جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۲
شهرداری تکیه‌گاه اصلی در ساماندهی آسیب‌های اجتماعی شهری است
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری با اشاره به ضرورت رصد کردن مسائل اجتماعی شهری بویژه آسیب های اجتماعی، بر ارائه و پذیرش پیشنهادهای منطقی و سازنده در کمیسیون اجتماعی ...

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری با اشاره به ضرورت رصد کردن مسائل اجتماعی شهری بویژه آسیب های اجتماعی، بر ارائه و پذیرش پیشنهادهای منطقی و سازنده در کمیسیون اجتماعی تأکید کرد.

در این نشست سید محمد هادی ایازی – در سی و سومین جلسه کمیسیون اجتماعی برخی از موضوعات اجتماعی شهر همچون سلامت را بسیار مهم توصیف نمود و خواستار رسیدگی بیش از پیش به مسائل مبتلابه اجتماعی و بسترسازی اجرای مصوبات کمیسیون اجتماعی از سوی اعضاء این کمیسیون شد.

ایازی از اعضای کمیسیون اجتماعی خواست تا فرصت زمانی بودجه نویسی شورای اسلامی شهر را غنیمت دانسته، و در قالب ارائه درخواست و پیشنهادهای مناسب در حوزه های فرهنگی- اجتماعی به این شورا، الزامات اجتماعی و آسیب های اجتماعی را در برنامه های یکساله و پنج ساله شهرداری برشمرده، و تبیین و تشریح نمایند.

حسین زارع – صفت مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی و دبیر کمیسیون اجتماعی شهرداری نیز در نشست مذکور با اشاره به ضرورت انسجام بخشی فعالیت های اجتماعی مدیریت شهری برمحور تصمیمات کمیسیون اجتماعی، خواستار عملیاتی شدن ماتریس های اجتماعی در کمیسیون مذکور شد.

وی گفت: رویکرد اول و جهت‌گیری اصلی کمیسیون اجتماعی، درون سیستمی است که برای رسیدن به مدیریت واحد شهری، ابتدا باید به انسجام و یکپارچگی اجتماعی درون سازمانی در شهرداری برسیم.

دبیر کمیسیون اجتماعی با بیان این که از ظرفیت های درون سیستمی مدیریت شهری نظیر سامانه نظارتی ۱۳۷، آموزش های شهروندی و … باید در فعالیت های اجتماعی بیشتر استفاده و بهره‌برداری شود، زیرساخت‌های حوزه‌های اجتماعی شهری را مغفول و به شدت فقیر توصیف نمود.

زارع صفت، اولویت مهم کمیسیون اجتماعی را مسئله آسیب های اجتماعی دانست و گفت: شهرداری از تکیه گاه های اصلی ساماندهی آسیب های اجتماعی در تهران است که با اقدامات مناسبش، الگوی عملی برای سایر شهرها می شود.

وی، محله محوری را از ضرورت‌های مطرح در دستور کار کمیسیون اجتماعی برشمرد که باید ضمن حفظ انسجام بخشی به مدیریت های محله، چگونگی توسعه فعالیت های شهرداری بررسی و موضوعات اجتماعی بصورت بخشی(منطقه‌ای) و فرابخشی (فرا منطقه‌ای) در این کمیسیون مطرح شود.

دبیر کمیسیون اجتماعی در ادامه بر بررسی زیر ساخت های لازم اجتماعی و ضرورت کمک به تأمین این زیرساخت ها از سوی شهرداری تأکید کرده و خواستار ارائه طرح های جدید اجتماعی در این کمیسیون شد.

گفتنی است در سی و سومین جلسه کمیسیون اجتماعی شهرداری، گزارش مبسوطی از نشست ها، تصمیمات، اقدامات و عملکرد این کمیسیون در سال ۹۱ ارائه شد و رفیع – مدیرکل آموزش شهروندی شهرداری در سخنانی رویکرد مدیریت شهری را در مسائل و موضوعات پیچیده اجتماعی، رویکرد مداخله‌ای بیان کرد که در عین حال به دلیل افزایش آسیب ها، پرهزینه و کم بازده است.

وی، اصلی ترین ابزار آگاهی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی را از سوی شهروندان، آموزش دانست که باید به تناسب مأموریت های هریک از واحدها و بخش های شهرداری، از این ابزار(آموزش) و سایر ابزارهای مفید فرهنگی- هنری در راستای آموزش شهروندی استفاده شود.

گلمکانی – مدیرکل سلامت شهرداری نیز با اشاره به ضرورت استفاده از سرمایه اجتماعی که گروه های مختلف اجتماعی شهروندان باشند، بر بسیج همه ی امکانات در سرای محلات از سوی شهرداری جهت حل مسائل و مشکلات اجتماعی مناطق تأکید کرد و مشارکت فعال مردمی و شهروندان را در مسائل اجتماعی با کمک و از طریق آموزش شهروندی، معنادار توصیف نمود./ایسنا

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری