکان وجود ندارد که ما در ۲۷۰ مجموعه ورزشی خود به آن بپردازیم. با این وجود در بوستان “ولایت” شرایطی را فراهم آورده‌ایم که ورزش‌های هوای انجام شود. البته تنها این بوستان ولایت کافی نیست، اما فعلا ما به این اندازه مقدور هستیم یا برای نمونه بازی اسکی نیز تنها در منطقه یک تهران توانستیم امکانات آن را فراهم کنیم. جا دارد در همین جا بگویم که تصمیم داریم جشنواره زمستانه را نیز در شمال تهران برگزار کنیم که منتظر شرایط آب و هوایی هستیم و این که برف ما را در برگزاری این جشنواره یاری کند.

 

 

رییس سازمان ورزش شهرداری تهران در پایان بیان کرد: در سال ۹۲ ، ۴۷ درصد از برنامه‌های سازمان ورزشی شهرداری تهران به محلات شهر تهران اختصاص یافت که به همان میزان نیز برای آن بودجه در نظر گرفته شد. برای سال ۹۳ نیز ۵۰ درصد از فعالیت‌های سازمان ورزشی شهرداری تهران در سطح محلات تهران برگزار خواهد شد که به همان میزان نیز اعتبارات لازم اختصاص داده خواهد شد. ما در برنامه پنج ساله کاری خود این را در نظر گرفته‌ایم که در هر محله دو زمین چمن و یک سالن چند منظوره احداث کنیم و در هر ناحیه نیز یک مجموعه آبی احداث کنیم. ما برای اجرای برنامه‌های خود از تمام سازمان‌ها و نهادها استفاده و با آنها ارتباط برقرار می‌کنیم به این منظور تفاهمنامه‌ای را با سازمان بسیج و سپاه حضرت رسول (ص) داشته‌ایم و پیش‌نویس تفاهمنامه‌ای را با وزیر آموزش و پرورش آماده ‌کرده‌ایم تا از مدارسی که ظرفیت لازم را دارند به ویژه مدارس بانوان برای پیشبرد فعالیت‌های ورزشی خود استفاده کنیم. هم‌چنین تفاهمنامه‌ای را با اقلیت‌های مذهبی خواهیم داشت تا سرویس‌های لازم را نیز برای آنها فراهم کنیم. ما برای تمام اقشار جامعه متناسب با محیط کارشان و سلیقه‌ای که دارند فعالیتی تعریف ‌کرده‌ایم و هیچ محدودیتی برای هیچ یک از شهروندان وجود ندارد حالا با هر سلیقه و قشری که می‌خواهند باشند. از فعالیت‌های ورزشی ما قطعا استقبال خواهد شد اگر اطلاع رسانی به موقع باشد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری