جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱ دی ۱۳۹۲
بستر مشارکت بخش خصوصی در توسعه آرامستانها فراهم شود
سید کمال الدین شاهچراغی در حاشیه برگزاری چهارمین کارگروه تخصصی مدیران عامل سازمان آرامستان های کلانشهرها به خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، گفت: از آنجا که یکی از حیاتی ...

سید کمال الدین شاهچراغی در حاشیه برگزاری چهارمین کارگروه تخصصی مدیران عامل سازمان آرامستان های کلانشهرها به خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، گفت: از آنجا که یکی از حیاتی ترین خدمات شهری که با مسایل شرعی و مذهبی مردم سر و کار دارد، در سازمان آرامستانها ارایه می شود، ضرورت بکارگیری ناظران شرعی برای نظارت دقیق بر مراحل مختلف تشییع پیکر جنازه ها ضرورت دارد و بایستی مورد توجه قرار گیرد.


این مقام مسئول اضافه کرد: سازمان آرامستانها همکاری های تنگاتنگی را با حوزه های علمیه برقرار نمایند تا جمعی از طلاب برای شرایط بحرانی، آموزش های مربوط به کفن و دفن را بیاموزند.


شاهچراغی تصریح کرد: همگام با ارتقای ساختار نرم افزاری و سخت افزاری برای ارتقای سطح خدمات رسانی، ضرورت دارد وسواس مسئولان در رعایت نکات شرعی و دینی نیز مضاعف شود تا خدای ناکرده مدیون مردم نشویم.


وی، از فضای معنوی آرامستانهای کشور به عنوان فرصتی برای کنار رفتن پرده های ظلمت از مقابل دیدگان یاد کرد و بیان داشت: با ایجاد ساز و کار مناسب می توان رفت و آمد مردم به آرامستانها را افزایش داد تا همگان با فضای معنوی حاکم بر این محیط مانوس شوند؛ مرگ، حقیقت بزرگی است که رسالت آشنا کردن مردم با ابعاد ساختاری اش، بر دوش مسئولان سنگینی می کند.


مدیر عامل سازمان فردوس های شهرداری مشهد خاطر نشان کرد: اینکه برخی با مراجعه به آرامستانها دچار احساسات منفی می شوند؛ پسندیده نیست و به فرهنگسازی نیاز دارد. آرامستانها باید به قطب معنوی کشور تبدیل شوند و مردم با حضور در جایی که روزگاری به خانه ابدی شان تبدیل می شود، احساس نشاط و شادابی داشته باشند. چنانچه مردم با واقعیت فانی بودن دنیای مادی کنار بیایند؛ از سطح خشونت ها و بد رفتاری ها و گناهان کاسته می شود.


شاهچراغی در بخش دیگری از سخنانش، فرسودگی کار در آرامستانها را بالای ۸۰ درصد دانست و بیان داشت: با لحاظ امتیازات ویژه برای کارکنان آرامستانها و بهره مندی آنها از مزایای مشاغل سخت و زیان آور می توان انگیزه های لازم برای ورود نیروهای متخصص به این حوزه را ایجاد کرد. اینکه برخی کارکنان در محل زندگی شان مایل به افشای هویت شغلی شان نیستند؛ آسیب جدی است که روند خدمت رسانی در آرامستانها را تحت الشعاع خود قرار می دهد.


این مقام مسئول، با بیان اینکه قشر وسیعی در سراسر کشور درگیر آرامستانها هستند و بخشی از امور واجب و شرعی مردم در این دایره هضم می شود، گفت: حقیقت این است که کارکنان آرامستانها با محدودیت های اجتماعی فراوانی دست و پنجه نرم می کنند و جامعه در مواردی خط قرمز دور آنها کشیده است که باید منزلت اجتماعی شان را ارتقاء بخشید و نگاه مهربانانه تری به نیازهای آنان داشت.


استقرار پزشکی قانونی در سازمان آرامستانها به منظور هماهنگی و دقت در صدور گواهی فوت از دیگر مواردی بود که مورد اشاره شاهچراغی قرار گرفت.


این عضو کارگروه تخصصی مدیران عامل سازمان آرامستان های کلانشهرها در پایان اظهار امیدواری کرد؛ بستر مشارکت بخش خصوصی در توسعه آرامستانها فراهم شود.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری