جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۲
طلب ۴۹۴ میلیارد تومانی شهرداری‌های سیستان و بلوچستان از دستگاه‌های اجرایی
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: 494 میلیارد تومان طلب شهرداری‌های استان از دستگاه‌های اجرایی و 633 میلیارد تومان نیز طلب پیمانکاران پروژه‌های استانی و ملی از این دستگاه‌هاست.  به گزارش خبرنگار ...

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: ۴۹۴ میلیارد تومان طلب شهرداری‌های استان از دستگاه‌های اجرایی و ۶۳۳ میلیارد تومان نیز طلب پیمانکاران پروژه‌های استانی و ملی از این دستگاه‌هاست. 100931729389.jpg

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه سیستان و بلوچستان، “علی اوسط هاشمی”، در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه سیستان و بلوچستان، با بیان اینکه شهرداری‌های استان فقط توانایی پرداخت حقوق و هزینه‌های جاری خود را دارند، اظهار کرد: بودجه شهرداری زاهدان در سال‌جاری ۸۶ میلیارد تومان است، در حالی که مرکز استان تک شهرستانی قم ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه برای امسال دارد.

وی در ادامه با توضیح اینکه تفاوت موجود درآمد شهرداری استان با سایر شهرداری‌های موجود نمی‌تواند زمینه پاسخگویی به نیازمندی‌های این کلانشهر را برطرف کند، افزود: ۴۹۴ میلیارد تومان طلب شهرداری‌های استان از دستگاه‌های اجرایی است که این وضعیت نشان از عدم توانایی ادارات در پرداخت مطالبات شهردارهای استان بوده و این موضوع این تشکیلات را دچار مشکل کرده است.

رئیس شورای برنامه‌ریزی و توسعه سیستان و بلوچستان در ادامه طلب پیمانکاران پروژه‌های استانی و ملی را به دستگاه‌های دولتی ۶۳۳ میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: این بدهی‌ها موجب شکست کاری و زمینه‌ای برای کوچ پیمانکاران از استان می‌شود، لذا باید زمینه‌ای برای پرداخت این مطالبات فراهم شده و به بخش خصوصی توجه شود.

رئیس شورای اداری سیستان و بلوچستان، تخصیص ۲۵ درصدی اعتبارات سال ۹۲ در ماه دهم از سال را قابل باور ندانست و گفت: این استان نگاه مستثنی می‌خواهد. دولت برای نخستین گام در جهت توجه به مناطق محروم، تعادل بخشی به آنها و جبران عقب افتادگی‌ها تخصیص بودجه امسال را ۱۰۰ درصد محقق کند.

استاندار در ادامه با اعلام نیاز ریلی به عنوان پیشنیاز توسعه در سیستان و بلوچستان، به اراده کشور هندوستان برای سرمایه‌گذاری ۵۰ درصدی در اجرای پروژه چابهار- خاش- زاهدان پرداخت و تصریح کرد: انتظار است در این سفر آقای “نوبخت” با توجه به پول بلوکه شده در کشور هندوستان و همکاری وزارت امور خارجه، شرایط استفاده از فاینانس برای اتصال این خط ریلی به سرخس صورت گیرد.

وی افزود: چون منافع دولت هندوستان در این شبکه ریلی است، انگیزه جدی از سوی آنها وجود دارد، ضمن اینکه این کشور در مورد احداث شبکه‌های ریلی از تجربه و توان کافی نیز برخوردار است.

رئیس شورای تامین سیستان و بلوچستان، ایرانشهر را تنها شهر گازدار استان ذکر کرد و گفت: از ۳۵ شهر استان تنها یک شهر گازدار شده است، علاوه بر اینکه این موضوع جنبه خدمات عمومی دارد، ‌نیاز مبرم صنعت استان نیز است، متاسفانه تمامی مواد سوختی استان از فاصله‌های ۱۲۰۰ تا ۸۰۰ کیلومتری حمل می‌شود که خود این مشکلاتی را برای ما به وجود آورده است.

هاشمی ادامه داد: با همه مشکلات موجود در بخش صنعت و گاز، استان انتظار معافیت و بخشیدگی مالیاتی و جبران ما به تفاوت سوخت در صنایع را دارد تا میل به حضور در کارآفرینان تقویت شود.

رئیس شورای برنامه ریزی و توسعه سیستان و بلوچستان در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره بر فاصله ۳٫۵ متری سرانه فرهنگی استان در هر ۱۰۰ نفر نسبت به متوسط کشوری، خواستار توجه دولت به حوزه فرهنگ استان شد و گفت: حکم فرمایی ۴۳ درصد تورم و بالای ۲۵ درصد نرخ بیکاری یعنی فلاکت، رفع این مشکلات نگاه مستثنی از قاعده لازم دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه شهر خالی و خلوت از فضای فرهنگی و ورزشی است، افزود: حدود ۶۰ میلیارد تومان درخواست استان برای بخش فرهنگ، هنر و ورزش است که فاصله‌های عمیق متوسط‌های کشوری را جبران کند.

استاندار همچنین بخش گردشگری استان را زمینه‌ای برای توسعه اقتصادی عنوان کرد و گفت: ۴۲ میلیارد تومان برای بخش گردشگری مورد انتظار است که بخش‌های زیرساختی در این حوزه هم زمان با ترانزیت و توسعه اقتصادی شکل بگیرد. خلوتی جاده‌ها خود نا‌امنی را تداعی کرده و باید همه جا حضور مردمان را داشته باشیم، در واقع منافع مردم در منافع منطقه گره خورده است که خود عاملی در ارتقای امنیت و زمینه‌ساز میل به سرمایه‌گذاری از بیرون به داخل استان است.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری