جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۲
مثلث مرگ چیست؟
- از وقتي پسرم به دنيا آمده خيلي چاق شدم، وقت کافي براي ورزش هم ندارم، نمي‌دانم چطور وزنم را پايين بياورم؟ - من يک داروي خارجي مصرف کردم، در عرض ...
– از وقتی پسرم به دنیا آمده خیلی چاق شدم، وقت کافی برای ورزش هم ندارم، نمی‌دانم چطور وزنم را پایین بیاورم؟


– من یک داروی خارجی مصرف کردم، در عرض یکی، دو ماه، کلی از چربی‌های بدنم را از بین برد، اگر می‌خواهی باید زنگ بزنم نمایندگی آن برایت بیاورد چون هر جایی نمی‌فروشند.برداشت دوم، باشگاه بدنسازی:


– آمدم باشگاه هیکلم بیاد رو فرم و می‌خواهم بازوهایم حسابی بزرگ و شکمم ۶ تکه شود.


– با این بدنی که تو داری، به این راحتی نمی‌شه هیکلت را مثل آرنولد کنیم. فهرست داروهایی که لازم داری برات می‌نویسم، برو از آدرسی که من می‌گم تهیه کن تا هیکلت زودتر بیاد رو فرم.
برداشت سوم، تبلیغات ماهواره‌ای:


– با مصرف این قرص‌های چربی‌سوز به راحتی سایز کم کنید! اگر می‌خواهید چین و چروک‌های پوستتان از بین برود، با مصرف این کرم‌ها و صابون‌ها در عرض چند جلسه حداقل ۱۵ سال جوان‌تر خواهید شد.


این ۳ برداشت، ۳ ضلع مثلثی است که به تعبیر معاون بهداشتی وزارت بهداشت، دکتر سیاری، مثلث مرگ نام گرفته و این روزها جوانان را به دام می‌اندازد…


چندی پیش معاون بهداشتی وزیر بهداشت، از خطرناک بودن پودر و قرص‌های لاغری با عنوان «اکسی‌الیت» خبر داده بود که در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شود و تاکنون ۵۲ مورد نارسایی کبد به دنبال داشته است. دکتر سیاری در همان نشست خبری از مثلث مرگ که ۳ ضلع آن تبلیغات ماهواره، باشگاه‌های بدنسازی و آرایشگاه‌‌های زنانه است، ابزار نگرانی کرد و گفت: «متاسفانه مواد و داروهایی با محتویات آمفتامین، شیشه و سایر مواد صنعتی جدید در برخی آرایشگاه‌های زنانه و باشگاه‌های بدنسازی به‌عنوان لاغرکننده، زیبایی اندام و انرژی‌زایی توزیع می‌شود. ثابت شده ترکیب‌های آمفتامین که ماده خطرناک شیشه از جمله آنهاست، در کوتاه‌مدت نشاط، کاهش وزن و ایجاد انرژی را در پی دارد اما به مرور زمان می‌تواند نارسایی کبد، کلیه، بی‌نظمی ضربان قلب و مرگ ناگهانی را به دنبال داشته باشد.» دکتر سیاری حتی در همایش روز جهانی ایدز نیز از مثلث مرگ نام برد: «باشگاه‌های بدنسازی، ماهواره و آرایشگاه‌های زنانه به مثلث شیوع بیماری ایدز تبدیل شده‌اند چون در این مراکز با تبلیغ استفاده از مواد روانگردان صنعتی برای تناسب اندام و زیبایی، راه‌های شیوع ایدز را گسترش می‌دهند زیرا استفاده از مواد روانگردان به‌دلیل تحریک‌ جنسی، باعث بی‌مبالاتی جنسی و درنتیجه بالا رفتن احتمال ابتلا به ایدز می‌شود.»
تیم پزشکی باید در باشگاه‌ها‌ حضور داشته باشد


باشگاه‌های بدنسازی یکی از ۳ ضلع مثلث مرگ است چون سال‌هاست داروهای نیروزا به تجویز برخی مربیان و افراد سودجو، بسیاری از جوانان را قربانی می‌کند. به‌نظر می‌رسد با وجود هشدارهایی که در مورد عوارض مصرف این داروها بیان شده، هنوز خطرناک بودن آنها برای بسیاری از جوانان محرز نشده است.


دکتر لطفعلی‌ پورکاظمی، رییس فدراسیون پزشکی ورزشی و نایب‌رییس یونسکو در کمیته دوپینگ سازمان ملل متحد، در این باره به «سلامت» می‌گوید: «میزان مصرف داروهای نیروزا و داروهایی که برای تناسب‌اندام در باشگاه‌های بدنسازی توزیع می‌شود، کمتر شده و گمرک هوایی و زمینی و دریایی از ورود بسیاری از این داروها جلوگیری می‌کند ولی با وجود همه این بازرسی‌ها، مصرف مکمل‌های نیروزا هنوز در باشگاه‌ها بسیار زیاد است.» او می‌افزاید: «متاسفانه جوانانی که به باشگاه‌های بدنسازی می‌روند، دوست دارند در کوتاه‌ترین زمان بدنشان را خوش‌فرم کنند و از همان ابتدا به مصرف داروهای نیروزا گرایش پیدا می‌کنند.» آنگونه که رییس فدراسیون پزشکی‌ورزشی بیان می‌کند، ۱۶ هزار باشگاه ورزشی خصوصی و دولتی در کشور وجود دارد که ۴ هزار تای آنها باشگاه بدنسازی است و بیش از ۹۵ درصد داروهای نیروزا در باشگاه‌های بدنسازی و پرورش اندام مصرف می‌شود. دکتر پورکاظمی در مورد نحوه نظارت بر این باشگاه‌ها توضیح می‌دهد: «ما به صورت هفتگی افسر بازرس به باشگاه‌ها می‌فرستیم و اگر مواردی مشاهده شود، تذکر داده می‌شود. با تذکر سوم، باشگاه بدنسازی پلمب خواهد شد. سال گذشته هم ۸۰ باشگاه پلمب شدند.» او ادامه می‌دهد: «علاوه بر این، وزارت بهداشت نیز با همراهی نیروی انتظامی بر باشگاه‌ها نظارت دارد و وزارت ورزش و جوانان همراه ستاد ملی‌دوپینگ نیز از باشگاه‌ها بازرسی می‌کنند، اما متاسفانه برخی مربیان در ابتدای ورود جوانان به باشگاه‌، فهرستی از داروهای نیروزا و لاغری و نشانی محلی را به آنها می‌دهند تا این داروها را تهیه کنند.» وی تاکید می‌کند: «باید در باشگاه یک گروه پزشکی متشکل از متخصص تغذیه، پزشک ورزشی و مربی بدنسازی وجود داشته باشد و با توجه به نیاز فرد، برایش مکمل موردنیاز که مجوزدار است، با دوز مشخص تجویز کنند. حتی مکمل‌هایی که در داروخانه‌ وجود دارند نیز باید با نسخه پزشک و با دوز مشخص تجویز شوند نه آنکه هرکس به صلاحدید خود از آنها استفاده کند.» به گفته دکتر پورکاظمی، باشگاه‌هایی که هزینه کافی برای همکاری با پزشک و متخصص تغذیه ندارند می‌توانند ماهیانه ۲ روز از پزشک بخواهند در باشگاه‌ به آنها مشاوره بدهد و برای افرادی که نیاز دارند، مکمل‌های مورد نیاز را تجویز کند. وی مهم‌ترین عارضه مصرف این داروهای نیروزا را مرگ ناگهانی می‌داند و می‌گوید: «سکته قلبی، مغزی، نارسایی کبد و کلیه، کبد چرب، خونریزی دستگاه گوارش، اختلال‌های مغز و طناب نخاعی و تحلیل شدید عضلات بعد از قطع مصرف، از عوارض مصرف مکمل‌های نیروزای غیراستاندارد است.»فرهنگسازی بیشتر از نظارت موثر است


شاید نظارت بر آرایشگاه‌های زنانه کار سختی نباشد، اما اینکه چگونه داروهای لاغری و انرژی‌زا سر از آرایشگاه‌ها درآورده و چه کسانی آن را توزیع می‌کنند، جای تامل دارد و کار نظارت را با مشکل روبرو می‌کند.


مهندس رضا غلامی، معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در گفت‌وگو با «سلامت» در مورد نظارت بر کار آرایشگاه‌ها می‌گوید: «بازرسان ما بر بهداشت مکان آرایشگاه‌ها، وسایل موردنیازشان و بهداشت فردی کارکنان آن نظارت می‌کنند و پیگیری توزیع این داروها جزو وظایف ما نیست اما اگر بازرسان ما موردی را مشاهده کنند، به معاونت درمان گزارش خواهند کرد.»


دکتر عابد فتاحی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعتقاد دارد: «برخی جرایم را نمی‌توان از طریق نیروی انتظامی کنترل کرد. مثلا نیروی انتظامی نمی‌تواند به طور مستمر وجود داروهای لاغری را که حاوی مواد روانگردان است، در آرایشگاه‌ها کنترل کند، در هیچ جای دنیا نیز پلیس این کار را انجام نمی‌دهد، بلکه باید مردم را آگاه کنیم و این کار با فرهنگسازی امکان‌پذیر است. طبق گزارش‌های نیروی انتظامی، در تهران ۱۸ هزار آرایشگاه غیرمجاز یعنی بدون مجوز فعالیت می‌کنند که نمی‌توان بر آنها نظارت کرد.» به گفته نماینده مردم ارومیه، اخیرا بررسی‌ها نشان می‌دهد بالاترین مصرف شیشه از طریق مصرف قرص‌ها، داروهای لاغری و انرژی‌زاست، آن هم در مکان‌هایی که جوانان و زنان حضور دارند یعنی آرایشگاه‌ها و باشگاه‌های بدنسازی، شیشه در مدت ۲ماه وزن را به شدت پایین می‌آورد و بعد حالت اعتیاد و وابستگی را در فرد ایجاد می‌کند. این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس توصیه می‌کند: «نباید هیچ قرص و دارویی که مشکوک است و مجوز وزارت بهداشت ندارد یا به‌وسیله افراد غیرمتخصص تجویز نشده، مصرف کرد.»دام داروهای لاغری برای دختران


تعداد زنان معتاد به شیشه در ۳ سال اخیر نسبت به ۳ سال قبل از آن ۴ برابر شده و طیف سنی ۱۸ تا ۲۶ سال بیشترین مصرف‌کنندگان آن هستند. دکتر مجید ابهری، آسیب‌شناس و روان‌شناس اجتماعی، این آمار را بیان می‌کند و در ابتدای صحبت‌هایش از اعتیاد دو خواهر به شیشه بر اثر مصرف داروهای لاغری می‌گوید: «۲ سال پیش ۲ خواهر ۲۲ و ۲۸ ساله به دلیل استفاده از داروی لاغری که در آرایشگاه‌ به آنها داده بودند، به شیشه معتاد شدند و بعد از تجزیه این دارو وجود آمفتامین در آن قطعی شد. همچنین دختر ۲۹ ساله‌ای به من مراجعه کرد که در شب امتحان به تجویز دوست خود برای شب زنده‌داری و یادگیری بهتر دروس، شیشه مصرف کرده و معتاد شده بود. اینها نمونه‌ای از دخترانی هستند که بدون اطلاع و ناخواسته گرفتار اعتیاد به شیشه می‌شوند. این افراد تا ۴ جلسه از اعتیاد خود بی‌خبرند ولی به آنها توصیه می‌شود ۳ تا ۶ جلسه دارو مصرف کنند. معمولا از جلسه چهارم، وابستگی روانی به مواد شروع و فرد مجبور می‌شود برای تهیه مجدد دارو به آرایشگاه مراجعه کند. در اینجا فروشندگان اعلام می‌کنند دارو تمام شده و دیگر شرکت برای ما نمی‌آورد و فاجعه از همین جا شروع خواهد شد.»آگاهی جوانان درباره داروهای لاغری کم است


این متخصص علوم رفتاری با انتقاد از تبلیغات شبکه‌های ماهواره‌ای برای لاغری می‌گوید: «اخیرا یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای توصیه می‌کرد برای لاغر شدن پنبه را در سرکه یا آبلیمو بزنید و بعد آن را بخورید چون به دلیل تورم الیاف پنبه در معده، احساس سیری ایجاد می‌شود و فرد اشتهایش را از دست می‌دهد! متاسفانه برخی افراد ساده‌لوح نیز نه‌تنها این روش بلکه سایر تبلیغات ماهواره‌ای را باور می‌کنند و هنگامی که دچار آسیب شدند، به فکر می‌افتند.»


به گفته دکتر ابهری، اطلاع‌رسانی در مورد داروهای لاغری حاوی مواد روانگردان، بسیار کم است و فقط چند سایت و نشریه به‌طور گسترده به آن می‌پردازند، در حالی که در شبکه‌های اجتماعی، نشریه‌ها و سایت‌های مختلف، باید مدام درباره خطر این داروها هشدار داده شود.


افرادی که در معرض اعتیاد به مواد روانگردان به‌خصوص شیشه هستند، از نگاه رفتارشناسی به

۳ گروه قابل تفکیک هستند. دکتر ابهری در این‌باره توضیح می‌دهد: «گروه اول برای عقب نماندن از قافله روشنفکری و خود بزرگ‌نمایی و ترس از تمسخر و اینکه به آنها بچه ‌مثبت بگویند، به سمت مواد روانگردان می‌روند. گروه دوم، افراد کنجکاوی هستند که فریب تبلیغات دروغین را مبنی بر اینکه شیشه باعث لاغری می‌شود، تمرکز را زیاد می‌کند و چربی‌های بدن را می‌سوزاند، می‌خورند. گروه سوم هم افرادی هستند که قبلا به مواد مخدر دیگر معتاد بوده‌اند و برای ترک اعتیاد از این مواد استفاده یا به توصیه و اصرار دوستان خود، شیشه مصرف می‌کنند.»


به گفته این آسیب‌شناس اجتماعی، تنها راه مقابله با این موضوع، آگاه کردن جوانان از ماهیت داروهای لاغری و نیروزاست تا بدانند نباید از هر دارویی برای لاغری استفاده کنند.


به‌نظر می‌رسد تاکنون اطلاع‌رسانی در مورد داروهایی که در مثلث مرگ تبلیغ می‌شود، آنگونه جدی نبوده که زنگ خطرش در گوش جوانان بی‌خبر بپیچد و آنها را آگاه کند. شاید بهتر باشد علاوه بر نظارت بر ورود این داروها، اطلاع‌رسانی گسترده‌ای درباره خطرهای این داروها هم انجام شود.


تلویزیون و سلامت


پرسشی از قائم‌مقام معاونت انتظامی‌ سازمان نظام پزشکی:


افزایش شکایت از روان‌پزشکان حقیقت دارد؟


گفته می‌شود شکایت از روان‌پزشکان بیشتر شده و مداخله افراد غیرمتخصص در روان‌درمانی، یکی از مهم‌ترین دلایل این افزایش است. این موضوع نگرانی جامعه روان‌پزشکی و مشاوره کشور را برانگیخته است. گفته می‌شود راهنمایی نادرست غیرروان‌پزشکان و استفاده نکردن از روش علمی‌ درمان مطلوب، باعث شده بیماران ناراضی باشند و شکایت کنند. این را دکتر مهدی صابری، روان‌پزشک و عضو هیات علمی ‌مرکز تحقیقات سازمان نظام پزشکی به خبرنگار «دکتر سلام» شبکه آموزش می‌گوید. به اعتقاد او، سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت، موظف هستند تا بر فعالیت روان‌پزشکان، روان‌شناسان و به طور کلی افرادی که مشاوره انجام می‌دهند، نظارت داشته باشند. به گفته این روان‌پزشک، بررسی‌ها نشان می‌دهد بسیاری از افرادی که ادعای تخصص دارند، در روند درمان از هیچ‌گونه روش علمی ‌استفاده نمی‌کنند و درمان آنها بیشتر به صورت شنیدن درد دل و نصیحت است! این موضوع در بررسی شکایت‌های بیماران مشخص شده است. صابری می‌گوید: «درمان این بیماران، معمولا در فضای بسته و میان ۲ نفر انجام می‌شود، همین موضوع نیز بیماران را برای اثبات گفته‌هایشان با مشکل مواجه می‌کند.» او تاکید می‌کند آخرین آمارها نشان می‌دهد شکایت از این صنف افزایش یافته اما محسن خلیلی، قائم‌مقام معاونت انتظامی ‌سازمان نظام پزشکی معتقد است میزان شکایت از روان‌پزشکان افزایش چندانی نداشته است. او به خبرنگار برنامه «دکتر سلام» شبکه آموزش می‌گوید: «با توجه به اینکه تعداد روان‌شناسان و روان‌درمانگرها بسیار محدود است، شکایت‌های قابل‌توجهی نیز از آنها به سازمان نظام پزشکی نمی‌شود. البته این را هم باید در نظر گرفت که شکایت از این افراد معمولا از سوی خود بیماران است و از آنجا که این افراد بیماری روانی دارند، در مورد صحت ادعای آنها شک و شبهه وجود دارد.» خلیلی ادامه می‌دهد: «به هر حال در صنف روان‌پزشکان اینگونه مشکلات بین‌گروهی وجود دارد که معمولا از سوی سازمان نظام روان‌شناسی و روان‌پزشکی بررسی می‌شود، البته در این میان سازمان نظام پزشکی نیز نظارت‌هایی دارد.» قائم‌مقام معاونت انتظامی ‌سازمان نظام پزشکی درباره اعمال نظارت بر روند کار روان‌شناسان و روان‌پزشکان در مراکز مشاوره می‌گوید: «نظارت سازمان نظام پزشکی در دوره جدید براساس نظارت دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می‌شود، از این رو اگر شکایتی به ما اعلام شود، بررسی‌های خود را انجام می‌دهیم.»

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری