جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۲
انتقال اوین – رییس سازمان زندان ها: مشکلی نداریم

رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی درباره آخرین وضعیت انتقال ندامتگاه اوین به خارج از تهران تاکید کرد : این سازمان با اصل انتقال زندان به خارج از تهران مشکلی ندارد.

Print Friendly, PDF & Email

 

غلامحسین اسماعیلی روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار حوزه قضایی و حقوقی گروه اجتماعی ایرنا خاطر نشان کرد: اما پای قرارداد این موضوع که برسد به طور یقین مثل همه معاملات جانب منافع سازمان خود را می گیریم و به گونه ای رفتار می کنیم که منافع سازمان زندان ها حفظ شود ولی تا الان صحبت جدیدی نداشتیم.

وی یاد آور شد: قبلا مذاکراتی را با شورای شهر و شهرداری تهران در این باره داشتیم که به توافقات شفاهی نیز رسیدیم اما به تنظیم موافقت نامه رسمی منجر نشد.

رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور اضافه کرد: در دوره جدید نیز دوستان شهرداری به صورت غیرمستقیم اعلام کردند که حاضر هستند همان مذاکرات قبلی را ادامه دهند اما هیچ مذاکره رسمی در دوره جدید با شورای شهر و شهرداری در این ارتباط نداشتیم.

زندان اوین یکی از زندان های ایران و در منطقه اوین درکه در منطقهٔ سعادت آباد تهران قرار دارد.

ساخت این زندان در زمینی به وسعت ۴۳ هکتار از دهه ۱۳۴۰ آغاز شد و در سال ۱۳۵۰ افتتاح شد. زندان اوین امروزه رسماً عنوان بازداشتگاه موقت را دارد.

اسماعیلی در پاسخ به این سئوال که آیا در مذاکرات قبلی با شهرداری و شورای شهر تهران جانمایی برای انتقال اوین از تهران صورت گرفته بود یا خیر ؟ گفت: جانمایی انجام گرفت و قرار بود ندامتگاه اوین به خارج از شهر منتقل شود اما در کنار آن یکی از نکاتی که به نتیجه نرسید این بود که ما ۵ بازداشتگاه داخل تهران خواسته بودیم که در مسیر مراجع قضایی داخل شهر باشد تا اعزام و بدرقه ها به سهولت انجام شود.

وی افزود: در مجموع درباره کلیت انتقال ندامتگاه اوین به خارج از شهر صحبت شده بود اما هنوز زمین و نقطه ای به ما معرفی نشده است.

بر اساس این گزارش، رییس سازمان زندان ها پیشتر اعلام کرده بود شرایط لازم برای انتقال اوین به خارج از تهران مهیا نیست.

بهمن ماه سال گذشته نیز میثم امرودی جانشین معاون اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران از مذاکره با سازمان زندان ها برای انتقال اوین به خارج از تهران و تبدیل آن به پارک و موزه خبر داده بود.

مساله انتقال اوین به خارج از تهران از سوی محمد باقر قالیباف شهردار تهران نیز مطرح و وی گفته بود توافق های اولیه برای تبدیل زندان اوین به فضای سبز شهری با قوه قضائیه انجام شده است.

قالیباف با اشاره به بازدیدش از زندان اوین حدود سه سال پیش گفت: شهرداری تهران آماده است که مجموعه زندان اوین را خریداری کند و جایی دیگری را به جای این مکان بسازد تا زندان اوین را به یک مرکز تفریحی تبدیل کند.

البته مرتضی طلایی رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران در دوره قبلی نیز درباره موضوع انتقال اوین به خارج از تهران صحبت کرده و گفته بود زندان اوین پس از تملک شهرداری به تفرجگاه تبدیل می شود و با تعاملی که با سازمان زندان ها و مراکز نظامی صورت گرفته به تدریج این مراکز منتقل خواهد شد.

طلایی گفته بود توافقاتی با سازمان زندان ها صورت گرفته است به طوری که به آنها پیشنهاد داده ایم تا به جای زندان های داخل شهر مبلغ آن را دریافت کنند یا اینکه زمینی را در خارج از تهران تحویل بگیرند.

البته طلایی تاکید کرده بود مطمئنا جابجایی زندان ها در این دوره از شورای شهر امکان پذیر نیست ولی امیدواریم در دوره بعد با توافقی که صورت گرفته است این کار عملیاتی شود.

پیشتر نیز شهرداری تهران زندان قدیمی قصر را در سال ۸۴ با هزینه ای بالغ بر ۱۲ میلیارد تومان به پارک موزه تبدیل کرد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری