جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۲
جوش‌های عصبی
مجله خبری : 4 راه کاهش استرس استرس علت ايجاد بسياري از بيماري‌هاست اما شايد خيلي از ما ندانيم چطور بايد از پس استرس‌ها برآييم. اگر شما بيش از حد ...


مجله خبری : ۴ راه کاهش استرس


استرس علت ایجاد بسیاری از بیماری‌هاست اما شاید خیلی از ما ندانیم چطور باید از پس استرس‌ها برآییم. اگر شما بیش از حد دچار استرس می‌شوید، توصیه‌های زیر می‌تواند کمکتان کند:


۱٫ افکار و گفتار مثبت می‌توانند باعث کاهش استرس شوند. انجمن قلب آمریکا به تمام افرادی که دچار استرس و بیماری‌های ناشی از آن هستند، توصیه می‌کند صبح را با گفتن جمله‌هایی مثبت به خود یا مرور افکاری مثبت، آغاز کنند. بهترین و تاثیرگذارترین این جمله‌ها، عبارت‌هایی مانند «اگر من نیاز به کمک داشته باشم، حتما اطرافیانم کمکم خواهند کرد»،‌ «با کمی صبر می‌توانم از پس مشکلات زندگی‌ام برآیم» یا «قدرت من، از قدرت مشکلات‌ بیشتر است»،‌ هستند. شما باید همیشه، به نیمه پر لیوان زندگی‌تان نگاه کنید و نیمه خالی را با مدیریت و درایتی که دارید، پر کنید.


۲٫ ورزش می‌تواند ما را تاحد زیادی از استرس‌های روزانه دور نگه‌دارد.تحقیقات جدید ثابت کرده‌اند نیم ساعت ورزش روزانه، به‌خصوص ورزش‌های گروهی، می‌تواند تاحد بسیار زیادی باعث کاهش استرس بشود.


۳٫ اگر بیش از یک ماه است از استرس رنج می‌برید، باید با یک روان‌پ‍زشک مشورت و برای درمان اقدام کنید. بد نیست بدانید رنج بردن از استرس‌های مزمن،‌ طولانی‌مدت و درمان‌نشده، می‌تواند باعث ابتلا به بیماری‌های بسیار زیاد جسمانی و روانی مانند بی‌خوابی،‌ اضطراب، دردهای عضلانی، اختلال وزن، اختلال نعوظ و تضعیف قدرت سیستم دفاعی بدن، ابتلا به بیماری‌های قلبی و افسردگی‌ شود. انجمن سرطان آمریکا هم به‌تازگی اعلام کرده در برابر استرس‌های مزمن،‌ استرس‌های حاد و کوتاه‌مدت قرار دارند که چندان نگران‌کننده نیستند. استرس‌های حاد می‌توانند در اثر یک تصادف رانندگی، تماشای یک فوتبال هیجان‌انگیز ایجاد شوند و بعد از مدت کوتاهی هم بدون هیچ درمان و عارضه‌ای از بین بروند.


۴٫ آیا گوش دادن به موسیقی می‌تواند استرس را کاهش دهد. براساس اعلام پژوهشگران آمریکایی، گوش دادن به یک موسیقی ملایم، می‌تواند تا ۴۸درصد باعث کاهش استرس‌های روزانه شود. گذراندن وقت با دوستان و اعضای خانواده هم تا ۳۹ درصد و یک چرت کوتاه عصرانه تا ۳۴ درصد از استرس‌های ما کم می‌کند.


منبع: WebMD


پرسشی از متخصص پوست


دکتر سید حسین طباطبایی


استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران


چرا و چگونه جوش می‌زنیم؟


بعد از بلوغ که هورمون آندروژن یا هورمون مردانه ترشح می‌شود، غدد چربی بزرگ و پرکار می‌شوند. به همین دلیل روی نقاطی از بدن که غددچربی بیشتر است مثل صورت، کمر و بازو چربی بیشتری ترشح می‌شود و چون چربی محل مناسبی برای رشد باکتری‌هاست، ممکن است بیماری‌زا ‌شود. اوایل که فقط چربی زیاد است و هنوز عوامل بیماری‌زا روی آن رشد نکرده‌اند، چربی با هوا اکسید و به‌صورت دانه‌های سرسیاه ظاهر می‌شود. در مرحله بعد که میکروب‌ها فعال می‌شوند، دفاع بدن، جریان خون را افزایش می‌دهد و سلول‌های دفاعی به سمت محل می‌روند. درنتیجه پوست ملتهب و جوش قرمزی ظاهر می‌شود. درنتیجه این جدال و تلفات سیستم ایمنی و باکتری‌های بیماری‌زا، جوش چرکی می‌شود.


در نوع دیگر، وقتی غدد چربی پوست در اثر تغییرات هورمونی بزرگ می‌شود، در برخی افراد که زمینه ارثی دارند، این جوش‌ها بیش از اندازه بزرگ و به جوش کیستیک تبدیل می‌شود. این جوش‌ها سفت، بزرگ و برجسته هستند و چون خیلی عمیق‌اند، حتی اگر دستکاری نشوند، بعد از بهبود جایشان می‌ماند. آنها بدترین نوع جوش هستند و درمان سختی دارند و پزشک معمولا داروی راکوتان تجویز می‌کند. اما استرس‌های عصبی با تحریک غدد فوق کلیوی از طریق هیپوفیز، باعث افزایش هورمون‌های فوق‌کلیوی می‌شوند. در این میان هورمون کورتیکواسترویید هم افزایش می‌یابد. این هورمون در متابولیسمش تبدیل به آندروژن می‌شود. پس در کسانی که مرتب استرس زیادی دارند، میزان هورمون کورتیکواسترویید یا آندروژن در بدنشان بالا می‌رود و این هورمون باعث افزایش جوش‌ها خواهد شد.


نکته دیگر اینکه برخی خانم‌ها نزدیک عادت ماهانه جوش می‌زنند و چون به دلیل تغییرات هورمونی خلقشان کمی تنگ است، فکر می‌کنند جوش‌ها به دلیل استرس و عصبی است درحالی که این جوش‌ها هورمونی‌اند. هورمون پروژسترون طی متابولیسم در بدن به آندروژن تبدیل می‌شود. به همین دلیل بیشتر خانم‌ها نزدیک دوره عادت ماهیانه جوش می‌زنند و بعد از آن، این جوش‌ها کم‌کم ناپدید می‌شوند. این جوش‌ها بیشتر در منطقه چانه و دور دهان ظاهر می‌شوند. در نهایت اینکه برخی خانم‌ها فکر می‌کنند بعد از ازدواج و با آغاز روابط زناشویی جوش‌های جوانی بهبود می‌یابد اما ظهور و بروز این جوش‌ها ارتباطی به ازدواج ندارد.


نظر متخصص پوست


دکتر بهروز باریک‌بین


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بهشتی


میخچه و زگیل چه فرقی دارند؟


به هر حال باید بیمار را معاینه کرد تا مشخص شود بیماری او چیست. باید ضایعات پوستی را جدی گرفت. گاهی ضایعه‌ای مثل آنژیو ادم یا کهیرهای عمقی باعث تورم در بافت نرم می‌شود و خودبه‌خود هم از بین می‌رود. اما در رابطه با میخچه که این خانم فکر می‌کنند به آن دچار شده‌اند، باید بگویم میخچه ضایعه‌ای است که در کف دست یا پا و روی انگشتان ظاهر می‌شود و بیشتر در نواحی‌ای از پوست که تحت‌فشار غیرمعمول است، بروز می‌کند و دردناک است. میخچه خیلی اوقات با زگیل از نظر تشخیصی اشتباه می‌شود و باید دقت کرد علایمی که روی ضایعه است، به میخچه شبیه است یا زگیل. مثلا روی زگیل‌های کف پا نقاط سیاه‌رنگی وجود دارد که ناشی از لخته شدن خون در مویرگ‌هاست درحالی که این نقاط در میخچه وجود ندارد. میخچه وقتی از بالا روی آن فشار آورده می‌شود درد می‌گیرد، در حالی که زگیل را وقتی از پهلو فشار می‌دهید، دردناک می‌شود. تفاوت خیلی مهم دیگر این است که خطوط روی پوست در زگیل از بین می‌رود ولی در میخچه باقی می‌ماند. در نهایت اگر تعداد زیادی ضایعه در کف پا و روی انگشتان وجود داشته باشد، یعنی فرد مبتلا به زگیل است، نه میخچه. برای درمان میخچه باید دلیل بروز فشار مشخص شود؛ گاهی به دلیل پوشیدن کفش تنگ، اختلال‌های عضوی در پا و استفاده از ابزارهایی که به فشار نیاز دارند مثل چکش میخچه ظاهر می‌شود. به دنبال تشخیص، پزشک بیمار را راهنمایی می‌کند تا از عوامل ایجادکننده بیماری دور بماند و اگر جراحی لازم است، باید فرد جراحی شود تا اصلاح عضوی صورت بگیرد. معتقدم توده‌ای که کف دست این خانم ایجاد شده، میخچه نیست زیرا میخچه خودبه‌خود از بین نمی‌رود. اگر فشار از کف دست برداشته شود، شاید ضایعه خودبه‌خود رفع شود اما نه این به سرعت. توصیه می‌کنم ایشان به متخصص پوست مراجعه کنند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری