جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۲
بررسی گزارش‌عملکرد برنامه ۵ساله شهرداری تهران
گزارش عملکرد برنامه پنج ساله شهرداری تهران در جلسه روز سه شنبه شورای شهر تهران بررسی شد. به گزارش سایت خبری شهرداریها  به نقل از مهر، محمد صلاحی معاون برنامه‌ریزی و ...
گزارش عملکرد برنامه پنج ساله شهرداری تهران در جلسه روز سه شنبه شورای شهر تهران بررسی شد.
به گزارش سایت خبری شهرداریها  به نقل از مهر، محمد صلاحی معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری و امور شوراهای شهرداری تهران که حدود دو هفته است در این سمت از سوی شهردار تهران انتخاب شده، امروز به شورای شهر تهران آمد و گزارش برنامه پنج ساله شهرداری تهران در دوره اول را ارائه و توضیحاتی را نیز در مورد برنامه پنج ساله دوم نیز مطرح نمود.

در این گزارش که بخش اصلی آن توسط فرهاد صدر مدیرکل برنامه‌ریزی و بهبود روشهای شهرداری تهران ارائه شد کلیاتی از اقدامات شهرداری در این پنج ساله در جداولی کلی مورد بررسی قرار گرفت که این نوع ارائه گزارش مورد اعتراض اعضای شورای شهر تهران قرار گرفت.

احمد مسجدجامعی رئیس شورای شهر تهران با اعلام اینکه طبق نظر اعضا گزارش معاونت برنامه ریزی از سوی شورای شهر رد می‌شود تا شهرداری در فرصتی مقتضی گزارش برنامه پنج ساله اول را به شورا ارائه کند، گفت: این نحوه گزارش دهی مورد پذیرش شورا نیست. درست است که در تنظیم برنامه اول شهرداری تهران در مورد کمی سازی شاخصها اقداماتی صورت نگرفته است اما عملکرد را که می توان کمی کرد و ارائه داد و این همان چیزی است که در این توضیحات جایش خالی است.

مسجد جامعی اضافه کرد: ارائه آرام و ارقام از عملکرد برنامه اول همان چیزی است که اعضای شورا از این گزارش انتظار داشتند و تصور من هم این بود که گزارشی کاملتر و کمی‌تر ارائه می‌شد اما اینطور نبود و در هیچ جای گزارش شاهد مقایسه آمار نبودیم.

رئیس شورای شهر تهران افزود: گزارش ارائه شده به هیچ وجه شکل کمی پیدا نکرده و اصلا پیش بینی برای منابع مالی نداشته است و من شخصا نمی‌دانم چطور می‌توان برنامه‌ای را بدون ارائه گزارش‌های مالی مورد بررسی قرار داد.

محسن سرخو عضو دیگر شورای شهر تهران در مورد بخش حمل‌ و نقل گزارش ارائه شده اشکالاتی را وارد کرد و گفت: در گزارش اعلام شد که اهداف مورد نظر در حوزه حمل و نقل محقق نشده است، سوال اینجاست که اگر این اهداف محقق نشده چرا جزئیات آن را به ما اعلام نمی‌کنند و در عین حال اعتباراتی که برای تحقق این اهداف پیش‌بینی شده بود کجا هزینه شده است؟ این گزارش شفافیت لازم را ندارد و جداول مقایسه‌ای که مورد نیاز ما برای تصمیم‌گیری است در آن وجود ندارد.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه متن عملکرد شهرداری در برنامه اول در اختیار همه اعضای شورا قرار گرفته است، گفت: شخصا این گزارش را نداشته‌ام و امروز در جریان جلسه متن گزارش را از یکی از اعضا به عاریه گرفته‌ام و طبق همین گزارش متوجه شدم که قطار شهری و مترو تا پایان برنامه پنج ساله باید به ۲۱۷ کیلومتر می‌رسید اما این عدد محقق نشده است .

سرخو اضافه کرد: اگر شهرداری تلاش خود را بکند و بخشی از خط سه مترو تا پایان امسال به بهره برداری برسد باز هم طول خطوط افتتاح شده ۱۵۲ کیلومتر خواهد بود و یعنی ۶۵ کیلومتر از برنامه عقب هستیم و این نسبت نشان می‌دهد که خطوط سه، شش و هفت که باید به بهره برداری می‌رسیدند تاخیر قابل توجهی دارند.

عضو شورای شهر تهران تاکید کرد:‌ در شرایطی که تهران با مشکل آلودگی هوا مواجه است و مردم گرفتار ترافیک هستند اولویت برنامه اول و دوم باید مترو بوده اما این اولویت اجرایی نشده است. همچنین در مورد اتوبوسرانی نیز پیش‌بینی شده بود که تا پایان برنامه پنج ساله اول ۱۱ هزار دستگاه اتوبوس در شهر تهران موجود باشد که در حال حاضر در مجموع ۶۶۶۶ دستگاه اتوبوس فعال داریم. البته خطوط BRT‌ کمک موثری در شهر تهران دارد اما همین خطوط BRT‌ نیز باید تا پایان برنامه به ۱۰ خط افزایش پیدا می‌کرد اما در حال حاضر تنها ۸ خط آن اجرایی و فعال شده است.

سرخو گفت: چه اقدامی مهمتر از حمل‌ونقل برای شهرداری وجود داشته است که آنرا باید انجام می دادیم تا حمل و نقل روی زمین بماند. ضمن اینکه این گزارشها مربوط به سال ۹۱ است و هیچ پیش بینی از سال ۹۲ وجود ندارد.

صلاحی معاون شهردار تهران در پاسخ به این اظهارات ضمن ارائه آمار کوتاهی از تعهد شهرداری برای تحویل مترو تا پایان برنامه پنج ساله اول گفت: از ۳۰ کیلومتر مترویی که باید در هر سال ساخته شود ۱۵ کیلومتر را شهرداری تامین مالی می‌کند و ۱۵ کیلومتر دیگر را دولت باید اعتباراتش را پرداخت نماید اما این اعتبارات پرداخت نشده است.

وی گفت: تا پایان برنامه پنج ساله اول باید به ۱۴۰ کیلومتر خطوط مترو می‌رسیدیم که در حال حاضر ۱۵۲ کیلومتر خطوط مترو محقق شده است.

وی ضمن گلایه از وقت کم شورا برای ارائه گزارش گفت: نمی‌توان برنامه‌ای پنج ساله را در ۴۵ دقیقه ارائه کرد و حداقل باید شش تا هشت ساعت وقت برای آن اختصاص داد.

رئیس شورای شهر تهران هم در پاسخ به این اظهار نظر معاون شهردار گفت: اگر شش ساعت هم وقت به شما می‌دادیم باز هم گزارش شما کامل نبود و شفافیت لازم را نداشت.

وی تاکید کرد: گزارش شما مورد تایید اعضای شورا نبوده و از شما می‌خواهیم در جلسه‌ای دیگر گزارش خود را ارائه کنید.

مسجدجامعی اضافه کرد: اگر شما کار اجرایی کرده‌اید ما نیز در شورای شهر اعضایی را داریم که کار اجرایی زیادی را تجربه کرده‌اند و به خوبی از جزئیات این نوع کارها مطلع هستند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری