جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۲
ضرورت عملکرد شفاف شهرداری مشهد در خرید و فروش اراضی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد گفت: باید خرید و فروش اراضی توسط شهرداری به صورت شفاف انجام شود.

Print Friendly, PDF & Email

حجت الاسلام علی اصغر لطفی در بازدید اعضای کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد از سازمان زمین و مسکن شهرداری مشهد اظهار کرد: یکی از سیاست‌های مهم شورای اسلامی شهر مشهد برای جلوگیری از حاشیه نشینی، موضوع ساخت منازل ارزان قیمت است که نیاز به مدیریت صحیح دارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد افزود: در موضوعات اقتصادی، شورای شهر به مسائل فقهی و دینی تاکید دارد و باید در هنگام خرید املاک یا واگذاری اراضی توسط شهرداری، تمام امور و مسائل به صورت شفاف مطرح شود تا حقی ضایع نشود.

لطفی تاکید کرد: نباید تنها نگاه اقتصادی برای شهرداری اهمیت نداشته باشد، بلکه باید به مسائل فرهنگی نیز توجه شود.

علی اصغر نخعی راد, عضو دیگر کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این بازدید به طرح جامع حاشیه شهر و اسکان ارزان قیمت اشاره کرد و گفت: با کنترل و نظارت بر ساخت و ساز‌ها و رعایت ضوابط شهرسازی می‌توان بر مشکلات حاشیه نشینی غلبه کرد.

وی خاطرنشان کرد: ساخت مسکن‌هایی که دسترسی به معابر داشته باشد، می‌تواند در ترغیب حاشیه نشین‌ها برای اسکان در املاکی که بر اساس ضوابط شهرسازی ایجاد شده است تاثیر به سزایی داشته باشد.

نخعی راد تاکید کرد: ضوابط باید به گونه‌ای تعریف شود که هم حقوق شهرداری پرداخت شود و هم شهروندان نسبت به ایجاد مسکن‌هایی بر اساس ضوابط شهرسازی اقدام کنند.

مرتضی حقیقی, مدیرعامل سازمان زمین و مسکن شهرداری مشهد نیز در این بازدید گفت: به منظور جلوگیری از حاشیه‌نشینی در شهر مشهد باید برنامه‌ریزی انجام شود تا از تخریب غیرقانونی زمین‌های کشاورزی جلوگیری شود.

وی افزود: در حال حاضر حدود یک میلیون نفر در حاشیه شهر مشهد از جمله گلهشر، نوده، دروی، التیمور، جاده سیمان و شهرک حجت ساکن هستند و پس از تهران، مشهد بیشترین تعداد حاشیه‌نشین در کشور را در خود جای داده است.

حقیق خاطرنشان کرد: به منظور کنترل حاشیه نشینی، طرح زمین و ساخت مشارکتی یا اجاره به شرط تملیک توسط شهرداری دنبال می‌شود.

مدیر عامل سازمان زمین و مسکن شهرداری مشهد تاکید کرد: تامین مسکن ارزان قیمت و مناسب برای اقشار کم درآمد، کمک به ساماندهی حاشیه‌نشینی از راه ایجاد مسکن ارزان قیمت از جمله مواردی است که می‌تواند از حاشیه نشینی جلوگیری کند.

وی به واگذاری ۵۰ هکتار از اراضی مصوب دولت به سازمان و زمین و مسکن اشاره و تصریح کرد: می‌توان با فروش بخشی از این اراضی، زمین‌های معرف به «ظهیر دوله» را خریداری و ۳۰ هزار نفر را در این مکان اسکان داد.

حقیقی اظهار کرد: این مدل در کشور‌های دیگر اجرا شده و تاثیر گذار بوده است و می‌توان از آن برای حل مشکلات حاشیه شهر استفاده کرد.

وی با اشاره به ایجاد تالار مبادلات در شهرداری مشهد گفت: با استفاده از این تالار، اراضی که توسط شهرداری تملک و یا واگذار می‌شود کنترل شده و مشکل نبود اطلاعات در مورد زمین‌های متعلق به شهرداری مرتفع می‌شود./تسنیم

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری