جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۲
ادغام بیمه‌ها؛ مسکن زودگذر، نه درمان مشکلات سلامت نیوز: ادغام بیمه‌ها؛ مسکن زودگذر، نه درمان مشکلات
 مجله شهروندی: یك روز خبر می‌رسد بیماران سرطانی را هزینه‌های درمان‌شان بیشتر از جسم‌شان می‌كاهد و روز دیگر خبر می‌رسد یك‌سوم روستاهای كشور در نبود پزشك متخصص،جان‌شان را كف دست‌شان ...
 مجله شهروندی: یک روز خبر می‌رسد بیماران سرطانی را هزینه‌های درمان‌شان بیشتر از جسم‌شان می‌کاهد و روز دیگر خبر می‌رسد یک‌سوم روستاهای کشور در نبود پزشک متخصص،جان‌شان را کف دست‌شان گرفته‌اند و سعی می‌کنند تا نمیرند!از سویی دیگر، هزینه‌های کمرشکن درمان و عدم کارایی بیمه‌ها منجر به اعتراض حسن روحانی،رئیس‌جمهور شده است.


تا جایی‌که چندی پیش اعلام کند: «وضع کنونی سهم مردم در پرداخت هزینه درمان قابل قبول نیست و باید اقدامی جدی در تخصیص منابع عمومی برای کاهش هزینه مردم در بخش درمان صورت پذیرد.» به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ با تمام موانع و مشکلاتی که در بر سر راه بیمه و درمان مردم قرار گرفته است،حالا وزیر بهداشت یکی از راهکارهای کاهش این دغدغه‌ها را ادغام بیمه‌ها می‌داند که آن هم باز موانعی بر سر راهش قرار دارد.وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم تقویت سازمان‌های بیمه‌گر به منظور حمایت از مردم تاکید کرد و گفت:ادغام بیمه‌ها باید روزی اتفاق افتد؛ البته موانعی در این زمینه وجود دارد که شاید مهم‌ترین آن به مبحث اعتبارات بازمی‌گردد.


دکتر سید حسن هاشمی با تاکید بر لزوم تقویت بیمه‌های پایه جهت توانایی برای حمایت از مردم تاکید کرد و گفت: بیمه‌های فعلی در حمایت از مردم کاملا ناتوانند. بنابراین باید منابع جدیدی تعریف شده و بیمه‌ها تجمیع شوند.


به این ترتیب شاید مهم‌ترین کاری که من و همکارانم ماموریت خود در یک سال نخست وزارت بهداشت دولت یازدهم، می‌دانیم،همین بخش است. اگر این اتفاق نیفتد ما قادر به تغییر در امر بهداشت و درمان مردم نخواهیم بود و در مقابل اگر بنا بود که چیزی تغییر نکند آمدن ما هم هیچ ضرورتی نداشت و همان روند قبلی که سرنوشت محتوم و تاریکی دارد، می‌توانست ادامه یابد.»در زمینه ادغام بیمه‌ها محسن ایزد خواه عضو هیات مدیره صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر، در این باره به تهران امروز می‌گوید: «اینکه آقای وزیر اصرار دارند که بیمه‌ها ادغام شوند براساس بند الف ماده ۳۸ برنامه پنجم توسعه است که در آن اعلام شده است سازمان بیمه سلامت ایران شکل بگیرد و تمام سازمان‌ها و موسساتی که در امر ارائه خدمات درمانی تکلیف دارند در واقع در سازمان بیمه سلامت ادغام شوند.»


ادغام تامین‌اجتماعی و بیمه سلامت محسن ایزدخواه،عضو هیات مدیره صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر درباره اشکالات ادغام بیمه سازمان تامین‌اجتماعی و بیمه سلامت به تهران امروز،می گوید: «در واقع نوع استخدام غالب نیروی انسانی در کشور ما سه صندوق است که شامل صندوق نیروهای مسلح،صندوق بازنشستگی کل کشوری و صندوق تامین‌اجتماعی است.در این میان صندوق نیروهای مسلح خودش امکانات درمانی،درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های تخصصی دارد،از سویی دیگر،سازمان تامین‌اجتماعی خودش دومین خدمات دهنده درمان در کشور است.


در رابطه با ادغام صندوق خدمات درمانی نیروهای مسلح باید با اذن مقام معظم رهبری صورت بگیرد و به نظر می‌رسد با توجه به ماموریت‌های ویژه و امنیتی که نیروهای مسلح دارند بعید به نظر می‌رسد این ادغام در سازمان صورت بگیرد.در مورد صندوق بازنشستگی کشوری و سایر صندوق‌ها،غیر از تامین‌اجتماعی، اینها همگی‌شان خریداران خدمات درمانی هستند،که بالای نود درصد این صندوق‌ها از جمله صندوق بازنشستگی خرید خدمت از سازمان خدمات درمانی می‌کنند که امروز به بیمه سلامت تغییر کرده است.


در نتیجه آنچه که باقی می‌ماند سازمان تامین‌اجتماعی است که رئیس بیمه سلامت اصرار دارد،سازمان تامین‌اجتماعی درمانش را به بیمه سلامت واگذار کند.در این مورد چند نکته وجود دارد:اول،اینکه مطابق قانون ۵۴ تامین‌اجتماعی،سازمان تامین‌اجتماعی وظیفه دارد بدون هیچ سطح‌بندی ارائه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان و خانواده‌هایشان بدهد، در حالی که اگر خواسته شود که بیمه تامین‌اجتماعی در بیمه سلامت ادغام شود،سازمان بیمه سلامت یک سطح‌بندی دارد که این سطح‌بندی مغایر قانون ۵۴ تامین‌اجتماعی است.


بنابراین از این نظر یک ظلم مضاعفی به بیمه‌شدگان می‌شود.نکته دوم این است که در حال حاضر سازمان تامین‌اجتماعی در دو سطح ارائه خدمات درمانی می‌کند،یکی توسط بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های ملکی خودشان که در واقع بدون دریافت فرانشیز به صورت رایگان برای بیمه‌شدگان و مستمری بگیران انجام می‌گیرد.این موضوع از لحاظ هزینه‌های کمرشکن درمان برای مستمری بگیران و بیمه‌شدگان یک امر مهم و حیاتی است که با ادغام سازمان تامین‌اجتماعی در سازمان خدمات درمانی عملا این ارائه خدمت پایان می‌پذیرد و منجر به این می‌شود که سقف پرداخت بیمه‌شدگان مطابق مردم عادی به حدود ۶۰،۷۰درصد برسد.


چرا بیمه سلامت تاکید بر ادغام با تامین‌اجتماعی دارد؟ «در قانون گفته شده است،دولت فقط اجازه ادغام دارد ولی تکلیف قانونی محکمی در این مورد وجود ندارد.»این گفته‌های ایزدخواه،درباره موضع قانونی ادغام بیمه است. او تاکید می‌کند: «در بند ب،ماده ۳۸ برنامه پنجم توسعه گفته شده است به دولت اجازه داده می‌شودکه این امور بیمه سلامت را متمرکز کند.نکته سومی که وجود دارد این است که،یک‌سوم حق بیمه‌های دریافتی در سازمان تامین‌اجتماعی اختصاص به درمان دارد،بنابراین به‌طور طبیعی تقریبا کارگران،مشمولین قانون کار و تامین‌اجتماعی بین سه تا ۱۰برابر دیگران حق بیمه سهم درمان پرداخت می‌کنند و این چون مصداق واقعی حق الناس است، دور از عدالت و اصول و قاعده بیمه‌ای است که خواسته باشند بیمه‌شدگان سازمان تامین‌اجتماعی که بین ۳تا۱۰برابر دیگران حق بیمه پرداخت می‌کنند،بعدا از یک درمان یکسان استفاده کنند.بنابراین اگر دولت و وزارت بهداشت و درمان مصمم است این کار به انجام برسد باید ساز و کاری را فراهم کند که مشمولین سازمان تامین‌اجتماعی همچنان بتوانند مطابق ماده ۵۴ قانون از مزایای کامل درمانی بدون سطح‌بندی استفاده کنند.»


هدفمندی یارانه‌ها موجب تورم در حوزه بهداشت محسن ایزدخواه،درباره هزینه‌های کمرشکن درمانی می‌گوید: «بازنشستگان تامین‌اجتماعی اگر به مراکز ملکی تامین‌اجتماعی مراجعه کنند هزینه‌های درمانی آنها کاملا رایگان است،اما اگر به بخش خصوصی مراجعه کنند و مطابق تعرفه‌های مرسوم از ایشان دریافت می‌شود.البته متاسفانه در حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد در درمان غیرمستقیم بار مالی بر دوش بیمه‌شدگان است،البته بیمه مکمل باز توانسته بار مالی را از مستمری بگیران کم کند.باید در نظر داشته باشیم همه این مسائل در جایگاه خود مهم است اما مبارزه با معلول است.متاسفانه سیاست‌های شکست خورده هدفمند کردن یارانه‌ها منجر شده است،یک تورم سرسام آوری در حوزه بهداشت و درمان به‌وجود بیاید.محاسبات اقتصادی نشان می‌دهد که تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی،متوسط درآمد اعلام شده آثارش برای بیمه درمان دو نیم برابر نسبت به جاهای دیگر است.یعنی اگر یک تورم ۲۵ درصدی را برآورد کنید آثارش در حوزه بهداشت و درمان بالای ۶۵درصد است.


خب باید به جای فشار به بیمه‌ها و مردم،دولت سعی کند سیاست‌های اقتصادی را بالا ببرد،چاره اندیشی کند تا هزینه‌های درمان در حالت هنجار قرار بگیرد تا فشارش روی مستضعفین و تحت پوشش قرار نگیرد.»از سویی دیگر،«به گفته وزارت بهداشت،سالانه هفت درصد مردم در اثر هزینه‌های کمر شکن درمان دچار فقر مطلق می‌شوند.»


مجلس اجازه ادغام بیمه‌ها را به دولت داده است وزیر بهداشت از موانع ادغام سازمان‌های بیمه‌گر به خبرگزاری ایسنا می‌گوید: «در این زمینه باید گفت که مجلس اجازه ادغام بیمه‌ها را به دولت داده است و این موضوع هم حتما باید روزی اتفاق افتد. البته موانعی هم در این زمینه وجود دارد که شاید مهم‌ترین آن باز هم به «اعتبارات» بازمی‌گردد.وی در این باره افزود: با اعتبارات فعلی تنها می‌توان بیمه‌های خوب را در بیمه‌های فوق‌العاده ضعیف ادغام کرد که در این صورت نارضایتی‌ها افزایش خواهد یافت. اگر منابعی لحاظ شود، حتما باید ادغام بیمه‌ها صورت گیرد و بیمه‌های قوی،بیمه‌های ضعیف را در خود ادغام ‌کنند. بنابراین پوشش بیمه‌ای، پوشش گسترده‌ای خواهد شد. البته در این زمینه مشکل ضعیفی هم برای سازمان بیمه تامین‌اجتماعی و بیمه نیروهای مسلح وجود دارد که به نظر می‌رسد قابل حل است و جدی نیست. هاشمی همچنین افزایش اعتبارات بیمه‌ها در لایحه بودجه ۹۳ را مورد اشاره قرار داد و گفت: در لایحه بودجه افزایش حدود ۶۶ درصدی اعتبارات بیمه‌ها در نظر گرفته شده است.


بنابراین بی‌تردید تعرفه‌ها تغییر و به سمت واقعی شدن حرکت خواهد کرد. هرچند که فاصله این اعتبارات تا آنچه که جهت واقعی شدن تعرفه‌ها مدنظرماست، زیاد است اما امیدواریم که آقای رئیس‌جمهور، وزرای اقتصادی و مجلس محترم بپذیرند که از هدفمندی یارانه‌ها بخشی به حوزه سلامت تخصیص یابد.وی در عین حال تاکید کرد: در کنار واقعی شدن تعرفه‌ها لازم است ساماندهی بیمه‌ها و تغییر مدیریت در مراکز بهداشتی – درمانی کشور نیز صورت گیرد؛ چرا که هدف آرامش و آسایش مردم و کاهش پرداخت از جیب مردم در بحث سلامت است. مشخص است که این موضوع با بیمه‌ای کارآمد میسر خواهد بود.


بیمه کارآمد هم نیازمند منابع پایدار است. البته بخش عمده‌ای از این منابع پایدار مانند دیگر کشورهای دنیا، از محل مالیات و عوارض تامین می‌شود؛ به عنوان مثال مالیات و عوارض در صنایع غذایی و در خودروهای وارداتی پیشنهاداتی در این زمینه داریم.» حوزه بهداشت ودرمان با سلامت مردم سر و کار دارد. اما با وجود بدهی ۸۰۰۰ میلیارد تومانی وزارت بهداشت،بودجه این وزارتخانه حساس برای سال آینده فقط ۱۴ درصد افزایش پیدا کرده است؛ ۱۴ درصدی که به گفته بسیاری از کارشناسان نظام سلامت، حتی نمی‌تواند اثرات تورم ۲۵درصدی فعلی را مهار کند و در بهترین حالت، بودجه ۱۴هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی وزارت بهداشت فقط می‌تواند بیمارستان‌های بدهکار را از خطر تعطیل شدن نجات دهد.


این در حالی است که رئیس‌جمهور در دیدار با وزیر بهداشت و معاونان وی عنوان کرد که تامین سلامت و عدالت در سلامت از اولویت‌های جدی دولت تدبیر و امید است که در لایحه بودجه پیشنهادی دولت،نشانی از در اولویت بودن نظام سلامت دیده نمی‌شود و با احتساب سهم ۷۰ درصدی مردم در پرداخت هزینه‌های درمان، بسیار بعید است که با وجود بودجه سال آینده وزارت بهداشت، این سهم ۷۰درصدی کاهش پیدا کند و همچنان با بیماری‌ها،هزینه‌های کمرشکن درمان و مرگ دست در گریبان هستند.

سلامت نیوز: ادغام بیمه‌ها؛ مسکن زودگذر، نه درمان مشکلات

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری