جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۲
تصویب قانون کاهش آلودگی هوا در مجلس کلید رفع مشکلات کلانشهرهاست

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: تصویب قانون کاهش آلودگی هوا و سامان ریزگردها کلید رفع مشکلات زیست محیطی کلانشهرها است.

Print Friendly, PDF & Email

 

«عباس رجایی» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این قانون پس از شش ماه کار کارشناسی با ۳۰ ماده در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس به تصویب رسیده و هفته آینده در دستور کار صحن علنی مجلس قرار می گیرد.

وی اظهار کرد: این قانون در سه حوزه مدیریت و خسارت سنجی سلامت انسانی با مسوولیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خسارات ریزگردها و آلاینده ها به محیط طبیعی و تنوع زیستی با مسوولیت محیط زیست و خسارات بخش کشاورزی با مسوولیت وزارت جهاد کشاورزی تعریف و تدوین شده است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: باز تعریف علمی و دقیق آلاینده ها، منابع انتشار و کانون های بحران آلودگی، تعریف جامع تکالیف حوزه تولید و صنعت، مراکز خدماتی ، حمل و نقل و مراکز انتشار طبیعی ریزگردها از فصول و سرفصل های مهم این قانون است.

رجایی یادآور شد: یکی از بخش های مهم این قانون در خصوص جرایم زیست محیطی با موضوع آلودگی هوا است که نگاه سختگیرانه با ارزش سنجی محیط زیست دارد و مبنای آن با استانداردهای روز آلودگی هوا در جهان که از تکالیف برنامه پنجم توسعه است تنظیم شده است.

وی اظهار کرد: در این قانون تصمیم سازی های موازی کارگروه ها و ستادهای دستگاه های ذیربط دولتی در حوزه آلودگی هوا حدف شده و مرجع تشخیص و اقدامات کنترلی و شکایات سازمان حفاظت محیط زیست تعیین شده است.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: برابر این قانون هیچ نهاد و مرجعی حق جلوگیری از اعمال قانون در چارچوب موضوعات زیست محیطی را که شاکی آن محیط زیست است ،ندارد و تنها در شرایطی که منافع ملی تهدید شود شورای امنیت ملی حق مداخله در موضوع را داشته و آن نیز باید در چارچوب ضابطه های قانون و شکایات قضایی باشد.

رجایی، مدیریت ریزگردها را یکی از فصول مهم این قانون دانست و گفت: همکاری تنگاتنگ وزارت امور خارجه و سازمان محیط زیست برای پیگیری اقدامات زیست محیطی و کنترل ریزگردها در قالب کنوانسیون های منطقه ای و جهانی در حوزه برون مرزی و انجام اقداماتی چون الزام درختکاری ۳۰ درصد عرصه های اطراف واحدهای تولیدی و صنعتی، تخصیص حقابه مناسب به تالابها، مدیریت ضربتی کانونهای بحران ایجاد ریزگرد و اقدامات آبخیرداری و آبخوان داری، تثبیت شن های روان و تکالیف سختگیرانه دستگاه های مسوول در این حوزه از بخش های آن است.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری