جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۲
پرداخت بدهی بیمارستان سید الشهدا به شهرداری در هاله ای از ابهام

مدیر داخلی بیمارستان سید الشهداء (ع) شهرستان سمیرم از وجود ۱۰ میلیارد ریال بدهی سازنده بنای بیمارستان به شهرداری شهر سمیرم سخن گفت و افزود: در حالیکه این میزان بدهی مربوط به عوارض نوسازی جرائم مربوطه است که پرداخت نشدن این مبلغ در حداقل ۱۰ سال گذشته سبب شکایات به دادگستری شده و هم اکنون این موضوع در دادگاه و توسط مراجع قضائی در حال پیگیری است.

Print Friendly, PDF & Email

صنعتی شدن و گسترش جوامع در دنیای مدرن امروز با افزایش نرخ رشد جمعیت بر لزوم احداث و تجهیز واحدهای بیمارستانی به عنوان یکی از ارکان پیشرفت جوامع که متناسب با شاخصه های سلامت است تاکید دارد. 

این در حالیست  که اختصاص سرانه درمانی و بهداشتی برای هر بیمار در بسیاری از مواقع تغییر در وضعیت موجود را در حداقل زمان ممکن ضروری نشان می دهد.

احداث ساختمان بیمارستان سیدالشهداء (ع) شهرستان سمیرم به ۲۰ سال قبل می رسد.

در این سال ها سازمان خدمات بیمه درمانی به عنوان متولی احداث این بیمارستان ، هدف تسهیل در ارائه خدمات داروئی و کاهش هزینه های درمانی را سرلوحه اقدام خود قرار داد و مقرر شد که بیمارستان سید الشهداء شهرستان سمیرم ، در تاریخ ۲۰/۱۲/۱۳۸۵ به بهره برداری برسد. در این میان وجود بیمارستانی با قدمت بیش از ۵۰ سال به اسم بیمارستان امام خمینی (ره) شهرستان سمیرم ، به  این علت که از امکانات مطلوب آزمایشگاهی  درمانی برخوردار نبود ، به تعارضات بین بخشی و بین شهروندی منجر شده بود و نارضایتی بسیاری از مردم و مسئولین را جلوه ای ویژه بخشیده بود.

در این سال ها تعداد بیشماری از بیماران در اثر کمبود امکانات پزشکی اقدام به مهاجرت و سکونت دائمی و موقت در شهرهای اطراف کردند.

علی فروزان فر یک شهروند سمیرمی در گفتگو با خبرنگار مهر، از شرایط نامساعد درمانی میگوید و می افزاید این بیمارستان جدید التاسیس حتی از داشتن امکانات ساده نیز بی بهره است.

وی امکانات دارویی این بیمارستان را بسیار ناچیز دانست و خواستار تجهیز داروخانه ها شد.

سمیه یزدانی دیگر شهروند سمیرمی به برخوردار نبودن بیمارستان سابق از خدمات بیمه تامین اجتماعی اشاره میکند و عنوان می کند: برخوردار نبودن آن بیمارستان از این نوع خدمات سردرگمی بسیاری از بیماران را به دنبال داشته است.

وی تاکید کرد: فقدان امکانات پزشکی، آموزشی ، درمانی و آزمایشگاهی و حتی امکانات استراحتگاهی به پراکنده شدن پزشکان و کاهش انگیزه خدمت انجامیده است.

مریم پیروزی مدیر داخلی بیمارستان سید الشهداء (ع) شهرستان سمیرم گفت: مدت زمان صرف شده ۲۵ ساله در احداث بیمارستان بیمارستان سید الشهداء شهرستان سمیرم ، با تشدید تعارضات و اعتراضات مردمی درباره رکود فعالیت بیمارستان و همچنین هزینه بالای  درمانی بیمارستان امام خمینی (ره) موجب شده که بیمارستان سید الشهدا شهرستان سمیرم با بهره مندی از مزایای دفترچه های خدماتی درمانی ، به عنوان یک بیمارستان شاخص به مردم شهرستان و حتی در برخی موارد به دیگر ساکنین معرفی شود.

وی افزود: احداث این بنا در زیر بنای پنج هزار و ۵۰۰ متر مربع و با صرف هزینه ۵۰ میلیون ریال آن هم در شرق سمیرم شریان هایی از امیدواری را در دل مردم زنده کرده است.

پیروزی با اشاره به اینکه این بیمارستان در ابتدا طرح سازمان بیمه تامین اجتماعی بوده، بیان کرد : ساختمان بیمارستان سید الشهدا پس از تاسیس و با هدف تسهیل در روند خدمت رسانی دارویی و درمانی به مردم در اسفند ماه ۱۳۸۵  به دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان تحویل داده شد.

مدیر داخلی بیمارستان سید الشهداء تصریح کرد: فقدان رعایت شاخصه استاندارد  در احداث بنا فضای درمانی را در موقعیتی نامطلوب گذاشته که از نتایج آن ضرورت احداث درمانگاه تخصصی  بیرون از محوطه ساختمانی است و این اقدام کاهش هزینه درمانی بهبود شرایط  ساختمانی و کاهش آلودگی فضای داخلی را به دنبال دارد.

وی تاکید کرد: رجوع روزانه بیش از ۳۰۰ مراجعه کننده و نیاز به خدمات رسانی به موقع از دیگر موارد ضروری برای احداث این درمانگاه در فضائی خارج از مکان فعلی است که هم اکنون نیز در حال اجراست.

پیروزی اضافه کرد: این ساختمان ۲۰  سال پیش حدود سال های ۱۳۷۰ و بعد از آن افتتاح شد و با افزایش مساحت زیر بنایی به میزان یک هزار و ۵۰۰ متر مربع مواردی چون احداث درمانگاه تخصصی اورژانس احداث جایگاه دفن زباله را به عنوان موارد اجتناب ناپذیر اهمیت می دهد.

در این موضوع روند طولانی احداث پروژه بعد مسافت تا مرکز شهر و نقاط دورافتاده و محله گرایی در سنوات بعد از تاسیس تا زمان فعلی مهمترین دلایل در بروز تعارضات و نارضایتی مردمی بوده است.

در طول این مدت عدم رفع نواقص ساختمانی و پرداخت نشدن مبلغ مربوط به عوارض ساختمانی از جمله دلایلی بوده است که نارضایتی هایی را موجب شد.

کارشناس امور عمرانی شبکه بهداشت و درمان شهرستان سمیرم نیز مهمترین دلیل تاخیر ۲۰ ساله در احداث بنا را روند تحویل پروژه از سازمان تامین اجتماعی به دانشگاه علوم پزشکی و عدم رفع نواقص موجود می داند و می گوید کلنگ احداث این پروژه در سال ۱۳۷۲  زده شد.

محمدجواد پایدار افزود: تحویل این پروژه با زیر بنای چهار هزار و ۵۰۰ متر مربع برخلاف مصوبه جلسه تحویل و تحول که بنای ساختمان را شش هزار متر مربع تعیین کرده بود اما و اگرهائی به دنبال داشت که خود از دیگر دلایل بروز تعارضات بین بخشی بین سازمانی و مردمی قلمداد می شود.

به طوریکه پس از بررسی های انجام شده و وضوح به این نحو که چهار هزار و ۵۰۰ متر مربع زیر بنا مربوط به طرح قدیمی نقشه بنا بوده است ، رفع نقص هم با احداث چند باب پانسیون پزشکان و احداث طرح توسعه بیمارستان سید الشهداء شهرستان سمیرم ، حل شد.

وی با اشاره به اقدام سازمان تامین اجتماعی در رابطه با رفع نقص مجموعه در سالهای ۸۲-۱۳۸۵  بیان داشت: این ساختمان در سال ۱۳۸۵ در شش هزار متر مربع زیر بنا و تعداد شش واحد پانسیون از تامین اجتماعی به دانشگاه علوم پزشکی تحویل داده شد که خود یکی از عوامل اصلی در تاخیر راه اندازی پروژه است.

کارشناس امور عمرانی شبکه بهداشت و درمان شهرستان سمیرم در ادامه با تشکر از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان  ، وزارت بهداشت و درمان ، استانداری اصفهان و فرمانداری سمیرم در جذب اعتبارات اذعان داشت : در این سال ها شهرداری شهر سمیرم با وجود آگاهی از کلنگ زنی پروژه تا پایان اجرا از هر گونه اقدام به منظور اخذ مطالبات خود درباره عوارض نوسازی و جرائم مربوطه نکرده است ولی  پس از چند سال از تحویل پروژه نسبت به اخذ عوارض و درآمد حاصل از صدور پروانه ساختمانی  اقدام کرده است .

ضررها و زیان هایی که متوجه و شهرداری و مردم سمیرم شده است

پایدار به شرح شیوه پرداخت بدهی شهرداری پرداخت و تصریح کرد: ادعای شهرداری شهر سمیرم مبنی بر پرداخت ۱۰ میلیارد ریال حق صدور پروانه و عوارض ساخت و ساز و جرائم مربوطه بر عهده سازنده بنا است.

وی از پیگیری قضایی شهرداری در این موضوع  سخن گفت و تاکید کرد: سازمان تامین اجتماعی به منظور جلب رضایتمندی  شهرداری و ادای احترام به مطالبات قبلی هر چه سریعتر نسبت به پرداخت بدهی شهرداری اقدام کند.
بعد مسافت ساختمان با مرکز شهر و حتی نقاط دور افتاده روستایی از دیگر انتقاداتی است که متوجه متولیان امر شده است به طوریکه منتقدان مدعی اند برای هر بار معاینه و درمان متحمل پرداخت هزینه زیادی می شوند.

کارشناس امور عمرانی شبکه بهداشت و درمان اظهار داشت: در زمان ساخت بنا اطلاع رسانی کافی در باره ویژگی های بنا شده است.

وی با بیان این مساله که منتقدین بسیار تند روی می کنند اضافه کرد : فاصله دورترین نقطه تا بیمارستان سید الشهدا (ع) بر خلاف ادعای مردم معترض به شش کیلومتر هم نمی رسد.

نحوه پرداخت خسارت و عوارض شهری به شهرداری سمیرم

پایدار  با اشاره به اینکه ساختمان بیمارستان در زمینی به مساحت ۷۰ هزار متر مربع و در زیر بنای شش هزار و ۵۰۰ متر مربع از سال ۱۳۸۵ تاکنون تاثیری قابل توجه در مبلمان شهری و جلوه درمانی داشته است، اذعان داشت: در شش سال گذشته به همت مسئولین وقت و مسئولین فعلی در شهرستان و استان اصفهان شاهد پیشرفت مطلوبی در پروژه بوده ایم و از نتایج این تلاش جمعی احداث ساختمان اصلی، پارکینگ بیمارستان ویژه آمبولانس، احداث دو باب پانسیون پزشکان، احداث اتاقک امحاء زباله و خریداری تجهیزات مربوط و احداث مسیر ارتباطی بخش های داخلی جراحی به اورژانس و همچنین توسعه و نوسازی بوده ایم.

به گفته وی در این سال ها نواقصی در اجرا مشاهده شده است که هنوز سازمان بیمه خدمات درمانی اقدامی برای رفع نواقص نکرده است.

تحویل موقت ساختمان در مساحت شش هزار و ۵۰۰ متر مربع با شش پانسیون پزشکی نیز منوط به رفع نواقص شده است که متاسفانه هیچ اقدامی از طرف سازمان تامین اجتماعی  کشور برای رفع نواقص صورت نپذیرفته است.

در این راستا موضع گیری دیگری که می تواند به عنوان خسارت مطرح شود و از جایگاه ویژه ای برای شهرداری برخوردار است کسب عوارض ساختمانی و جرائم مربوطه است که در زمان احداث می با یست از جانب سازمان بیمه تامین اجتماعی پرداخت شود.

کارشناس امور عمرانی شبکه بهداشت و درمان در این باره اظهار داشت: مکاتبات متعدد شبکه بهداشت و درمان برای روشن شدن ادعای  شهرداری مبنی بر پرداخت مبلغ ۱۰ میلیارد ریال مثمر ثمر نبوده است و همچنان شهرداری شهر سمیرم از طریق مراجه قضائی به طور قاطع پیگیر قضیه است.

 همدلی مسئولین در تسریع روند بازسازی و تکمیل پروژه را به دنبال دارد

به نظر می رسد قرار گرفتن بیمارستان سید الشهداء (ع) در بافت جدید شهری نقش موثری در توفیق روز افزون برای خدمترسانی درمانی بهداشتی دارد به طوریکه این ساختمان از چهار سمت به ادارات نهادها دوایر دولتی و خصوصی و بناهای مسکونی مرتبط است.

این کارشناس با اشاره به اینکه سمیرم قابلیت فراوانی در توسعه دارد افزود: پیشرفت و توسعه شهرستان تنها به موارد مطرح شده در مورد بیمارستان محدود نمی شود بلکه ما برای پیشرفت نیازمند همکاری همدلی و اتفاق نظر مردم و مسئولین هستیم.

وی بیان کرد: این اقدام با بذل توجه به ویژگی های جدید ساختی در آینده نوید بخش محیطی سالم با رعایت شاخصه های استاندارد در احداث بنا است.

رفع نواقص برای بهره برداری نهائی ضروری است

در حالیکه نواقص در یک پروژه در مباحث زیر ساختی روساختاری و ابعاد سخت و نرم افزاری دارای نقش اثرگذار بر خدمت بهینه است و از نتایج آن جلب  رضایتمندی و شهروندی و اعتماد به اقدامات مسئولین است می تواند جلب نظر اشخاص غیر بومی اعم از بیماران و انسان های سالم را در بر داشته باشد.

این عامل می تواند اسباب جذب گردشگر باشد به طوریکه مدیر داخلی بیمارستان نیز در باره کمبود اعتبارات اجرائی اظهار داشت: کمک های افراد خیر در این موضوع تاثیر گذار است و ما نیازمند جلب نظر خیرین هستیم تا به تولید ثروت در سمیرم بینجامد.

کارشناس امور عمرانی این بیمارستان نواقص عمده این بیمارستان را در چهار بخش اصلی شامل موارد زیر میداند.

از نظر کارشناس امور عمرانی این بیمارستان نواقص عمده این بیمارستان ضرورت تجهیز به دستگاه دیزل ژنراتور است اما دستگاه های این بیمارستان با قدمت زیاد در حال فرسودگی است و نصب دستگاه جدید نیز به مبلغی برابر ۱۰۰ میلیون تومان نیاز دارد.

وی در این راستا ادامه داد: تعمیر و بازسازی بخش های مختلف آزمایشگاهی و زایشگاه  در سال های آینده انجام خواهد شد که نیازمند تامین اعتبارات است.

پایدار افزود: به علت اینکه درمانگاه فعلی با توجه به ازدحام مراجعین جوابگوی نیاز همشهریان نیست، ساختمان بیمارستان به احداث یک باب درمانگاه تخصصی نیازمند است.

وی نیاز به احداث یک باب ساختمان برای نگهداری  و بایگانی اسناد و مدارک پزشکی که در حال حاضر از مکان نامطلوب برای این موضوع استفاده می شود را از دیگر نیازهای این بیمارستان عنوان کرد.

کارشناس امور عمرانی بیمارستان سید الشهدا (ع) ضرورت احداث یک باب پانسیون برای پرسنل غیر بومی در بیمارستان را نیز یادآور شد.

در ادامه محمد جعفرزاده شهردار شهر سمیرم با بیان اینکه بیمارستان سید الشهداء (ع) شهرستان سمیرم بدون اخذ پروانه از شهرداری سمیرم احداث شده است، افزود: این عمل در سنوات پس از کلنگ زنی ساختمان بیمارستان سید الشهداء (ع) شهرستان سمیرم پیگیری شده است و به دنبال پیگیری های انجام شده اخطارهائی به مسئولان بیمارستان داده شده است.

وی تاکید کرد: بی توجهی های مسئولین بیمارستان سید الشهداء(ع) شهرستان سمیرم نسبت به اخطارهای شهرداری شهر سمیرم منجر به ارسال پرونده به کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری سمیرم می شود .

جعفرزاده ادامه داد: بر اساس نظر کمسیون ماده ۱۰۰ شهرداری و رسیدگی به موارد شکایت شده شهرداری سمیرم در رابطه با بیمارستان سید الشهداء ، بیمارستانس سید الشهداء شهرستان سمیرم محکوم به پرداخت عوارض و جرائم می شود.

شهردار شهر سمیرم تصریح کرد: هنوز در رابطه با این مساله که بدهی ۱۰ میلیارد ریالی شهرداری را دانشگاه علوم پزشکی پرداخت کند یا سازمان تامین اجتماعی نظری قطعی وجود ندارد.

وی خاطر نشان کرد: تاکنون شهرداری شهر سمیرم وجهی را در قالب بدهی خود دریافت نکرده و شهرداری شهر سمیرم مصرانه در حال پیگیری از طریق طرق قانونی برای وصول بدهی خود است.
رای دادگاه سمیرم برای پرداخت بدهی ۲۰ روز آینده اعلام می شود

عاطفه افشاری کارشناس امور حقوقی شبکه بهداشت و درمان شهرستان سمیرم افزود: بیمارستان سید الشهداء شهرستان سمیرم  در رابطه با پرداخت بدهی به شهرداری سمیرم هم اکنون منتظر رای نهائی دادگاه سمیرم است و این رای تا ۲۰ روز آینده اعلام می شود .

کارشناس امور حقوقی شبکه بهداشت و درمان شهرستان سمیرم اضافه کرد: این رای پس از اعلام به شهرداری سمیرم و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ابلاغ می شود .

وی با بیان اینکه رای دادگاه سمیرم فقط درباره پرداخت بدهی ها اعمال می شود و پس از آن این رای به دادگاه تجدید نظر سمیرم ارسال می شود، اذعان داشت: در نهایت این روند احتمالا دادخواست علیه اداره تامین اجتماعی شهرستان سمیرم طرح خواهد شد .

افشاری افزود: در نهایت با نظر دادگاه سمیرم پرداخت بدهی های بیمارستان به شهرداری سمیرم با نظر دادگاه سمیرم مشخص می شود و ابهام حاصل از زمان و نحوه پرداخت بدهی به شهرداری سمیرم که پرداخت با کدامیک از ارگان ها است نیز در ۲۰ روز آینده توسط دادگاه سمیرم ، اعلام می شود.
مهر

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری