جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۲
قانون انتخابات، احزاب، شهرداری‌ها و NGOها بازنگری خواهد شد
عبدالرضا رحمانی فضلی گفت: قانون انتخابات احزاب، شهرداری‌ها و NGOها و شوراها مورد بازنگری قرار خواهد گرفت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور ...

عبدالرضا رحمانی فضلی گفت: قانون انتخابات احزاب، شهرداری‌ها و NGOها و شوراها مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور ، عبدالرضا رحمانی فضلی در همایش شهرداران و رؤسای شوراهای اسلامی مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت که در سالن همایش پیامبر اعظم(ص) و با حضور شهردار تهران و رئیس شورای شهر تهران برگزار شد به عنوان ایجاد تحولی اساسی در مدیریت شهری ، خواستار ایجاد نگاهی ساختار گرایانه به شهرداری‌ها و شوراها شد . 
عبدالرضا رحمانی فضلی گفت: امروز همه به این جمع بندی رسیده ایم که نگاه به شهرداری ها و شوراها باید ساختار گرایانه باشد و می بایست ابتدا جایگاه خود را در شورا و شهرداری ها بشناسیم و بدانیم که نقش و جایگاه شوراها و شهرداری ها در ادامه امور شهر بسیار ویژه و حیاتی است.
عبدالرضا رحمانی فضلی با بیان اینکه مدیریت واحد شهری به عنوان بخشی مهم در ساختار اداری و اجرایی کشور با قدرتی بالا در نظر گرفته شده است تصریح کرد: باید توجه ویژه‌ای را به جایگاه مدیریت شهری داشته باشیم چرا که بالغ بر ۵۵ میلیون نفر در کشور از مجموع شوراها و شهرداری‌ها و در نهایت مدیریت شهری خدمات می‌گیرند و این جایگاه رفیعی است.
وزیر کشور خاطرنشان کرد: قانون اساسی از اصل یکصدم تا یکصد و هفتم به مسئله شوراها تاکید ویژه‌ای داشته و این درحالی است که ما قوانین و تجربیات خوبی را در این زمینه داریم و بر مسئله واگذاری کار به مردم توجه شده است .
وزیر کشور افزود: ازمنظر نقش و مفاهیم برنامه ریزی شهری ، اموری چون شهر و امنیت، شهر و فرهنگ، شهر و اقتصاد و شهر و سلامت در درون شهر اتفاق می‌افتد و شهر به عنوان سپهر حاکم بر مجموعه کاملا می تواند رابطه تعاملی و ومؤثر داشته باشند .
وی در ادامه با اشاره به رویکرد جدید وزارت کشور در خصوص تعامل و همکاری بیشتر با شهرداران و اعضای شوراها، گفت: وزارت کشور مصمم است در تعاملی مثبت ، عالمانه و دلسوزانه ارتباطات و مناسبات خود را در حوزه مدیریت شهری حفظ نماید .
وزیر کشور ابراز امیدواری کرد ؛ با تشکیل دبیرخانه ، محورهای عمده و مهم مدیریت شهری مشخص و اولویت بندی می شود و خلع های قانونی در تقابل با مسئولیت پذیری ، پاسخگویی و شفاف سازی پیگیری خواهد شد .
وزیر کشور با اشاره به پیشنهادات مطرح شده از سوی شهرداران و روسای شوراهای اسلامی مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت افزود: یکی از مسائلی که مورد تاکید همه حاضرین بود مدیریت یکپارچه است که در برنامه سوم و چهارم پیش‌بینی شده بود اما متاسفانه اجرا نشده است. مدیریت یکپارچه شهری امروز مبنا نیست و اگر تنها به مدیریت یکپارچه شهری توجه داشته باشیم هر روز شاهد بزرگتر شدن شهرها خواهیم بود.
وی بابیان اینکه نگاه می بایست ساختارگرایانه و کاملا علمی باشد. گفت : بودجه در کشورمان بر اساس فعالیت‌ها و جمعیت تعریف شده است و به نظر بنده این یک سیکل باطل است و جمعیت بیشتری به شهرها جذب می‌شوند .
وزیر کشور گفت : باید به فکر ایجاد شغل برای این جمعیت باشیم و مداوم این کار در یک سیکل باطل تکرار می‌شود و در نهایت شهرهای بزرگی که امروز با عنوان کلان شهرها از آنها یاد می‌شود در کشور به وجود می‌آید. این مسئله جزو اولویت‌های وزارت کشور خواهد بود و لازم است در این زمینه همه شهرداران تلاش ویژه‌ای را انجام دهند.

رحمانی فضلی خواستار مشارکت جدی و مبتنی بر نگاه ملی ، ساختارگرایانه و یکپارچه در برنامه های مدیریت شهری شد .
وزیر کشور در ادامه با اشاره به لزوم بازنگری در قانون شهرداری ها و شوراها گفت : علی رغم اقدامات صورت گرفته این موضوع در دستور کار وزارت کشور قرار دارد و پس از تکمیل فرایند قانونی در حوزه مدیریت شهری این کار را انجام دهیم.
رحمانی فضلی با اشاره به پیشنهاد مطروحه از سوی مدیران شهری درخصوص موضوع درآمد پایدار شهرداری ها گفت ؛ با معرفی الگویی مشخص تقویت درآمد پایدار کشور و فعالیت های مدیریت شهری بار سنگینی از دوش دولت برداشته می شود .
وزیرکشور با تشریح پیشنهاداتی همچون ” تشکیل معاونت سرمایه گذاری ” ، ” تجهیز نیروی انسانی ” و ” تشکیل گروه های مشورتی در استان ها ” بر توجه جدی به نقش ” آموزش ” و تبادل تجربیات بخش های مختلف در قالب برگزاری نظام آموزشی تأکید کرد .
وی خطاب به استانداران درخصوص پرداخت پروانه های ساختمانی گفت : استانداران می بایست نسبت به دریافت عوارض ساختمان سازی و پرداخت آن اهتمام ورزند .
پیشنهاد “حسابرسی ، ترکیب بودجه شهرداریها و بررسی و تخصیص مالیات ارزش افزوده ” از دیگر موضوعات مطرح در این جلسه بود و وزیر کشور در جهت” حمایت حقوقی و قضایی از شهرداری ها ” از مدیران شهرداری خواست روش ها و شیوه هایی را در قالب این موضوع به وزارت کشور ارائه نمایند

امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس