جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۲
کمک ۲٫۵میلیارد تومانی شهرداری مشهد برای بازسازی مساجد
دهمين جلسه علني شوراي چهارم شهر مشهد در ميان حرف و حديث هايي که برخي اعضا درباره اهداف کمک شهرداري و شورا به مساجد مطرح کردند، شهرداري را موظف کرد براي ...

دهمین جلسه علنی شورای چهارم شهر مشهد در میان حرف و حدیث هایی که برخی اعضا درباره اهداف کمک شهرداری و شورا به مساجد مطرح کردند، شهرداری را موظف کرد برای بازسازی و احیای مساجد، اعتبار مورد نیاز را در بودجه سال ۹۳ مورد توجه قرار دهد و برای رفع نیازهای جاری مساجد در سال ۹۲ براساس فهرست پیشنهادی پیوست کمیسیون فرهنگی شورا، با نظارت معاونت فرهنگی واجتماعی شهرداری مشهد مبلغ ۲٫۵میلیارد تومان در نظر بگیرد. به گزارش خراسان رضوی بعد از قرائت نظریه کمیسیون های برنامه ، بودجه و امور اداری و فرهنگی واجتماعی درباره طرح برخی از اعضای شورای شهر مشهد برای کمک به مساجد شهر، حجت الاسلام حسنعلی اخلاقی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر گفت: باید توجه داشته باشیم که شهر مشهد یک شهر بین المللی است که سالیانه ۱۰۰هزار زائر خارجی برای زیارت به مشهد می آیند و آنها با مساجد و مراکز فرهنگی مانند مسجد ارتباط دارند.

وی افزود: مشهد به عنوان ویترین و آبروی نظام است و در کنار این زائران خارجی، ۲۵میلیون زائر ایرانی نیز با همین نگاه زیارتی فرهنگی به شهر مشهد سفر می کنند اما متاسفانه برخی از مساجد که زائران در آن حضور پیدا می کنند در شأن شهر مشهد و نظام نیست.

وی با بیان این که روزی که به شورای چهارم وارد شدیم سرفصل کمک به مساجد یک ریال هم پول نداشت، اضافه کرد: این درحالی بود که بیش از ۹۰مسجد در انتظار کمک شهرداری مشهد بوده و تاکنون نیز کمکی به آنها پرداخت نشده است.

اخلاقی تصریح کرد: برخی کمک های شهرداری به مساجد در حد ۱۵۰هزار تومان بوده است، این درحالی است که حداقل نیاز مساجد رسیدگی به سرویس بهداشتی و وضوخانه است.

 

انتظاری هروی: تعهدی نسبت به مساجد نداریم

«انتظاری هروی» نایب رئیس شورای شهر نیز اعلام کرد: کمک به مساجد امری بدیهی است زیرا مسجد خانه خداست اما آقای اخلاقی می گویند ما به مساجد تعهد داریم درحالی که این بودجه تعهد نیست بلکه فقط کمک است.

«علی اصغر نخعی راد» نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و امور اداری شورای شهر مشهد در مخالفت با نظریه کمیسیون فرهنگی شورا گفت: اعضای شورای قبل از بودجه ای که برای مساجد تصویب شده بود، قبل از انتخابات در مساجد سخنرانی و ۵میلیون تومان به هر مسجد کمک کرده اند به طوری که قبل از انتخابات، بودجه در نظر گرفته شده برای کمک به مساجد را خرج کردند. وی افزود: شما [اعضای شورای سوم] تعهدات خلاف قانون داده اید و امروز تعهداتی را برای شهرداری به وجود آورده ایم؛ کمیسیون فرهنگی با این نظریه برای شورا و شهرداری تعهد ایجاد می کند و هر که بخواهد با آن مخالفت کند، می گویند با مسجد مخالف است.

وی با بیان این که ما در کشور و شهر مشهد مراکز تامین بودجه و مسئول رسیدگی به امور مساجد را داریم اظهار کرد: شورا باید برای کمک به مساجد اعتباری را با برنامه ریزی از قبل در بودجه سالیانه در نظر بگیرد و آن را به طور مستقیم در اختیار این مراکز قرار دهد نه این که پول در جیبمان بگذاریم و برویم در مساجد سخنرانی کنیم.

دکتر «صاحبی» عضو کمیسیون مناطق کم برخوردار نیز اضافه کرد: پیشنهاد می کنم در نظریه مذکور کمک به مساجد مناطق کم برخوردار شهر در اولویت قرار گیرد.

«انسیه غفوری شعرباف» عضو دیگر شورا نیز با ورود به بحث کمک به مساجد افزود: برای کمک به مساجد تعهدی ایجاد شده است حالا چه در شورای سوم چه در شورای چهارم فرقی نمی کند ما نمی توانیم بگوییم شورای چهارم هستیم و قول نداده ایم بلکه باید به تعهدات شورا عمل کنیم.

در ادامه «عبدالکریم جوادی» با بیان این که مساجد متولیان مختلفی دارد، اضافه کرد:ما در مساجد هیئت امنا و اداره اوقاف را داریم که می توانند مساجد را اداره کنند. ما مخالف کمک به مساجد نیستیم اما نباید برای شهرداری تعهدی ایجاد کنیم درحالی که جاهایی واجب تر وجود دارد که به مردم خدمت رسانی شود.

 

بصیری پور: آن هایی که عصبانی هستند کمی آرام بگیرند

«غلامرضا بصیری پور» رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای سوم و عضو شورای چهارم در واکنش به اظهارات «نخعی راد» گفت: هیچ تعهدی در کار نبوده است و نیازی به عصبانیت نیست.

وی افزود: ما تعهدی به جایی نداده ایم و اگر کسی تعهدی داده است آن را اعلام کنید، من ۱۱سال در شورای شهر حضور داشته ام و مطلع هستم و به امور هم آشنایی دارم اما آن هایی که کلاس اولی هستند، هنوز در مقدمات هستند.

وی گفت: دائم می گوییم مسجد محوری، مسجد محوری، برویم مساجد را ببینیم، بنده ۲۰سال است که روی مساجد شهر مشهد کار کرده ام از اوقاف گرفته تا مرکز رسیدگی به امور مساجد همه درباره کمک به مساجد حرف می زنند ولی آیا پولی دارند که خرج کنند؟ اگر ما هم کاری انجام داده ایم از طریق کمک خیران بوده است.

بصیری پور اضافه کرد: آن هایی که عصبانی هستند کمی آرام بگیرند، ما در کمیسیون فرهنگی اجتماعی با معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد هماهنگی هایی انجام دادیم تا بروند ازمساجد بازدید کنند و به مساجدی که نیاز به کمک داشته و مشکل فنی دارند ۵میلیون تا ۱۰میلیون تومان کمک کنند. وی افزود: بعد از اهدای این مبالغ، مسئولان مساجد دیگری نیز برای دریافت کمک، به شورا و شهرداری رجوع کرده و پرونده تشکیل داده اند. وی با اشاره به کمک ۱۴میلیارد تومانی شورای سوم به مساجد گفت: پرونده های مساجد دیگر را در نوبت گذاشته ایم که اگر اعتبار تامین شد به آن ها هم کمک کنیم تا تعهدی برای شهرداری ایجاد نشود.

 

فاطمی: کار در مساجد را تقویت کنیم

حجت الاسلام مجید فاطمی با واکنش به سخنان «بصیری پور» گفت: متاسفم که کلاس یازدهمی و دوازدهمی های شورا، مسجد را به عنوان صدقه گیرنده نگاه می کنند.

وی افزود: اگر تهدیدی وجود دارد باید کادر مساجد را قوی و توانمند کنیم و به گونه ای عمل کنیم که مساجد روی پای خودشان بایستند نه این که به آنها پول بدهیم، این کار باعث می شود که دست گدایی دراز کنند و این توقع ایجاد کردن ها «مسجد محوری» نیست.

فاطمی اضافه کرد: در حالی که مسجدی در سجادشهر ۱۰میلیون تومان کمک دریافت کرده، مسجدی در حاشیه شهر هیچ کمکی دریافت نکرده است. در ادامه «سید جلال فیاضی» گفت: هیچ یک از اعضای شورای شهر با کمک به مساجد با اولویت مناطق کم برخوردار و با برنامه مخالف نیستند.

وی افزود: حدود ۱۰۰مسجد برای دریافت کمک از شهرداری در نوبت هستند؛ تعهدی برای شهرداری نیست و کمیسیون فرهنگی برای حل مشکلات مساجد ۲٫۵ میلیارد تومان درخواست کرده است. فاطمه غیور نیز با گلایه از اظهارات «نخعی راد» گفت: اگر آقای «نخعی راد» با برنامه های کمک به مساجد در دوره قبلی مشکلی دارند و مخالف آن هستند برنامه ارائه دهند و مشکلات را بگویند، درست نیست که در صحن علنی با بی احترامی صحبت کنند.«نخعی راد» در پاسخ به وی با عصبانیت گفت: آقایان در مساجد زمان انتخابات صحبت می کردند و بعد ۵میلیون پرداخت می کردند؛ بگویند چرا ظرف ۳ماه بودجه کمک به مساجد تمام شد.بصیری پور هم خطاب به نخعی راد با عصبانیت فریاد زد: «توهین نکنید من چند روز پیش قول ۵۰میلیون تومان کمک به مسجدی را دادم که از سوی خیران آن را تامین کنم اگر شما هم توان دارید، قول بدهید.» در این هنگام دکتر «سیدکمال سرویها» رئیس شورا با اعلام کفایت مذاکرات گفت: استفاده سیاسی و انتخاباتی از مساجد برای رای گرفتن و وعده پول دادن یک تخلف است که نباید انجام شود.

 

ترک تشریفات در دقیقه ۹۰

در ادامه دهمین جلسه علنی شورای چهارم شهر مشهد نظریه کمیسیون برنامه، بودجه و امور اداری شورا درباره خرید ریل قطار شهری برای ادامه خط یک به صورت ترک تشریفات مناقصه مطرح شد.

«صاحبکار» نماینده قطار شهری در این باره گفت: برای خرید ریل ادامه خط یک قطار شهری مشهد ۲بار اقدام به برگزاری مناقصه کرده ایم اما به دلیل استقبال نشدن از مناقصه، آن را باطل کرده و به صورت ترک تشریفات با یکی از شرکت های متعلق به قرارگاه خاتم الاوصیا (ص) قرارداد بسته ایم.

وی افزود: اکنون ادامه خط یک قطار شهری آماده ریل گذاری است به همین دلیل برای صرفه جویی در زمان، اقدام به انعقاد قرارداد با ترک تشریفات کرده ایم.دکتر «ستاری» رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر مشهد با بیان این که در دوره های قبل نیز برای ترک تشریفات از این توجیهات مطرح بوده است، افزود: ترک تشریفات راهی برای مفسده است، ما نمی گوییم این طرح دارای مفسده است اما باید راه را برای مفسده ببندیم. «نخعی راد» در دفاع از نظریه اضافه کرد: به دلیل حضور نیافتن شرکتی در مناقصه، ترک تشریفات شده و صد در صد سهام شرکت طرف قرارداد متعلق به قرارگاه خاتم الاوصیا(ص) است و منفعت شخصی در کار نیست به همین دلیل ترک تشریفات را قبول کرده ایم.

«خلیل موحدی» نیز گفت: ما همیشه می گذاریم وقت بگذرد، بعد می آییم و می گوییم زمان نداریم و دنبال ترک تشریفات می رویم؛ این درحالی است که تبلیغات برای انجام مناقصه درست انجام نشده است. دکتر «امامی میبدی» سرپرست معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد با بیان این که در رابطه با خرید برخی تجهیزات، شرکت های زیادی وجود ندارند افزود: برای خرید ریل ادامه خط یک هم نتوانستیم در مناقصه شرکتی را پیدا کنیم به همین دلیل با قرارگاه خاتم الاوصیا (ص) قراردادی را منعقد کردیم.

 

انتخاب اعضای مرکز پژوهش های شورا

در ادامه جلسه علنی روزگذشته جهانبخش به عنوان نماینده شورای شهر برای امضای مبایعه نامه ها و قراردادها انتخاب شد و برای تکمیل هیئت امنای مرکز پژوهش های شورا نیز حجت الاسلام احمد ترابی، دکتر علیرضا باوندیان و مهندس مهدی وکیلی به عنوان ۳نفر از نخبگان خارج از شورا انتخاب شدند. این گزارش حاکی است در دهمین جلسه علنی شورای مشهد نظریه کمیسیون ویژه ساماندهی حاشیه شهر مشهد و رسیدگی به مناطق کم برخوردار در خصوص شرح وظایف و اختیارات پیشنهادی این کمیسیون و نظریه کمیسیون های برنامه، بودجه و امور اداری و فرهنگی و اجتماعی در خصوص طرح برخی از اعضای شورا در زمینه پیوست فرهنگی و اجتماعی پروژه های شهری مشهد بررسی و تصویب شد.

 

فعالیت های شهرداری پژوهش محور باشد

رئیس شورای شهر مشهد نیز در این جلسه گفت: شورای چهارم برای ایجاد ترافیکی روان باید طرح های پژوهشی را مدنظر قرار دهد و در این راستا پرداختن به طرح های پژوهشی موجب کاهش ترافیک، کاهش آلاینده های هوا و صرفه جویی در زمان شهروندان می شود.

به گفته دکتر سرویها دراولویت قرار دادن تحقیقات و امور پژوهشی در حوزه حمل و نقل عمومی یک دستاورد و موفقیت بزرگ است زیرا مشهد سالانه میزبان ۳۰ میلیون زائر است و این امر ضرورت رونق و توسعه هرچه بیشتر حمل و نقل عمومی را دوچندان می کند. وی تاکید کرد: در حال حاضر بزرگ ترین مشکلی که زائران و مجاوران با آن روبه رو هستند، مربوط به محدود بودن حمل و نقل عمومی و افزایش ترافیک است لذا شورای شهر در نظر دارد با فعالیت های پژوهش محور به این دو مقوله رسیدگی کند.

وی سپس پرداختن به محتوای پژوهشی به وسیله رسانه ها را یکی از مهم ترین راه های ایجاد پیشرفت در جامعه دانست و افزود: بر همین اساس اطلاع رسانی و بیان ضعف ها و کاستی ها برای توجه به مقوله پژوهش می تواند نقش مؤثری داشته باشد. به گفته وی اتمام پروژه های نیمه  تمام و پرداختن به امور پژوهشی از مهم ترین اهداف شورای شهر است. وی با بیان اینکه عمده فعالیت های شهرداری و شورای شهر مشهد باید پژوهش محور باشد، افزود: توجه به پژوهش هایی که نخبگان جامعه انجام می دهند، می تواند ما را از آزمون و خطا دور نگه دارد و مسیر توسعه را برای پایتخت معنوی هموار کند.

سرویها در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برنامه ریزی و آمادگی تمامی دستگاه ها در روز اربعین، تصریح کرد: مشهدی ها باید از زائران پیاده استقبال شایسته ای داشته باشند و در این راستا ضرورت دارد تا مدیران شهرداری نیز برنامه های خود را برای رسیدگی و خدمات رسانی بیشتر به زائران تقویت کنند.

رئیس شورای شهر مشهد با اعلام این مطلب که فرهنگ میزبانی از زائران رضوی باید در مشهد نهادینه شود، بیان کرد: سازمان پایانه های مسافربری نیز باید از زائران استقبال خوب و شایسته ای داشته باشد و در روز چهل و هشتم تمهیدات لازم را برای بازگشت زائران به شهرهایشان بیندیشد.

 

آصفی: تحقق مدیریت یکپارچه شهری ضروری است

«محمد آصفی یزدی» عضو شورای شهر مشهد در نطق پیش از دستور خود با اشاره به روز حمل و نقل گفت: تنها راه برون رفت از مشکلات کنونی، تحقق مدیریت یکپارچه شهری است. وی با اشاره به بار ترافیکی هسته مرکزی شهر مشهد گفت: این موضوع ناشی از تحقق نیافتن تعهداتی است که دولت در قبال قطار شهری، اتوبوسرانی و تاکسیرانی دارد. چرا که اگر مردم مطمئن باشند وسایل حمل و نقل عمومی در دسترس است، از وسایل نقلیه شخصی استفاده نخواهند کرد.

وی ارتقای فرهنگ ترافیک شهروندی و گفتمان انقلاب اسلامی با الگوی جهاد و دفاع مقدس را در دستور کار شورای چهارم دانست و افزود: در حوزه فرهنگی برخی تبلیغات (تصاویر، نام ها و …) در شأن پایتخت معنوی ایران اسلامی و پایتخت فرهنگی جهان اسلام نیست، بالاخره مسئولان مربوط چه زمانی می خواهند به وظیفه شرعی و قانونی خود عمل کنند؟

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری