جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۲
تعداد پیمانکاران شهرداری مشهد کمتر از ۱۰نفر است

عضو شورای شهر مشهد گفت: تعداد پیمانکاران اصلی شهرداری مشهد کمتر از انگشتان دو دست است و باید با این رویه مقابله شود.

Print Friendly, PDF & Email

خلیل موحدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار کرد: در حوزه فنی و عمران و در بخش کنترل پروژه در حوزه شهرداری مشهد معضلات زیادی دیده می‌شود زیرا به شدت دنبال این بودند که افراد خاصی را حاکم کنند و به دنبال این هستیم که با ارائه چهار طرح جلوی این مسیر و اتلاف منابع شهرداری مشهد گرفته شود.
عضو کمیسیون فنی و عمران شهرداری مشهد بیان کرد: در سال‌های قبل مناقصات محدود زیادی برگزار شده است و در حال حاضر، تعداد پیمانکاران اصلی شهرداری مشهد کمتر از انگشتان دو دست است، این پیمانکاران در تمام کارها و فعالیت‌ها مشارکت داشته‌اند و اجازه نداده‌اند دیگران وارد این مسیر شوند.
موحدی افزود: در تمام زمینه‌های اقتصادی و فرهنگی، تعداد پیمانکاران محدود شده‌اند، پروژه‌ای تحقیقاتی وجود دارد که شش بار به شش جای مختلف شهرداری مشهد فروخته شده است و از این دست پروژه‌ها در شهرداری مشهد بسیار زیاد است.
وی با اشاره به طرح‌های شورای شهر مشهد برای مقابله با این اقدامات عنوان کرد: ما در نخستین قدم، مناقصات را محدود کرده‌ایم، یعنی مناقصه محدود فقط ۱۰ درصد کل مناقصات هر سازمانی قرار می‌گیرد و در این زمینه یک کمیته اجرایی تشکیل می‌شود که در آن یکی از اعضای شورای شهر باید حضور داشته باشد و حق نظر نیز داشته باشد.
موحدی اظهار کرد: اگر از هزینه‌های جانبی جلوگیری شود، هیچ اتفاق منفی در مسیر توسعه مشهد ایجاد نمی‌شود.
وی افزود: باید ارتباط نخبگانی مناسبی نیز در ارتباط با پروژه‌های شهرداری ایجاد شود، برای مثال امروز عنوان می‌کنند که ۶۷ میلیارد تومان هزینه اجرای خط ۲ brt مشهد است و این هزینه شامل زیرسازی، آسفالت، گاردکشی و ایجاد ایستگاه‌ها شده است و باید این را در اختیار کارشناسان و نخبگان قرار دهیم و همچنین باید از این نخبگان نظرخواهی شود که زمانی که ۳۸ میلیارد تومان برای پل امام حسین(ع) هزینه می‌شود آیا ضرورتی ندارد که یک پل پیاده رو در جنب آن احداث شود تا از تلفات جانی جلوگیری شود؟
عضو شورای شهر مشهد عنوان کرد: مسئله و مشکل دیگر این است که به محض اینکه نیروهای شهرداری بازنشست می‌شوند، شرکت‌های اقماری تشکیل می‌دهند و زمینه برای رانت‌خواری باز می‌شود، بنابراین به دنبال تصویب طرحی هستیم تا براساس آن نیروهای شهرداری اجازه نداشته باشند تا مدت پنج سال بعد از بازنشستگی طرف قرارداد شهرداری واقع شوند.
موحدی گفت: مرکز مطالعات پروژه‌ها نیز واحد شده است و این مسئله یک ضرورت است، برای مثال سال گذشته، ۴۲ میلیارد تومان هزینه مطالعاتی پروژه‌ها بوده است و از این طریق می‌توانیم با پروژه‌ها به صورت متمرکز برخورد کنیم.
وی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد بودجه شهرداری در سال گذشته از محل تخلفات تأمین شده است عنوان کرد: این مسئله می‌تواند منجر به این شود که خود شهرداری نیز به تخلفات دامن بزند و باید این نگاه عوض شود.
موحدی گفت: شهرداری خودش دامنه تخلف را باز کرده است و قباحت تخلف را از بین برده است.
عضو کمیسیون فنی و عمران شهرداری مشهد با اشاره به بحث تراکم و برج سازی در مشهد مقدس افزود: باید به سمتی برویم که ساختمان‌های مرتفع در مکان‌های خاص شکل بگیرند و البته از نظر ایمنی منطقه نیز مورد تأئید باشند و در این منطقه به هر تعدادی که افراد متقاضی بودند به آنها تراکم واگذار شود و محدودیتی در این زمینه وجود نداشته باشد، زیرا یکی از مشکلات این است که ساختار شهرسازی در مشهد کاملا غلط است و باید جلوی این قبیل اقدامات گرفته شود و تکلیف سرمایه گذاران را نیز مشخص کنیم.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری