جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۲
قانون انتخابات، احزاب، شهرداری‌ها و NGOها بازنگری خواهد شد
عبدالرضا رحمانی فضلی گفت: قانون انتخابات احزاب، شهرداری‌ها و NGOها و شوراها مورد بازنگری قرار خواهد گرفت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور ...

عبدالرضا رحمانی فضلی گفت: قانون انتخابات احزاب، شهرداری‌ها و NGOها و شوراها مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور ، عبدالرضا رحمانی فضلی در همایش شهرداران و رؤسای شوراهای اسلامی مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت که در سالن همایش پیامبر اعظم(ص) و با حضور شهردار تهران و رئیس شورای شهر تهران برگزار شد به عنوان ایجاد تحولی اساسی در مدیریت شهری ، خواستار ایجاد نگاهی ساختار گرایانه به شهرداری‌ها و شوراها شد . 
عبدالرضا رحمانی فضلی گفت: امروز همه به این جمع بندی رسیده ایم که نگاه به شهرداری ها و شوراها باید ساختار گرایانه باشد و می بایست ابتدا جایگاه خود را در شورا و شهرداری ها بشناسیم و بدانیم که نقش و جایگاه شوراها و شهرداری ها در ادامه امور شهر بسیار ویژه و حیاتی است.
عبدالرضا رحمانی فضلی با بیان اینکه مدیریت واحد شهری به عنوان بخشی مهم در ساختار اداری و اجرایی کشور با قدرتی بالا در نظر گرفته شده است تصریح کرد: باید توجه ویژه‌ای را به جایگاه مدیریت شهری داشته باشیم چرا که بالغ بر ۵۵ میلیون نفر در کشور از مجموع شوراها و شهرداری‌ها و در نهایت مدیریت شهری خدمات می‌گیرند و این جایگاه رفیعی است.
وزیر کشور خاطرنشان کرد: قانون اساسی از اصل یکصدم تا یکصد و هفتم به مسئله شوراها تاکید ویژه‌ای داشته و این درحالی است که ما قوانین و تجربیات خوبی را در این زمینه داریم و بر مسئله واگذاری کار به مردم توجه شده است .
وزیر کشور افزود: ازمنظر نقش و مفاهیم برنامه ریزی شهری ، اموری چون شهر و امنیت، شهر و فرهنگ، شهر و اقتصاد و شهر و سلامت در درون شهر اتفاق می‌افتد و شهر به عنوان سپهر حاکم بر مجموعه کاملا می تواند رابطه تعاملی و ومؤثر داشته باشند .
وی در ادامه با اشاره به رویکرد جدید وزارت کشور در خصوص تعامل و همکاری بیشتر با شهرداران و اعضای شوراها، گفت: وزارت کشور مصمم است در تعاملی مثبت ، عالمانه و دلسوزانه ارتباطات و مناسبات خود را در حوزه مدیریت شهری حفظ نماید .
وزیر کشور ابراز امیدواری کرد ؛ با تشکیل دبیرخانه ، محورهای عمده و مهم مدیریت شهری مشخص و اولویت بندی می شود و خلع های قانونی در تقابل با مسئولیت پذیری ، پاسخگویی و شفاف سازی پیگیری خواهد شد .
وزیر کشور با اشاره به پیشنهادات مطرح شده از سوی شهرداران و روسای شوراهای اسلامی مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت افزود: یکی از مسائلی که مورد تاکید همه حاضرین بود مدیریت یکپارچه است که در برنامه سوم و چهارم پیش‌بینی شده بود اما متاسفانه اجرا نشده است. مدیریت یکپارچه شهری امروز مبنا نیست و اگر تنها به مدیریت یکپارچه شهری توجه داشته باشیم هر روز شاهد بزرگتر شدن شهرها خواهیم بود.
وی بابیان اینکه نگاه می بایست ساختارگرایانه و کاملا علمی باشد. گفت : بودجه در کشورمان بر اساس فعالیت‌ها و جمعیت تعریف شده است و به نظر بنده این یک سیکل باطل است و جمعیت بیشتری به شهرها جذب می‌شوند .
وزیر کشور گفت : باید به فکر ایجاد شغل برای این جمعیت باشیم و مداوم این کار در یک سیکل باطل تکرار می‌شود و در نهایت شهرهای بزرگی که امروز با عنوان کلان شهرها از آنها یاد می‌شود در کشور به وجود می‌آید. این مسئله جزو اولویت‌های وزارت کشور خواهد بود و لازم است در این زمینه همه شهرداران تلاش ویژه‌ای را انجام دهند.

رحمانی فضلی خواستار مشارکت جدی و مبتنی بر نگاه ملی ، ساختارگرایانه و یکپارچه در برنامه های مدیریت شهری شد .
وزیر کشور در ادامه با اشاره به لزوم بازنگری در قانون شهرداری ها و شوراها گفت : علی رغم اقدامات صورت گرفته این موضوع در دستور کار وزارت کشور قرار دارد و پس از تکمیل فرایند قانونی در حوزه مدیریت شهری این کار را انجام دهیم.
رحمانی فضلی با اشاره به پیشنهاد مطروحه از سوی مدیران شهری درخصوص موضوع درآمد پایدار شهرداری ها گفت ؛ با معرفی الگویی مشخص تقویت درآمد پایدار کشور و فعالیت های مدیریت شهری بار سنگینی از دوش دولت برداشته می شود .
وزیرکشور با تشریح پیشنهاداتی همچون ” تشکیل معاونت سرمایه گذاری ” ، ” تجهیز نیروی انسانی ” و ” تشکیل گروه های مشورتی در استان ها ” بر توجه جدی به نقش ” آموزش ” و تبادل تجربیات بخش های مختلف در قالب برگزاری نظام آموزشی تأکید کرد .
وی خطاب به استانداران درخصوص پرداخت پروانه های ساختمانی گفت : استانداران می بایست نسبت به دریافت عوارض ساختمان سازی و پرداخت آن اهتمام ورزند .
پیشنهاد “حسابرسی ، ترکیب بودجه شهرداریها و بررسی و تخصیص مالیات ارزش افزوده ” از دیگر موضوعات مطرح در این جلسه بود و وزیر کشور در جهت” حمایت حقوقی و قضایی از شهرداری ها ” از مدیران شهرداری خواست روش ها و شیوه هایی را در قالب این موضوع به وزارت کشور ارائه نمایند

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری