جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۲
روشی جدید برای تشخیص زودرس بیماری ام اس
این گروه محققان، این روش را بر روی موش ها آزمایش کردند که نتایج آن در نشریه آکادمی ملی علوم آمریکا (PNAS) منتشر شده است. این روش بر روی انسان ...


این گروه محققان، این روش را بر روی موش ها آزمایش کردند که نتایج آن در نشریه آکادمی ملی علوم آمریکا (PNAS) منتشر شده است.


این روش بر روی انسان نیز آزمایش شده است اما نتایج آن تا ژانویه ۲۰۱۴ در دسترس نخواهد بود.


با این حال، نتایج اولیه نشان می دهد که با این روش جدید می توان برای نخستین بار وجود این بیماری را پیش از بروز علایم آن تشخیص داد.


اگر چه ممکن است استفاده از این روش برای پیشگیری در کل جمعیت امکان پذیر نباشد، اما محققان امیدوارند بتوانند در آینده نزدیک با استفاده از آزمایش خون کسانی را که مشکوک به بیماری ام اس هستند، شناسایی کرده و با این روش مورد آزمایش قرار دهند.


ام اس (مخفف Multiple sclerosis) یک بیماری خود ایمنی مربوط به سیستم اعصاب است که مغز و نخاع را مورد هدف قرار می دهد. بیماری خود ایمنی به این معناست که سلول های عصبی توسط سیستم ایمنی بدن آسیب می بینند.


هر یک از سلول های عصبی دارای یک غلاف چربی هستند که میلین نامیده می شود. این لایه چربی باعث انتقال پیام های عصبی می شود. در بیماری ام اس، این لایه های عصبی به مرور زمان از بین می روند و انتقال پیام ها مختل می شود.


برخی از علایم اولیه این بیماری شامل ضعف عضلانی و حرکتی، کاهش هماهنگی اعضای مختلف بدن، تاری دید، دوبینی و خواب رفتن مداوم دست و پاست.


در موارد پیشرفته، اختلال در بلع غذا، اختلال در صحبت کردن و از بین رفتن کنترل مثانه هم دیده می شود.


Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری