جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۲
مهار تورم آغاز شده
رئیس جمهور با اشاره به چالش های اصلی کشور، افزود: بدخواهان ایران دو طرح را دنبال می کرده اند؛ اول ایجاد شکاف بین ایران و جامعه جهانی با معرفی ...


رئیس جمهور با اشاره به چالش های اصلی کشور، افزود: بدخواهان ایران دو طرح را دنبال می کرده اند؛ اول ایجاد شکاف بین ایران و جامعه جهانی با معرفی ایران به عنوان تهدید در منطقه و دوم ایجاد شکاف بین مردم و نظام. هدف تحریم ها هم تعمیق این دو شکاف بوده است. از این روست که دولت با حمایت مردم، از سویی اولویت خود را بر معرفی چهره واقعی ایران در جامعه جهانی گذاشته است و از سوی دیگر، در ادامه حماسه سیاسی انتخابات، آشتی ملی و انسجام اجتماعی را دنبال کرده است.


روحانی با اشاره به شرائط رکود تورمی در اقتصاد کشور، گفت: خوشبختانه با اقداماتی که در این چندماه صورت گرفت، مهار تورم آغاز شده است و تورم ماهانه که در خردادماه سه ونیم درصد بود در آذرماه به نیم درصد کاهش یافته است و این در حالی است که نرخ بیکاری هم به گزارش مرکز آمار، کاهش یافته است.


وی با اشاره به چالش های اقتصاد کلان تأکید کرد: در عین حال که باید به حل ریشه ای تورم و رکود پرداخت، برای دولت، دو موضوع «امنیت غذایی» و «سلامت مردم» از حساسیت و فوریت برخوردار بوده است.


رئیس جمهور با اشاره به اینکه انرژی یکی از اصلی ترین مزیت های کشور است، گفت: با این وصف، به سبب عدم اقدام به موقع در سرمایه گذاری در بخش انرژی تأمین گاز و برق مورد نیاز صنعت و خانوار، در فصل زمستان با مشکل روبرو شده است و در همین حال شاهدیم که آلودگی هوا در کلان شهرها و تهدیدات زیست محیطی در منابع آب و ریزگردها به حد هشدار دهنده رسیده است.


روحانی تأکید کرد: باوجود آنکه در سیاستهای کلی و در قانون، توجه جدی به اصلاح بازار انرژی و ملاحظات زیست محیطی شد ولی قانون هدفمندکردن یارانه ها به نحو نادرستی اجرا شد و با تورم بالایی که پیش آمد، فوائد اولیه اصلاح قیمت سوخت هم منتفی شد.


مصرف گاز در ایران از کل اروپا بیشتر است


وی اضافه کرد: نتیجه آن شده است که مصرف گاز در ایران، از کل اروپا بیشتر است و هنوز ناگزیر از واردات بنزین هستیم. از این رو لازم است ضمن توجه به شرائط زندگی مردم، اصلاح در بخش انرژی و محیط زیست شروع شود.


روحانی با طرح سؤالات اصلی در مدیریت یارانه ها گفت: تصمیم گیری در مورد شیب اصلاح قیمت ها، نحوه حمایت از تولید، کیفیت حمایت از خانوارهای آسیب پذیر باید با هدف اصلاح بخش انرژی ولی با ملاحظات اقتصاد کلان صورت گیرد.


رئیس جمهور لازمه توفیق در اجرا را همکاری دولت و مجلس و حمایت و مشارکت همه مردم دانست و استفاده از نظرات نمایندگان مجلس را برای تکمیل طرح ضروری برشمرد.


در ادامه جلسه، گزارشی از بررسی های انجام شده در خصوص نحوه اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها ارائه شد و سپس رؤسای کمیسیون های تلفیق بودجه، بهداشت و درمان، انرژی، کشاورزی، اقتصاد، آموزش عالی، صنعت، فرهنگی، اجتماعی و همچنین رئیس مرکز پژوهشهای مجلس و برخی نمایندگان نظرات خود را در زمینه مسائل مربوط به انرژی و یارانه ها و پیشنهادهای اصلاحی ارائه کردند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری