جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۲
پاسخگویی مستقیم به مشکلات شهروندان در حوزه فضای سبز/ ایجاد سه هزار هکتار جنگل کاری در کمربند سبز کرج
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، عباس زارع با حضور در میزگرد برنامه شهر من سلام رادیو دانش، به مشکلات شهروندان در حوزه فضای سبز رسیدگی کرد. وی در ...
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، عباس زارع با حضور در میزگرد برنامه شهر من سلام رادیو دانش، به مشکلات شهروندان در حوزه فضای سبز رسیدگی کرد.


وی در این میزگرد اظهار داشت: این سازمان با هدف تقویت، توسعه و نگهداری از گیاهان موجود در شهر طی ماه های مختلف سال، اقداماتی را در مناطق ۱۲ گانه شهرداری کرج انجام می دهد تا آسیبی به درختان و فضای سبز شهر وارد نشود.


وی با اشاره به اجرای عملیات های کوددهی و هرس درختان در آستانه فصل زمستان افزود: در واقع با اجرای چنین اقداماتی، درختان برای جوانه زدن در فصل بهار آماده می شوند.


این مسئول از کاشت گیاهان فصلی متناسب با آب و هوای فصل زمستان و سازگار با سرما در بلوارها، پارکها و لچکی ها خبر داد  عنوان کرد: یکی از اقداماتی که در همزمان با آغاز فصل سرما در نقاط مختلف کرج انجام شد، سرپوشیده کردن درختان گرمسیر در شهر بود که با این اقدام به نوعی در مقابل یخ بندان شدید و برف سنگین، حفاظت شدند.


زارع ادامه داد:  درختچه هایی از خانواده نخلیات هم اکنون در برخی از بلوارها و پارکهای کرج کاشته شده که باید در فصل زمستان از آنها به صورت ویژه نگهداری شود، چون این درختچه ها در مناطق گرمسیری رشد می کنند اما به دلیل ایجاد تنوع و زیبایی در چهره شهر، در برخی از نقاط کرج کاشته شدند.


کاشت ۳۰ هزار اصله درخت از ابتدای سال جاری


مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج در ادامه با اشاره به مهم ترین اقدامات این سازمان در سال ۹۲ یادآور شد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۰ هزار اصله درخت در حاشیه معابر شهری در مناطق ۱۲ گانه شهرداری کرج کاشته شده که تا پایان سال نیز بر این تعداد افزوده خواهد شد.


وی اضافه کرد: در این زمینه طی چند سال گذشته از سوی این سازمان بیش از ۲۰۰ هزار اصله درخت در  حاشیه معابر و بلوارهای کلانشهر کرج کاشته شده که این اقدام، تاثیر به سزایی در افزایش میزان سرانه فضای سبز شهر و کاهش آلودگی هوا داشت.


این مسئول افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون از سوی سازمان، ۱۵ پارک در کرج احداث و بهره برداری شده و طبق برنامه ریزی قرار است که این تعداد تا پایان سال جاری به ۲۰ پارک برسد.


ایجاد سه هزار هکتار فضای سبز در طرح کمربند سبز کرج


زارع گفت: یکی از اقدامات مهم که بعد از حدود ۸ سال توقف در سال جاری دوباره در جریان افتاد، توافق با اداره کل مسکن و شهرسازی استان البرز در زمینه اجرای کمربند سبز کرج  بود که هم اکنون مراحل آن در حال انجام است.


مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج با اشاره به اینکه ایجاد کمربند سبز در کلانشهر کرج ذخیره زیست محیطی برای آیندگان است، ادامه داد: در این زمینه سه هزار هکتار فضای سبز در حاشیه شهر ایجاد می شود که در سال جاری حدود ۲۰۰ هکتار آن محقق خواهد شد.


وی از تعامل با دانشگاه خوارزمی خبر داد و گفت:  در این زمینه مقرر شده که از سوی سازمان در اراضی خالی این دانشگاه، عملیات کاشت درخت و فضای سبز انجام شود تا محیط شادابی برای دانشجویان فراهم آید.


این مسئول افزود: طبق برنامه ریزی مقرر شد در اراضی خالی دانشگاه خوارزمی، شش هزار اصله درخت کاشته شود که به طور قطع در بهبود وضعیت اکولوژیکی شهر موثر است.


افزایش تنوع گونه های گیاهی در کرج/ کاشت ۳۰۰ گونه گل و گیاه چهره شهر را زیبا کرده است


زارع در ادامه به کاشت گونه های مختلف گل و گیاه و درخت در نقاط مختلف کرج اشاره و عنوان کرد: هم اکنون حدود ۳۰۰ گونه گیاهی، گل، درخت، بوته های فصلی و درختچه های زینتی در فضای سبز کرج اعم از پارکها و بوستانها کاشته شده است.


مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج با اشاره به اینکه پوشش قالب این شهر در حوزه فضای سبز، درخت چنار است، اعلام کرد: در نقاطی که دارای منابع آبی مطلوب است، کاشت درخت چنار توسعه می یابد اما در نقاطی که با کمبود آب مواجه هستیم دیگر گونه ها مانند درخت توت، زبان گنجشک، کاج تهران، افرا، بلوط و … کاشته شده است.


وی یادآور شد: طبق طرحی که در قالب طرح جامع فضای سبز از سوی دانشگاه تهران برای سازمان تنظیم شده است، بر اساس شرایط جغرافیایی محلات مختلف کرج، گونه های گیاهی متنوعی کاشته می شود تا با آب و خاک و هوای آن منطقه سازگاری داشته باشد.


این مسئول بیان داشت: افزایش تنوع گونه های گیاهی و درختان در کرج یکی از دستاوردهای بزرگ سازمان پارکها و فضای سبز این کلانشهر است که طی چند سال گذشته این آمار رشد چشمگیری داشته است.


۸۵ درصد آب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز از قنوات تامین می شود


زارع در ادامه به وضعیت آبرسانی در حوزه فضای سبز شهر نیز اشاره و خاطرنشان کرد: میزان آب و تامین آن برای توسعه و بهبود فضای سبز در شهر بسیار تعیین کننده است که در این زمینه سازمان به منظور تامین حداکثری آب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز، پروژه احیای قنوات را در دستور کار قرار داد.


مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج اظهار داشت: با احیای قنوات و استفاده از آب سفره های زیرزمینی، در آینده ای نزدیک میزان وابستگی به آب شرب شهری در حوزه آبیاری فضای سبز  به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت به نحوی که هم اکنون ۸۵ درصد از آب مورد نیاز این حوزه از قنوات تامین می شود.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری