جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۲
برای آلودگی هوا حداقل این کار را انجام دهید
ریه ها عادی نیست، هشدار! مردم از خانه های خود بیرون نروند، هوای تهران در شرایط ناسالم، باران اسیدی در اهواز، اجرای سراسری طرح زوج و فرد از درب منازل، ...

ریه ها عادی نیست، هشدار! مردم از خانه های خود بیرون نروند، هوای تهران در شرایط ناسالم، باران اسیدی در اهواز، اجرای سراسری طرح زوج و فرد از درب منازل، مدارس تهران فردا به علت آلودگی ها و تعطیل است و…

تیترها و اخبار تکراری یک دهه اخیر کلان شهرهای ایران و به خصوص تهران.

دیگر خبرهای آلودگی هوا شاید پس از اخبار انرژی هسته ای و قصه گرانی های روزمره ، از مهمترین اخبار روزمره تهرانی ها و دیگر شهرها شده است.

به جرات می توان گفت، اقداماتی از قبیل تعطیلی مدارس و ادارات، زوج وفرد کردن حرکت خودروها، آب پاشی، مه پاشی، تعویض خودروهای فرسوده، طرح ترافیک، گازسوز کردن خودروهای عمومی و…طرح های شکست خورده ای بودند که جز تحمیل هزینه های گزاف چیزی را عاید نصیب مردم نکرد.

اکنون می توان گفت که دیگر مردم برای چاره اندیشی و راه حلی قطعی از مسئولین و متولیان امور ناامید شده اند و چاره اندیشی آنان را در برگزاری جلسات کمیته اضطرار و در نهایت طرح زوج و فرد سراسری و یا تعطیلی ادارات و مدارس می بینند.

فرافکنی و پنهان کاری درباره علت آلودگی هوا، گرفتن تصمیمات آنی و برخوردی با آلودگی ها دیگر چاره کار نیست.

اطلاع رسانی دقیق به شهروندان به ویژه برای گروه سالمدنان و بیماران قلبی از شدت آلودگی هوا از اهمیت خاصی برخوردار است. در این روزها مطمئنا بسیاری از شهروندانی که شاهد به اوج رسیدن آلودگی هوای تهران هستند بخواهند قبل از ترک خانه از وضعیت آلودگی هوا را به صورت آنی مطلع شوند.

با نگاهی به سایت شرکت کنترل کیفیت هوا وابسته به شهرداری تهران {اینجا} کاربر با آمار آلودگی هوا در ۲۴ ساعت قبل رو به رو می شود که عملا نتیجه خاصی برای او به همراه نخواهد داشت. این در حالی است که ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در سطح شهر نتایج را به صورت آنی و لحظه ای برای کنترل ترافیک تهران ارسال می کنند.

وضعیت کیفی هوا براساس میزان آلودگی هوا به شش سطح شامل پاک (۰ تا ۵۰)، سالم (۵۱ تا ۱۰۰)، ناسالم (۱۰۱ تا ۱۵۰)، بسیار ناسالم(۱۵۱ تا ۲۰۰)، خطرناک (۲۰۱ تا ۳۰۰) و بحرانی (بالاتر از ۳۰۰) سنجیده می شود.

شاخص آلودگی هوا معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن، ازن و ذرات معلق را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف می باشد را تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را در شش سطح فوق نمایش می دهد.

در این راستا اجرای طرح اطلاع رسانی آنلاین وضعیت آلودگی هوا به تفکیک مناطق از طریق اطلاعت آنی که مرکزکنترل کیفیت هوا از سطح شهر جمع اوری می کند می تواند تبدیل به اطلاعاتی لحظه ای شود که از طریق سایت در لحظه در اختیار شهروندان قرار گیرد، از جمله اقداماتی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

اینگونه، هر فردی می تواند با اطلاعات آنلاینی که در دسترس دارد، می تواند با توجه شرایط آلودگی هوا و شرایط جسمانی خود و در برخی موارد کمک به کاهش آلودگی هوا، تصمیم خود را برای انجام سفر درون شهری خود به تعویق بیندازد.

سوزش چشم شهروندان در هنگام خروج از خانه، افزایش تعداد بیماران قلبی و عروقی مراجعه کننده به اورژانس، گرد و غبار خاکستری که ساختمانها را از دیده‌ها پنهان کرده و یا سرفه‌های پی در پی عابران پیاده در سطح شهر شرایط آلودگی هوا را ملموس‌تر کرده و جایی را برای پنهان کاری مسئولان در خصوص آلودگی هوا باقی نگذاشته است.

حالا که مسئولین ناتوانی خود را در مهار و چاره اندیشی برای پایان ماجرای الودگی هوا نشان داده اند تا جایی که اخیرا عوامل ناشناخته را به عنوان عامل ایجاد آلودگی هوا معرفی می کنند، بهتر است تا با انجام این قبیل از اقدامات، حداقل قدمی برای اطلاع رسانی کردن صحیح درباره آلودگی هوا بردارند تا باز هم بیشترین مسوولیت در این شرایط بر دوش مردم قرار گیرد تا خود موارد لازم را برای حفظ سلامتی خود و دیگر شهروندان رعایت کنند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری