جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۵ دی ۱۳۹۲
فعالیت مشترک شهرداری تهران واتاق بازرگانی برای ساماندهی مشاغل وصنایع آلاینده

فعالیت صنایع ومشاغل شهر آلاینده در تهران از مهمترین دغدغه هایی است که مورد توجه مسولان بوده است وسازمانها ونهادهای بسیاری مسول ساماندهی آن هستند. دولت به عنوان مهمترین بازوی اجرایی کشور نقش بسیار موثری را می تواند در این باره اجرا کند و با جلوگیری از فعالیت صنایع بزرگ آلاینده تا حد بسیار زیادی در این زمینه ورود پیدا کند.

Print Friendly, PDF & Email

شهرداری تهران به عنوان بازوی اصلی شهر تهران اقدامات  متعددی را با وجود نداشتن  امکانات  کافی در برنامه های خود  داشته است که ساخت شهرکهای صنفی وخدماتی –انتقال مشاغل آلاینده از سطح شهر به حاشیه از جمله آنهاست. سید رضا حسینی عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی وصنایع ومعادن تهرا ن  بااشاره به سهم صنایع ومشاغل آلاینده در  آلودگی زیست محیطی شهر تهران گفت : در حال حاضر بسیاری از صنایع ومشاغل به صورت سنتی وزیرزمینی در تهران فعالیت می کنند که آلودگیهای زیست محیطی بسیاری را برای تهران به همراه دارند. 

وی با بیان اینکه ساماندهی صنایع ومشاغل آلاینده موضوع جدی است که باید در دستور کار نهادهای مسول همچون شورای اسلامی شهر تهران ،شهرداری ودولت قرار گیرداظهارداشت :در حال حاضر ساماندهی صنایع ومشاغل شهر نیازمند همکاری وهماهنگی این سازمانها با یکدیگر است.

حسینی در پاسخ به این سوال که هم اکنون اتاق اصناف وصنعتگران در شرکت ساماندهی صنایع ومشاغل شهر وابسته به معاونت خدمات شهری شهرداری تهران فعال است وآیا اتاق بازرگانی وصنایع در این اتاق مشارکت دارد گفت : از انجایی که زندگی صنعتگران به شهرداری وابسته است اتاق بازرگانی وصنایع ومعادن به طور حتم فعالیت مشترکی رابا شهرداری تهران جهت ساماندهی صنایع خواهد داشت.

وی با بیان اینکه ما به دنبال ایجاد کمسیون مشترک اتاق با شهرداری وشورای شهر هستیم تصریح کرد : در حال حاضر فعالیت زیرزمینی بسیاری از صنایع همچون صنعت طلا ،آبکاری ،محصولات شیمیایی و..موجب آلودگی بالا وخطرات بسیاری را برای محیط زیست به ارمغان داشته است که در صورت ادامه فعالیت خطرات جانی را برای شهر وشهروندان فراهم خواهد ساخت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شهرداری نماینده در اتاق بازرگانی برای رسیدگی به مسایل مشترک دارد یا خبر اظهارداشت :در حال حاضر  متوجه شدیم شرکت ساماندهی صنایع ومشاغل شهر (وابسته به معاونت خدمات شهری ) امور مربوطه را دنبال می کند که امیدواریم شهرداری تهران به صورت مجددانه در این موضوع ورود کند.

وی اظهار داشت :به طور حتم صنعتگران وتولید کنندگان در تهران با همکاری شهرداری می توانند بر معضلات کاهش آلودگی زیست محیطی تاثیر گذار باشند.

حسینی بابیان اینکه ساخت شهرکهای صنفی وخدماتی برای ساماندهی اصناف وصنایع آلاینده در تهران می تواند در کاهش آلودگیها موثر باشد اظهار داشت :تجمیع صنوف در قالب شهرکهای صنفی علاوه بر سهولت دسترسی ،موجب بار ترافیکی وانتقال آلایندگی از نقاط مرکزی به حاشیه ودرنهایت با بروز رسانی تکنولوژیها در شهرکها می توان آلودگیها را به حداقل رساند.

وی با بیان اینکه تجربه ثابت کرده است که انتقال در ابتدا موجب نارضایتی صنوف می شود اظهارداشت :این در حالی است که هم رضایتمندی پس از انتقال در میان صنعتگران وصنوف به دلیل تبدیل شدن شهرک به بورس خرید وفروش وافزایش تنفسگاه برای فعالیت به وضوح مشاهده می شود.

مهندس رضا قدیمی ،مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع ومشاغل شهر ضمن اشاره به فعالیت شرکت ساماندهی در امر انتقال صنایع ومشاغل آلاینده از تهران زیرنظر شهرداری تهران از سال ۱۳۶۹ اظهارداشت :این شرکت در حال حاضر اقدام به انتقال صنف شیمیایی فروشان از خیابان ناصرخسرو به بازار کیمیا نموده است که این موضوع موجب کاهش خطرات جانی برای شهروندان وزیست محیطی برای شهر تهران  می شود.

وی ادامه داد: شرکت ساماندهی صنایع ومشاغل شهر با همکاری اتحادیه ها وصنوف مختلف توانسته است با مشارکت آنها اقدام به ساخت شهرکهای صنفی وخدماتی جهت ساماندهی صنوف آلاینده نماید.

وی پیرامون همکاری مشترک اصناف ،صنعتگران با شهرداری تهران اظهارداشت :صنوف همکاری بسیار خوبی را با شرکت ساماندهی به نمایندگی از شهرداری تهران جهت انتقال داشتند که امیدواریم با همکاری اتاق بازرگانی  در بخش صنایع نیز بتوانیم خدمات گسترده ای را به شهروندان ارایه دهیم.
گزارش:سمیه امانی/مهر

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری