جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۲
تلفیق شاخص‌های اجتماعی و کالبدی شهر برای دستیابی به نتایج قابل استناد
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج در این نشست، سید محمدهادی ایازی، معاون امور اجتماعی و فرهنگی، علی‌اصغر قائمی، مدیرعامل سازمان، سهیل کوثری، معاون آمار، برنامه و بودجه و ...
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج در این نشست، سید محمدهادی ایازی، معاون امور اجتماعی و فرهنگی، علی‌اصغر قائمی، مدیرعامل سازمان، سهیل کوثری، معاون آمار، برنامه و بودجه و احمد فرهادی پور، معاون اطلاعات مکانی سازمان، کاوه تیمورنژاد مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه شهری، علی‌اصغر محکی، مدیر کل مطالعات معاونت امور اجتماعی و فرهنگی، محمدمهدی گلمکانی، مدیرکل سلامت، عبادالله رمضانی، معاون فرهنگی شهرداری تهران، حسین زارعصفت، مدیرعامل سازمان رفاه خدمات و مشارکت های اجتماعی و کارشناسان امور فرهنگی و اجتماعی حضور داشتند.


در ابتدای این جلسه، موضوع پژوهشگران محله و چگونگی جمع‌آوری اطلاعات در محلات شهر تهران مورد بحث و بررسی قرار گرفت. سپس رئیس اداره رصد کیفیت زندگی گزارش کلی از اقدامات و پژوهش انجام شده به صورت پایلوت در منطقه سه شهر تهران ارائه داد.


وی هدف از اقدامات این اداره را پیش‌بینی‌پذیرکردن پدیده‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و ایجاد سامانه‌هایی برای اطلاعات اجتماعی تهران دانست و گفت: ضرورت و اهمیت وجودی این بخش، یکپارچه کردن اطلاعات پراکنده و استفاده از اطلاعات فرهنگی و اجتماعی در توسعه فرهنگی، اجتماعی شهر است.


در این نشست، کارگروه داده‌های اجتماعی و فرهنگی به عنوان مرکز ثقل ساماندهی و ایجاد گزارش های لازم معرفی شد و شاخص‌های کیفیت زندگی، امنیت، اوقات فراغت، نشاط اجتماعی، رضایت مندی و … به عنوان شاخص‌های سنجش کیفت امور اجتماعی و فرهنگی شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت.


محله‌محوری در پژوهش‌های اجتماعی


معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در این جلسه، پیشنهادهایی برای بهبود و تسریع روند پژوهش برای کلیه مناطق ۲۲‌گانه شهر تهران ارائه داد و ابراز کرد: این کارگروه می‌تواند در جمع‌آوری این گونه اطلاعات، تمرکزی ایجاد کند که نشان دهنده درست بودن الگوی کار ماست. راه درستی را پیش روی خود داریم و به زودی نیز به نتیجه خواهیم رسید. به نظر می‌رسد اگر این داده‌ها با محوریت محله‌های شهر تهران و به وسیله پژوهشگران محله انجام شود و از آن‌ها هم کمک گرفته شود به نتایج جامع‌تری خواهیم رسید.


شاخصی به نام قابلیت زندگی


مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران نیز با اشاره به اینکه نگاه صرف اجتماعی ما را به شناخت کاملی از تهران نمی‌رساند اظهار کرد: برای دست‌یابی به نتایجی رضایت‌بخش و صحیح باید به تعریف شاخص کلانی به نام قابلیت زندگی که حاصل ترکیب تعداد زیادی از شاخصهاست برسیم.


در پایان این نشست که در سالن اصلی رصدخانه و به وسیله نمایش اطلاعات بر روی ماکت ۱۰۰۰۰/۱ شهر تهران و ویدئو وال صورت گرفت، راما قلمبر دزفولی، کارشناس اطلاعات شهری و شهرسازی سازمان به تشریح نمونه گزارش‌های تهیه شده بر روی این ماکت پرداخت. همچنین نمونه هایی از آمار و اطلاعات بهداشتی، اقتصادی، اجتماعی و کیفیت زندگی و سایر شاخص‌های حوزه اجتماعی و فرهنگی در تهران نیز بر روی ماکت به معرض نمایش گذاشته شده و در ادامه جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


شایان ذکر است یکپارچه سازی اطلاعات در شهرداری تهران و تلفیق داده‌های متفرق برای انجام پژوهش‌های اجتماعی منسجم در سطح مناطق ۲۲‌گانه تا پایان سال جاری از مهمترین نتایج نشست برگزار شده است.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری