جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۲
اهرم کمکی افزایش درآمد شهرداری تهران چه بود؟

معاون مالی و اداری شهرداری تهران در گزارشی رسمی میزان تحقق درآمد شهرداری تهران را در هشت ماهه نخست سال جاری بیش از ۱۲۸ درصد اعلام کرد و گفت: درآمدهای شهرداری تهران در هشت ماهه نخست سال جاری بیش از ۴۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت.

Print Friendly, PDF & Email

حسین محمدپورزرندی معاون شهردار تهران با اعلام این خبر وابستگی شهرداری تهران به تامین درآمد از محل عوارض ساخت‌وساز را در سال جاری نسبت به سال‌های گذشته کمتر عنوان و این افزایش درآمد را ناشی از افزایش درآمدهای پایدار دانست. شهرداری
پورزرندی اظهار کرد: در سال جاری شهرداری تهران به شدت پیگیر کاهش وابستگی منابع درآمدی خود به ساخت‌وساز بوده است و رکود حاکم بر فضای ساخت‌وساز این موضوع را تایید می‌کند.
به گزارش «شهرخبر»، اگرچه طبق آمار رسمی روند ساخت وساز در سطح شهر در هفت ماهه نخست نسبت به مدت مشابه سال ۹۱ ثابت و بدون تغییر بوده است اما شهرداری تهران توانسته با استفاده از افزایش میانگین تراکم ساختمانی (بین یک تا دو طبقه) و دریافت «عوارض متفرقه» در سال۹۲، رشد تقریبا صفر درصدی حجم ساخت‌وساز را جبران کند و سقف منابع درآمدی خود را از این طریق افزایش دهد.
همچنین رونق احداث برج‌های تجاری در تهران که به واسطه تسهیلات طرح تفصیلی جدید ایجاد شده با توجه به چند برابر بودن هزینه صدور پروانه و تراکم تجاری در مقایسه با مسکونی، خود می‌تواند عامل دیگری برای رشد درآمد امسال شهرداری باشد.
این در حالی است که با توجه به توزیع قبوض عوارض نوسازی (درآمد پایدار) در چند هفته اخیر به عنوان یکی از منابع درآمدی پایدار و همچنین ۷۰۰ میلیارد تومان بدهی معوق شهروندان در طی سال‌های گذشته به شهرداری در این حوزه شهرداری تهران نمی‌تواند رشد درآمدهای خود را آنچنان مدیون این بخش باشد.
بنابراین به نظر می‌رسد شهرداری تهران کاهش درآمد از محل کاهش تعداد پروانه‌های ساختمانی را با افزایش تراکم و دریافت عوارض متفرقه جبران کرده است تا همچنان به تامین درآمد از بخش ساخت‌وساز وابستگی وجود داشته باشد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری