جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۲
استفاده از ظرفیت شهرداری تهران در حوزه سلامت

وزیر بهداشت گفت: نیمی از مشکلات درمانی کلانشهرهای کشور در تهران متمرکز است.

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش مرآت؛ دکتر سیدحسن هاشمی در جلسه شورای راهبردی سلامت شهرداری تهران که با موضوع تفاهمنامه همکاری بین شهرداری تهران و وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: با اینکه یک سوم جمعیت کلانشهرهای کشور در تهران ساکن هستند ولی نیمی از مشکلات درمانی این شهرها در تهران و حاشیه آن متمرکز است. 301677_580

وی بیان داشت: متاسفانه هر روز این مشکلات زیادتر می شود و سرریز شدن مشکلات سایر شهرها به پایتخت نیز عامل تشدید آن است.

وزیر بهداشت اظهار داشت: موضوع حاشیه نشینی در کلانشهرها نیز موضوع مهم دیگری است که باید در این شورا مورد توجه ویژه قرار گیرد زیرا شاخص های بهداشتی در این مناطق از روستاها نیز پایین تر است.

هاشمی در خصوص موضوع جلسه شورای راهبردی سلامت شهرداری تهران نیز بیان داشت: استفاده از ظرفیتهای شهرداری تهران در حوزه سلامت و مراکز بهداشتی درمانی دانشگاههای علوم پزشکی یکی از اهداف برنامه های همکاریهای مشترک وزارت بهداشت با کلانشهر تهران است که خوشبختانه با اقدامات جهادی سال های گذشته شهردار تهران در زمینه توسعه سلامت، این هم افزایی امروز فراهم شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش از دکتر مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی در ایجاد زمینه این همکاری مشترک قدردانی کرد.

ضرورت پوشش بهداشتی حاشیه کلانشهرها و شهرها

وزیر بهداشت ادامه داد: تأکید من این است که در مدلی که برای این کار طراحی می کنید حاشیه کلانشهرها را به صورت ویژه لحاظ کنید زیرا متأسفانه برای این بخش تقریباً هیچ کاری صورت نگرفته است و طرح شما در آینده برای سایر کلانشهرها و شهرهای کشور الگو خواهد شد.

هاشمی افزود: پیشنهاد من این است که در آینده به مجموعه افراد این شورا وزیر کشور نیز افزوده شود زیرا این اقدام برای پیشبرد اجرایی تصمیمات شورا مهم است.

وی بر واحد بودن تولیت اجرای طرح تأکید کرد و گفت: برای پرهیز از ایجاد مشکلات در آینده بهتر است تولیت کار واحد باشد و باید سنگ بنایی بگذاریم که بعدها با آمدن مدیران جدید در هر دو مجموعه یعنی وزارت بهداشت و شهرداری تهران نیز کار ادامه یابد و مشکل ایجاد نشود.

جای خالی ستاد اجرایی در شورای راهبردی

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: البته شورای راهبردی سلامت شهرداری تهران که متشکل از مدیران و کارشناسان وزارت بهداشت و شهرداری است برای پیشبرد کارها نیاز به یک ستاد قوی اجرایی نیز دارد که حضور روسای ۴ دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران و علوم بهزیستی و توانبخشی نیز در آن ضروری است.

وی با توصیه اعضای شورا به پرهیز ار کار سیاسی گفت: به دلیل مشکلات عدیده ای که وضعیت بهداشتی، درمانی تهران دارد در انتخاب رؤسای دانشگاه های این شهر تمام توجه من به این بود که افرادی انتخاب کنم که سیاسی نباشند و تنها به پیشبرد علم، پژوهش و ارتقای بهداشت و درمان فکر کنند.

هاشمی همچنین توصیه کرد برای شناسایی بهتر شاخص ها و عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت همچون اعتیاد، طلاق و ایدز و رجوع آسوده چنین بیمارانی به مراکز بهداشتی، درمانی برای دریافت خدمات باید از نگاه امنیتی به این مقوله ها پرهیز شود.

از واگذاری اختیارات به شهرداری و مردم استقبال می کنیم

وزیر بهداشت از واگذاری اختیارات به شهرداری تهران برای اداره بهتر این مراکز سخن گفت و بیان داشت: با توجه به شناختی که از شهردار تهران داریم از واگذاری اختیارات به ایشان و مردم که اداره کننده اصلی مجموعه های شهرداری هستند استقبال می کنیم.

وی با اشاره به کسری بودجه ۶ هزار میلیاردتومانی وزارت بهداشت، تصریح کرد: با توجه به این موضوع هیچ راهی جز تکیه به مردم و کمک گرفتن از ظرفیت های آنان برای پیشبرد کارها و ساماندهی و توسعه بهداشت و درمان در کشور نداریم.

در این جلسه که با حضور محمدباقر قالیباف شهردار تهران و معاونان و مدیران شهرداری، دکتر علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، دکتر علیرضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی، دکتر رحمت الله حافظی رئیس کمیته محیط زیست و سلامت شورای شهر تهران، دکتر قاضی زاده عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، دکتر جعفرنژاد، دکتر پیوندی، دکتر میراسماعیلی و دکتر جغتایی رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران و علوم بهزیستی و توانبخشی، دکتر سیاری معاون بهداشت، دکتر آقاجانی معاون درمان، دکتر امامی رضوی قائم مقام وزیر بهداشت در امور دانشگاه ها و مدیران حوزه های مختلف وزارت بهداشت برگزار شد جمعی از حاضران نظرات و پیشنهادات خود را ارائه کردند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری