جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۲
سمفونی شهرنشینی، با بهره گیری از حمل و نقل عمومی اوج می گیرد/ ترکاشوند: شهروندان؛ راهبران اصلی ناوگان حمل و نقل عمومی
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، حمل و نقل عمومی واژه ای آشنا برای شهروندان است. اما اینکه این سیستم تا کجا و چگونه می تواند شهروندان را برای ...
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، حمل و نقل عمومی واژه ای آشنا برای شهروندان است. اما اینکه این سیستم تا کجا و چگونه می تواند شهروندان را برای رسیدن به غایت خواسته های شهرنشینی همراهی کند، نکته ای نیازمند واکاوی بیشتر و فرهنگ سازی در این عرصه است.


مصرف گرایی از عوارض جهانی سازی است که طی آن فرهنگی میان شهروندان گسترش یافت تا چنین القاء نماید که اسراف نشان دهنده شخصیت افراد و بیانگر تمول آنان است. فرهنگی که از ابعاد ظریف زندگی افراد آغاز شد و تا آنجا رشد کرد که اندک اندک این ذهنیت در بهره گیری از خودروهای متعدد درون یک خانواده و متعلق به یک فرد، نسج یافت و فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی را به عنوان یک بستر مناسب برای حفظ اتمسفر حیات و زندگی برای آیندگان، به نوعی زیر سوال برد.


ساز و کار حمل و نقل عمومی نیازمند ارتقاء است


شهردار کلانشهر کرج در این خصوص گفت: ناوگان حمل و نقل عمومی، چنان که از نام و عنوان آن بر می آید، ناوگان متشکل از طیف های گوناگون حمل و نقلی است که باید برای تسهیل تردد شهروندان در اختیار آنان قرار گیرد.


علی ترکاشوند در گفتگو با پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، این ساز و کار در کرج را در حال حاضر شامل اتوبوس و تاکسی عنوان کرد و ادامه داد: پایانه های مسافربری برون شهری نیز به کمک این ساز و کار آمده اند تا بتوانند شهر را به سمت سلامت جوی، ترافیکی و روانی ببرند.


ترکاشوند تصریح کرد: ناوگان قطار شهری کرج نیز با همت مضاعف نیروها و مسئولان سازمان قطار شهری کرج روز به روز در حال توسعه است و امیدواریم که در آینده ای نزدیک به یاری ناوگان حمل و نقل عمومی آید.


وی از عمده ترین عوارض عدم بهره گیری از سیستم حمل و نقل عمومی را افول سلامت جوی و عدم آرامش ترافیکی شهروندان ارزیابی کرد و با اشاره به طرح های مقطعی و گوناگونی که برای درمان این ضعف اندیشیده می شود، اظهار داشت: شهر نیازمند بهره گیری از ایده ای پایدار و پیدایش فرهنگی عمیق در بهره گیری از ناوگان حمل و نقل عمومی و نیز کنترل ترافیک است که این امر را باید کارشناسان و متخصصان امر در حوزه های مختلف فرهنگی و ترافیکی به انجام برسانند.


شهروندان؛ راهبران اصلی ناوگان حمل و نقل عمومی


شهردار کرج بر وجود برخی ضعف ها و مشکلات در سیستم حمل و نقل عمومی صحه گذاشت و خاطرنشان کرد: دو ناوگان تاکسیرانی و اتوبوسرانی در کرج دارای محاسن و معایبی هستند که تمامی این موارد با همراهی شهروندان، اعضای شورای اسلامی شهر و مسئولان حوزه های مربوطه، قابل بررسی و اصلاح است.


ترکاشوند بر ضرورت همراهی مردم با این دستگاه تاکید کرد و ادامه داد: راهبری این سیستم در واقع به عهده خود شهروندان است و آنان هستند که باید با ابراز و ثبت دیدگاه ها و خواسته های خود در این زمینه، مسیر صحیح را به مسئولان نشان دهند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری