جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۲
طرح توسعه مشهد باید ملی باشد
به گزارش  سایت خبری شهرداریها  به نقل از خانه ملت، محمدحسین حسین‌زاده بحرینی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه 4 دی‌ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان‌دستور خود با اشاره به ...

به گزارش  سایت خبری شهرداریها  به نقل از خانه ملت، محمدحسین حسین‌زاده بحرینی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۴ دی‌ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان‌دستور خود با اشاره به سالروز رحلت آخرین پیامبر الهی، امام مجتبی و حضرت امام رضا (ع) و ضمن عرض تسلیت به مناسبت این ایام گفت: به بهانه سالروز شهادت امام رضا (ع) توجه نمایندگان عزیز، دولت محترم و همه علاقه‌مندان به خاندان پیامبر را به موضوع بسیار مهم و در عین مغفول جلب می‌کنم.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حضور بی‌بدیل هشتمین امام شیعیان در ایران و وظیفه مهم را متوجه ما کرده است؛ خدمتگزاری به مزجع شریف و توسعه بارگاه منور رضوی و پذیرایی کریمانه از زائران امام (ع) دو وظیفه مهم ما است. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با اهتمام ستودنی آستان قدس رضوی در رابطه با وظیفه نخست توفیقات چشمگیری داشته‌ایم. امروز بارگاه منور حضرت امام رضا (ع) از جهت توسعه صحن‌ها و رواق‌ها و نیز از جهت سبک بی‌بدیل معماری ایرانی اسلامی بی‌شک از عظیم‌ترین و باشکوه‌ترین حرم‌های اهل بیت پیامبر (ص) و در زمره تاثیرگذارترین بناهای مذهبی جهان است.

 

وی تصریح کرد: در حال حاضر سالانه ۲۵ میلیون زائر از سراسر ایران و اقصی‌نقاط جهان برای زیارت مزجع شریف حضرت امام رضا (ع) به مشهد مقدس سفر می‌کنند، پیش‌بینی شده است که در یک دهه آینده یعنی در افق ۱۴۰۴ تعداد میهمانان امام رضا (ع) به حدود ۵۰ میلیون نفر زائر داخلی و ۵ میلیون نفر زائر خارجی خواهد شد. مرکز سقل حضور این خیل عظیم زائران در مشهد محدوده‌ای محیط بر حرم مطهر به وسعت حدود ۳۶۰ هکتار است که در تقسیمات شهری مشهد به‌عنوان منطقه ثامن شناخته می‌شود. امروز باید درباره منطقه ثامن یعنی این قطعه از بهشت با شما سخن بگویم.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه این قطعه از زمین که مزجع شریف امام رئوف را همچون نگینی در بر گرفته است، گفت: این زمین بی‌تردید جزو فاخرترین زمین‌های موجود در سراسر کره زمین است. این قطعه از زمین به واسطه وجود بارگاه شریف حضرت امام رضا (ع) رسالت تربیتی سنگینی برعهده دارد و قرار است هر سال ده‌ها میلیون نفر زائران مشتاق را در خود سکنی دهد و زمینه ایجاد تحول معنوی را برای آنها فراهم آورد اما متاسفانه این منطقه به لحاظ بافت شهری جزو قدیمی‌ترین و فرسوده‌ترین مناطق مسکونی و تجاری کشور است.

 

وی بیان کرد: معابر تنگ و غیراستاندارد واحدهای مسکونی و زائرسراهای مخروبه و ناهنجاری‌های اجتماعی ناشی از آن فضاهای ناخوشایند را در مجاورت یکی از شکوهمندترین حرم‌های اهل بیت فراهم آورده و به بزرگترین مانع برای پذیرایی کریمانه از میهمانان حضرت رضا (ع) مبدل شده است. ۲۱ سال پیش با موافقت و تاکید مقام معظم رهبری عملیات بهسازی منطقه ثامن آغاز گردیده اما امروز پس از گذشت ۲۱ سال ضمن تقدیر و تشکر از تلاش‌های خالصانه همه دست‌اندرکاران در اجرای این پروژه بزرگ سوگمندانه باید اعتراف کنیم که گام‌هایی که در این مسیر برداشته شده است، هم از جهت کمی و هم از جهت انطباق با نیازهای زائران ناکافی مانده است.

 

حسین‌زاده بحرینی ادامه داد: اجازه بدهید مانعی را که باعث شده است تلاش‌های شبانه‌روزی مجریان در این طرح از اثربخشی کافی برخوردار نباشد را در یک جمله خلاصه کنم. آسیب‌شناسی این پروژه عظیم ملی و اسلامی در استراتژی نادرست آن خلاصه می‌شود. استراتژی انتخاب شده، اجرای طرح با تراز مالی صفر بوده است، بدین معنی که باید هزینه‌های سرسام‌آور ایجاد معابر،‌ تاسیسات و اماکن عمومی جدید از محل درآمدهای حاصل از خود طرح تامین شود. با انتخاب این راهبرد عملاً موازین اقتصادی بر الزامات فرهنگی غلبه کرد و طرح صددرصد فرهنگی به پروژه‌ای عمدتاً اقتصادی مبدل یافت.

 

نماینده مردم مشهد و کلات افزود: بسیاری از پروژه‌های خرد و کلان در منطقه ثامن توسط سرمایه‌گذاران با خط‌کش نرخ بازگشت داخلی سرمایه که معیاری صرفاً‌اقتصادی است انتخاب شده است و همین امر وجهه فرهنگی منطقه ثامن را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. همکاران عزیز! خروج از این بن‌بست یک راه بیشتر ندارد و آن تغییر استراتژی حاکم بر طرح و تلقی آن به مثابه طرحی ملی و بین‌نسلی است که هم دولت و هم مجلس و هم نهادها باید نسبت به آن عمیقاً احساس مسئولیت کنند. من به عنوان نماینده شهر امام رضا (ع) از مقام معظم رهبری، تولیت معزز آستان قدس رضوی و از دولت خدمتگزار و از نمایندگان برای تسریع در بازسازی منطقه ثامن و جلوگیری از تبدیل آن به یک منطقه توریستی بی‌هویت استمداد می‌کنم. ما که همه عزت و آبروی خود را وامدار رأفت امام رئوف هستیم نمی‌توانیم نسبت به حریم قدس رضوی و آنچه از آن قطعه از زمین بهشتی در جریان است، بی‌تفاوت باشیم.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: همکاران ارجمند! این تصور که بهسازی بافت پیرامونی حرم مطهر حضرت رضا (ع) وظیفه‌ای صرفاً منطقه‌ای است،‌ اشتباه است.

 

Print Friendly, PDF & Email
برچسب ها : ,
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری