جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۲
سیاست های راهبردی میان مدت و تسهیلات اخذ مطالبات شهرداری مشهد
يازدهمين جلسه علني شوراي شهر مشهد، ۳مصوبه مهم داشت که مهم ترين آن فروش ۵۰۰ميلياردتومان اوراق مشارکت براي خط۳ قطارشهري، مباني سياست هاي راهبردي برنامه ميان مدت شهرداري و تسهيلاتي براي وصول مطالبات ...

یازدهمین جلسه علنی شورای شهر مشهد، ۳مصوبه مهم داشت که مهم ترین آن فروش ۵۰۰میلیاردتومان اوراق مشارکت برای خط۳ قطارشهری، مبانی سیاست های راهبردی برنامه میان مدت شهرداری و تسهیلاتی برای وصول مطالبات شهرداری از شهروندان بدهکار بود. به گزارش خراسان رضوی، در این جلسه نظریه کمیسیون های مختلف شورا و برخی از اعضا درباره «مبانی سیاست های راهبردی برنامه میان مدت برای سال های ۹۶-۹۳ شهرداری مشهد» طرح و بررسی شد. مهندس محسن انتظاری هروی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد، با اشاره به نظریه این کمیسیون درباره مبانی سیاست های راهبردی برنامه میان مدت شهرداری مشهد گفت: برنامه راهبردی و عملیاتی شهرداری مشهد که برای سال ۹۲-۹۰ تهیه و تصویب شده بود، امسال به پایان می رسد. از این رو باید برنامه جدیدی تدوین می شد تا سیاست ها و شاخص های برنامه شهرداری را در چهار سال آینده مشخص کند. بر همین اساس تدوین سیاست ها و چشم انداز برنامه های شهرداری مشهد در سال های ۹۶-۹۳ کمیسیون ها مطرح و کمیسیون تلفیق شکل گرفت و طرح در آن بررسی و تصویب شد. «محمد سهیلی» یکی دیگر از اعضای شورای شهر نیز با اشاره به طرح مذکور اظهار کرد: این یک تجربه جدید و همکاری نزدیک بین شهرداری و شورای شهر مشهد بود که با تلاش معاونت های شهرداری تدوین و برای بررسی به کمیسیون ها ارائه شده است. وی افزود: تعامل و بررسی ها ادامه دارد و برنامه ای که تدوین شده کاری مشترک بین شورا و شهرداری است و برای تدوین بودجه سال ۹۳ شهرداری مشهد نیاز است این برنامه راهبردی و سیاست گذاری تصویب شود.

در ادامه، «انسیه غفوری» نیز اضافه کرد: سیاست و برنامه راهبردی تدوین شده در سایت شورای شهر گذاشته شده و نظر و دیدگاه های نخبگان نیز لحاظ شده است.

 

موحدی: سیاست های شورا آبروی شوراست

خلیل موحدی یکی دیگر از اعضای شورای چهارم شهر مشهد با اعلام مخالفت با طرح مذکور تصریح کرد: احساس می کنم طرح به پختگی کامل نرسیده است و اعضای شورا باید توجه داشته باشند که سیاست های شورا آبروی شورای شهر است. وی افزود: هنوز نظر نخبگان بیرون از شورا درباره این برنامه ها و سیاست ها کامل نشده است. به همین دلیل پیشنهاد می دهم این لایحه از دستور کار خارج شود.

انتظاری هروی نیز اضافه کرد: چون برنامه زمان بندی شده ای برای کار داریم، اگر آن را انجام ندهیم عقب می مانیم زیرا بودجه سال ۹۳ شهرداری مشهد را باید مبتنی با سیاست ها و برنامه های تدوین شده بنویسیم و اگر این طرح تصویب نشود، از برنامه زمان بندی عقب خواهیم ماند. در ادامه جلسه، دکتر «مهدی برادران» معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری مشهد گفت: برنامه ای که در حال تدوین است رویکردی شهری، فرهنگی – دینی دارد و به مناطق محروم، حفظ محیط زیست، موضوع ترافیک، تقویت سیستم های هوشمند، توسعه فناوری و همچنین استفاده از اقتصاد فقهی و اقتصاد مقاومتی مبتنی بر صرفه جویی توجه کرده است. وی افزود: برای تدوین سیاست ها و برنامه های راهبردی شهرداری از ۹هزار شهروند نظرسنجی و ۸۹ سوال مطرح شده و نظر شورای محلات و نخبگان شهر نیز مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه جلسه، حجت الاسلام لطفی، رئیس کمیسیون مشارکت های اقتصادی و سرمایه گذاری شورای شهر با بیان این که ما در بحث مشارکت ها و سرمایه گذاری ها قصد سنگ اندازی نداریم، اظهار کرد: اگر در سیاست های اقتصادی دست به عصا راه می رویم، به دلیل نبودن سیاست های راهبردی است که باعث تأخیر در پروژه های مشارکتی شده است به همین دلیل درخواست می کنیم طرح را تصویب کنید.

 

۵۰۰میلیاردتومان اوراق مشارکت

در ادامه یازدهمین جلسه علنی شورای شهر، نظریه کمیسیون برنامه، بودجه و امور اداری و نظریه کمیسیون امور حمل و نقل و ترافیک در خصوص انتشار اوراق مشارکت ویژه خط ۳ قطارشهری مشهد مطرح و بررسی شد.

«انتظاری هروی» رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و امور اداری شورای شهر در این باره گفت: بحث مشکلات ترافیکی یک موضوع جدی در شهر مشهد با توجه به پیش بینی حضور ۴۰میلیون زائر در سال های آینده است که باید به آن توجه ویژه ای شود. وی افزود: در همین زمینه، دولت اجازه انتشار یک هزار و ۶۰۰میلیارد تومان اوراق مشارکت را برای اجرا و توسعه خطوط ریلی قطار شهری به شهرداری ها داده که ۵۰درصد بار مالی آن بر عهده دولت و ۵۰درصد بر عهده شهرداری هاست. لذا، مجوز انتشار ۵۰۰میلیاردتومان اوراق مشارکت را برای خط۳ قطارشهری درخواست کرده ایم که باید از طریق بانک مرکزی پیگیری شود. در ادامه جلسه، مهندس «سیدجلال فیاضی» با اشاره به تاریخ ارائه لایحه به کمیسیون ها گفت: لایحه مذکور ۱۰مهر ۹۲ به کمیسیون ارائه و دیدگاه های اولیه در ۱۹ آبان ۹۲اعلام شده و کمیسیون دوم نیز ۲۵آبان آن را بررسی کرده اما اکنون ۱۷دی ۹۲ است که لایحه در صحن علنی مطرح می شود؛ یعنی نظریه کمیسیون بیش از ۴۰روز زمان برده است. وی اضافه کرد: باید لایحه های به این مهمی با سرعت بیشتری بررسی شود تا تصویب آن ۳ماه به طول نینجامد.همچنین مهندس «مسعود بیژنی» مدیرعامل شرکت قطار شهری مشهد در این باره تصریح کرد: در حال حاضر مجوز انتشار ۲۵۰میلیاردتومانی اوراق مشارکت را از دولت گرفته ایم و به دنبال آن هستیم که موافقت دولت با انتشار ۲۵۰میلیاردتومان اوراق مشارکت باقی مانده را برای خط۳ قطار شهری مشهد دریافت کنیم. در ادامه، اعضای شورای شهر مشهد با فروش ۵۰۰میلیاردتومان اوراق مشارکت برای احداث خط۳ قطار شهری این کلان شهر موافقت کردند.

 

تسهیلات اخذ مطالبات شهرداری و وصولی چک های برگشتی

در ادامه این جلسه، نظریه کمیسیون برنامه بودجه و امور اداری و لایحه شهرداری مشهد درباره تسهیلات پرداخت اسناد و چک های نکول و برگشت شده یا تعویض شده و عوارض نوسازی و عمرانی شهرداری مشهد بررسی شد. حجت الاسلام اخلاقی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر در مخالفت با برخی از بندهای این لایحه گفت: در بند ۲ تاریخ مبداء چک ها یا اسناد صادر شده مشخص شده و معلوم نیست بدهی ها از چه تاریخی محاسبه می شود که این امر شبهاتی را به وجود می آورد به همین دلیل باید تاریخ مبداء بدهی مشخص شود.

 

۹هزار چک برگشتی از ۲هزار شهروند در شهرداری مشهد

در ادامه جلسه، «ابوالفضل انتظاری» معاون اداری مالی شهرداری مشهد با اشاره به لایحه مذکور گفت: چک هایی بلاوصول داریم که برخی متعلق به اوایل انقلاب است و مبلغ آن بسیار ناچیز است و هزینه های پیگیری آن بیشتر از مبلغ چک می شود. وی افزود: مجموعه چک های برگشتی مودیان شهرداری مشهد ۹هزار فقره است که به ۲هزار نفر تعلق دارد و ۸۰درصد آن ها مربوط به سال های ۹۱-۹۰ است که با توجه به وضعیت بازار خرید و فروش ساختمان و زمین در سال های اخیر به وجود آمده است.انتظاری اضافه کرد: ما نمی توانیم به بدهکاران فشار وارد کنیم که تمام چک های برگشتی را پرداخت کنند و چک های باقی مانده بدهی خود را هم بدهند و ۱۴درصد جریمه را نیز بپردازند. وی با بیان این که اگر انگیزه پرداخت برای بدهکاران دارای چک  های برگشتی ایجاد نشود، باید از راه های قانونی اقدام کنیم، گفت: اگر از این راه اقدام کنیم، بسیار زمان بر است و ترجیح می دهیم از راه تعامل و تصویب لایحه در نظر گرفتن تسهیلات برای بدهکاران، این چک ها و اسناد را وصول کنیم. پس از تصویب این لایحه اعضای شورای شهر به شهرداری مشهد اجازه دادند چنان چه مودیان و صاحبان پلاک ها، عوارض نوسازی و عمران شهری معوقه خود را تا ۱۵اسفند ۹۲ پرداخت کنند، از پرداخت جرایم ماده ۱۴ قانون نوسازی و عمران شهری معاف شوند. همچنین مودیانی که چک و اسناد نکول و برگشت شده یا تعویض شده تا ۱۵دی ماه ۹۲ را به صورت نقدی بر اساس بندهای زیر پرداخت کنند از پرداخت جرایم معاف شوند.

 

در حاشیه

* در این جلسه «مرتضوی» شهردار مشهد از فعالیت های شهرداری مشهد در دهه آخر صفر و پذیرایی از ۳۰۰ هزار زائر در ایستگاه های استقبال از زائر شهرداری گزارشی ارائه داد.

* «سرویها» رئیس شورای شهر مشهد نیز در آستانه هفته وحدت گفت: وحدت یک امر ریشه ای و بنیادی است که باعث توسعه کشور می شود.

منبع: خراسان رضوی

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری