جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۱
مهار و هدایت صحیح سیلاب‌های فصلی تنها وظیفه شهرداری نیست
شهرداري تبريز اگرچه در عمل و ظاهر به عنوان مسوول مستقيم مديريت شهر شناخته مي‌شود با اين حال تمامي اختيارات، اعتبارات و مسووليت و هدايت برنامه‌ها در اختيار اين مجموعه ...

شهرداری تبریز اگرچه در عمل و ظاهر به عنوان مسوول مستقیم مدیریت شهر شناخته می‌شود با این حال تمامی اختیارات، اعتبارات و مسوولیت و هدایت برنامه‌ها در اختیار این مجموعه نیست .

تبریز – ایلنا: مدیر بحران شهرداری تبریز معتقد است مهار و هدایت سیلاب‌های فصلی تبریز به ویژه سیلاب‌های مناطق بالادست تنها وظیفه شهرداری نیست و دستگاه‌های دیگر استان‌ نیز در جلوگیری و رفع این مشکل مسئول هستند .

مهندس حسن‌نژاد با اشاره به سیلاب‌های اخیر به ویژه سیلاب شامگاه دیروز در مناطق بالادست اتوبان شهید کسایی و مناطقی از جنوب شهر افزود: اکیپ‌ها و گروه‌های امدادی ، خدماتی و عملیاتی سازمان‌های آتش‌نشانی ، خدمات موتوری ، خدمات‌شهری و اجرایی شهرداری تبریز و برخی مناطق تابعه از نخستین دقایق بروز سیلاب با حضور در محلات آب‌گرفته اقدام به تخلیه و رفع آبگرفتگی نمودند و تمام تلاش خود را برای رفع این مشکل به کار گرفتند .

وی با اشاره به منشأ بروز و جاری شدن سیلاب‌ شامگاه دیروز در مناطقی از جنوب تبریز گفت: این سیلاب هیچ ارتباطی به شهر تبریز و مناطق آسیب‌دیده نداشت و به دلیل بی‌توجهی و غفلت‌های گذشته در اتخاذ تدابیر مدیریتی در مناطق بالادست تبریز به ویژه روستاهای شادآباد مشایخ ، کرجان و آخمقیه و نیز بی‌توجهی به اجرای طرح‌های آبخیزداری و هدایت آب‌ها و سیلاب‌های روان از سوی مسوولان دستگاه‌های ذی‌ربط به وقوع پیوسته و خسارات ناشی از آن نیز متوجه مناطقی از شهر تبریز شده است .

حسن‌نژاد افزود: این مشکل به هنگام هر بارندگی در حاشیه و اطراف شهر تبریز به ویژه در بالادست اتوبان شهید کسایی متوجه شهر و شهروندان تبریزی می‌شود و علی‌رغم تأکیدات قبلی هنوز اقدامات لازم برای اجرای طرح‌های پیشگیرانه از سوی مسوولان استانی صورت نگرفته است .

مدیر بحران شهرداری تبریز در عین حال با تأکید بر آمادگی شبانه‌روزی شهرداری تبریز و سازمان‌های تابعه برای رفع مشکلات ناشی از بحران‌های طبیعی خاطرنشان کرد: مدیریت هدفمند و موثر شهر در مواقع بحرانی تابع الزاماتی است که تمامی این الزامات و زیرساخت‌ها در اختیار شهرداری تبریز نیست و باید تمامی دستگاه‌های دخیل در این امر همکاری نمایند .

مهندس حسن‌نژاد در ادامه فقدان سیستم‌های هشدار برای اطلاع‌یابی و اطلاع‌رسانی زمان و شرایط وقوع بحران ، ضعف مدیریت در حوزه اصلاح و اجرای طرح‌های آبخیزداری به منظور جلوگیری از بروز سیلاب‌های این‌چنینی ، عدم لایروبی مسیل‌های منتهی به شهر تبریز ، فقدان اعتبارات مورد نیاز برای اجرای طرح‌های پیشگیرانه و نیز وجود برخی ناهماهنگی‌ها در تدوین و اجرای طرح‌های موضوعی را از مهم‌ترین چالش‌های موجود اعلام و خواستار همکاری و هماهنگی بیش از پیش نهادها و دستگاه‌های ذی‌ربط در این خصوص شد .

وی در خاتمه افزود: شهرداری تبریز اگرچه در عمل و ظاهر به عنوان مسوول مستقیم اداره و مدیریت شهر شناخته می‌شود با این حال تمامی الزامات ، اختیارات ، اعتبارات و مسوولیت اجرا و هدایت برنامه‌ها در اختیار این مجموعه نیست و باید تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط با درک حساسیت و اهمیت موضوع مدیریت بحران همکاری‌های لازم را انجام دهند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس