جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۲
دستاوردهای نوین در بخش شهرداری الکترونیک گرگان
مسئول واحد GIS شهرداري گرگان است. با وي در خصوص دستاوردهاي نوين در اين بخش گفت وگويي صورت گرفته است که آن را با هم مي‌خوانيم. چه اقداماتي در خصوص يکپارچه ...

مسئول واحد GIS شهرداری گرگان است. با وی در خصوص دستاوردهای نوین در این بخش گفت وگویی صورت گرفته است که آن را با هم می‌خوانیم.
چه اقداماتی در خصوص یکپارچه سازی اطلاعات در حوزه شهرسازی و معماری صورت گرفته است؟
شهرداری گرگان بعد از فراهم آوردن زیرساخت‌های شبکه ای و ارتباط بین شهرداری مرکز و مناطق نسبت به تهیه نرم افزار تخصصی حوزه معاونت شهرسازی و معماری اقدام نموده است. با توجه به توسعه سیستم یکپارچه شهرسازی در مناطق مختلف شهرداری و موفقیت‌های بدست آمده در خصوص خودکارسازی اطلاعات خصوصاً در بخش‌های اعلام ضابطه، تعیین و تشخیص تخلفات ساختمانی و محاسبات خودکار عوارض، جرائم و همچنین یکپارچه سازی بانک‌های اطلاعاتی سیستم یکپارچه شهرسازی مناطق، یکپارچه سازی مدیریت کاربران و متمرکز شدن ورودی اعلام ضوابط و قوانین و از طرف دیگر امکان کنترل و نظارت از طریق زیرسیستم‌های کنترلی و نظارتی، بستر مناسبی برای برون سپاری فرآیندهای حوزه معاونت شهرسازی و معماری و مناطق شهرداری بوجود آمده است.
آیا این اقدامات در پاسخگویی به شهروندان مؤثر بوده است؟
به منظور پاسخگویی دقیق تر، سریع تر، روان تر و ساده تر شهروندان از طریق دفاتر و سایت اینترنتی حوزه معاونت شهرسازی و معماری تمهیداتی در خصوص توسعه سیستم یکپارچه شهرسازی تحت عنوان سرا ۸ به عنوان جدیدترین و آخرین دستاورد شرکت صفارایانه در خصوص سیستم یکپارچه شهرسازی، نوسازی و اصناف بوده که بر اساس آخرین یافته‌ها و مفاهیم فناوری اطلاعات و مبتنی بر تکنولوژی‌های web 2.0 و web3.0 می‌باشد. این محصول که به صورت یکپارچه و جامع عرضه می‌گردد دارای بیش از ۳۲ زیر سیستم و ابزار کمکی مرتبط با هم می‌باشد.
این نرم افزار چه قابلیت‌هایی دارد؟
نرم افزار علاوه برآنکه بستری کارا در اتخاذ شیوه دورکاری”Teleworking» کارمندان و بهره گیری از محیط GIS سرا زمین است از آرشیو الکترونیکی با قدرت پردازش تصویر، بهره گیری و استفاده از کارتابل الکترونیکی پویا و امکان ایجاد پروفایل شخصی کاربران برخوردار است. همچنین نرم افزار ذخیره، نگهداری و مدیریت بانک داده ای املاک (وضعیت مجاز، موجود و در جریان)، ثبت و تعریف انواع مختلف درخواست‌ها و گردش کار متناسب با آنها، در اختیار قراردادن ۳۲ زیر سیستم و ابزار مدیریتی و کمکی مختلف در خصوص فرآیندهای صدور انواع پروانه، طرح تفصیلی، دستور نقشه، پایان کار، استعلام، مجوز، گواهی و کمیسیون ها، مدیریت، محاسبه، صدور و نگهداری عوارضات مربوط به درآمد شهرسازی، نوسازی و اصناف را انجام می‌دهد. نرم افزار همچنین کارتابل مستقل و مرتبط با سیستم‌های املاک و مستغلات، کمیسیون ماده صد، املاک و حقوقی، مهندسین ناظر قابلیت‌های دیگری همچون سطوح دسترسی مختلف به منابع سیستم در سه سطح کاربران، کارشناسان و سیاست گذاران، بهره گیری از گزارشات مختلف آمار، تحلیلی و مدیریتی و بازنگری مدیریت کاربران جهت پوشش کاربران مناطق و دفاتر مهندسی و شرکت‌های خدماتی در محیط اینترانت و اینترنت و امکان شناسایی کاربر قبل از اجازه دسترسی به اطلاعات از طریق Logon وToken‌های سخت افزاری را دارد.
برای حذف کاغذ در فرایند امور هم اقدامی شده؟
با اشاره به اینکه در حال حاضر شهرداری گرگان به منظور شفاف سازی در عملکرد خود در حوزه شهرسازی به سمت حذف کاغذ در حرکت است و این امر از لحاظ فیزیکی اتفاق افتاده است و همچنین برای اطلاع رسانی به مراجع کنندگان از طریق ارسال پیامک در هر مرحله آنها را از روند انجام کار مطلع می‌کنیم. در حال حاضر سایت خدمات شهرداری الکترونیک گرگان به آدرس www.esup.gorgan.ir قابل رویت می‌باشد که در صورت ابلاغ طرح جامع ضابطه مرتبط با این طرح و عوارض درآمدی پروانه بر روی سایت قابل رویت می‌باشد. لطفا درباره سیستم املاک و مستغلات اداره املاک و ثبت اراضی شهرداری هم اطلاعاتی برای شهروندان بفرمایید؟سیستم املاک و مستغلات اداره املاک و ثبت اراضی شهرداری، سیستمی است که قرار است با در اختیار داشتن نقشه تفکیکی اراضی و املاک شهرداری، با اولویت دادن به توانایی‌های اخذ آمارهای مدیریتی و کارتابل گردش پرونده ها، افراد را در جهت انجام پروسه‌های عمده این شهرداری یاری رساند. در واحد املاک جانمایی دقیقی از ملک‌ها نداشتیم و شهرداری و مردم دچار ضررهای فراوانی می‌شدند اما اکنون بر اساس نقاط UTM جای املاک بر روی نقشه به صورت دقیق تعیین و مشخص می‌باشد.
قابلیت‌های این سیستم چیست؟
قابلیت‌های متعددی دارد، مانند بهره گیری از زیرساخت GIS موجود در سیستم یکپارچه شهرسازی، دسترسی سریع و آسان به داده‌های مکانی و توصیفی موجود در سیستم یکپارچه شهرسازی، یکپارچگی کامل مدیریت گردش کارهای سیستم یکپارچه شهرسازی، یکپارچگی کامل با مدیریت کاربران سیستم یکپارچه شهرسازی، یکپارچگی کامل با کارتابل موجود در سیستم یکپارچه شهرسازی، یکپارچگی کامل با مدیریت فرمول‌ها و محاسبات سیستم یکپارچه شهرسازی، یکپارچگی کامل با مدیریت گزارشات سیستم یکپارچه شهرسازی و…
سیستم ماده صد چگونه سیستمی است؟
سیستم کمیسیون ماده صد شهرداری، سیستمی است که دسترسی به سوابق احکام کمیسیون‌های ماده صد املاک را میسر نموده و کلیه روندهای موجود در روند بررسی پرونده یک ملک دارای تخلف را از نخستین مرحله شروع آن در شهرداری مناطق تا دبیرخانه کمیسیون‌های ماده صد و ارسال و برگشت‌های احتمالی بین این دو را مکانیزه می‌نماید. در حوزه ماده ۱۰۰ اطلاعات به صورت دستی بوده و خط خوردگی و اشتباه در آن دیده می‌شد اما با سیستمی شدن، این نقائص حذف گردیده است. در بخش شهرسازی، اطلاعات به صورت خودکار و سیستمی از حوزه شهرسازی برای کمیسیون ارسال شده و بعد از تصمیم گیری همه اعضاء صدور رای می‌شود که خود این امر باعث روند پاسخگویی مراجعه کنندگان و تسریع در کارها خواهد شد و از این پس در این حوزه گزارش تخلفات به تفکیک نوع رای، هم بصورت آماری و هم به صورت جانمایی بر روی نقشه قابل رویت و ارائه به نهادهای ذیربط می‌باشد و مردم اگر بخواهند ملکی را خریداری کنند، می‌توانند مشخصات و کاربری آن را بر روی سایت خدمات الکترونیک شهرداری گرگان مشاهده کرده و اگر ملک را براساس همان ضوابطی که شهرداری بر روی سایت اعلام کرده بسازند از هزینه پروانه آن نیز مطلع می‌شوند.
دفاتر خدمات الکترونیکی شهرداری چه وظایفی دارد؟
بخشی که در اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی به آن اشاره شده و شهرداری گرگان گامی نو را در دستورکار خود قرارداده، تحت عنوان دفاتر خدمات الکترونیک شهر پیگیری و لایحه آن جهت بررسی به شورای اسلامی شهرگرگان ارائه گردیده است. تأسیس دفاتر خدمات الکترونیک شهر توسط شهرداری‌ها به منظور ارائه خدمات سریع با کیفیت به شهروندان، ساده سازی مراحل انجام کارهای اداری وخدماتی، جلوگیری از سفرهای متعدد شهری، فراهم آوردن امکان ارائه خدمات غیر حضوری در راستای تحقق شهر و دولت الکترونیک و هم چنین در راستای تحقق اصل ۴۴ و کاهش تصـدی گری، به کارگیری بخش خصوصی در چارچوب برنامه توسعه چهارم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور، سیاست‌ها و مصوبات دولت، مجلس و شورای اسلامی شهر و بهبود کیفیت ارائه خدمات و در نهایت تسهیل و تسریع در ارائه خدمات به مردم و شهروندان می‌باشد. با تایید این لایحه دیگر رقابت وارد گردونه ارائه خدمات شده و دفاتر با جذب متخصص ترین، مجرب ترین و متعهدترین افراد می‌توانند نقش بزرگی در این زمینه ارائه نمایند، نقشی که شاید سال‌ها در شهرداری‌ها به دلیل کمبود نیروی متخصص و همچنین سیستم اداری و دیوان سالاری سنتی وعدم نقش آفرینی بخش خصوصی مغفول واقع گردیده است.
این سیستم چه تاثیراتی دارد؟
با وجود این سیستم شهرداری گرگان از کار اجرایی خارج شده و به سمت کار نظارتی پیش می‌رود. تصدیق گواهی یکی دیگر از مزایای این نرم افزار است. با توجه به احتمال هر گونه دخل و تصرف در مدارک شهرداری، از این پس کد منحصر بفردی در کلیه گواهی‌های صادر شده شهرداری و در برگه‌های مربوطه چاپ می‌شود که کلیه سازمان‌ها و ارگان‌ها می‌توانند صحت این گواهی‌ها را در سایت خدمات الکترونیک شهرداری بررسی کرده و از صحت و تصدیق گواهی مطلع گردندکه این مطلب را پس از تکمیل طی نامه ای به مراجع قضایی اعلام و به ادارات مختلف اطلاع رسانی خواهد شد. تصدیق گواهی را می‌توان از طریق نرم افزاری که در موبایل نیز نصب می‌شود، بررسی نمود. با توجه به ورود اطلاعات مهندسین در سامانه شهرداری گرگان و درج نام آنها در گواهی‌های صادره می‌توان از کارکرد و صلاحیت آنها به جهت کار ارائه شده مطلع گردید و با توجه به اینکه برابر قانون یکی از وظایف شهرداری بررسی نظارت بر عملکرد مهندسین می‌باشد کمک شایانی جهت تهیه گزارش و ارائه آن به مراجع مرتبط خواهد نمود.
شهرنما چه وظایف انجام می‌دهد؟
یکی از آخرین دست یافته‌های فناوری امروزه در دنیا، ایجاد محیط‌های”مجاز- واقعی” که مبتنی بر واقعیت می‌باشد. این تکنیک (دید با زاویه ۳۶۰ درجه) که امروزه در اکثر کشورهای دنیا دنبال می‌گردد امکان برداشتی مصور از سطح معابر، اماکن عمومی و توریستی به صورت کاملا مکانیزه را ممکن می‌سازد که خود بسترساز بسیاری از خدمات متنوع در ایجاد و تکمیل شهرداری مجازی را فراهم خواهد نمود. مهمترین قابلیت‌های این سیستم شامل: کاهش بازدیدهای کارشناسی بصری و زائد، تشخیص مغایرت‌های کاربری، پیشروی‌های غیر مجاز در ساخت و سازها، مشرفیت‌ها و تجاوز به حریم معابر، کاهش حداکثری بازدیدهای اصناف، ارتقاء سطح کیفی مدیریت مبلمان شهری با نمایش کلیه عناصر و المان‌های موجود در سطح معابر، مدیریت سوانح و بحران، مدیریت پارک‌ها و فضای سبز، مدیریت آتش نشانی، ترافیک و حمل ونقل، ساخت و سازها و پروژه‌های عمرانی، بارگذاری لایه‌های توریستی و بازدید از اماکن توریستی، مذهبی، سیاحتی و گردشگری در فضایی کاملا واقعی، مورد نیاز سایر ارگان‌ها مانند اداره آب، برق، گاز، مخابرات… است.
آیا اقدامی در خصوص ممیزی املاک نیز صورت گرفته است؟
هر چیزی که مربوط به یک ملک می‌شود را باید برداشت کنیم و اطلاعات آنرا به سیستم بدهیم، امیدواریم در صورت موافقت شهردار و تصویب شورای اسلامی شهر ممیزی جدید و دقیقی از ملک‌ها داشته باشیم. بحث دیگری که در حال اقدام هستیم ارائه خدمات الکترونیکی پرداخت عوارض سالیانه نوسازی و مشاغل از طریق این سایت می‌باشد. وی در خصوص اطلاع رسانی این سایت گفت: قبل از تکمیل این طرح نمی‌توانستیم اطلاع رسانی کنیم و باتوجه به اینکه سایت دارای امکانات جامعی است در حال حاضر به جایی رسیده که مردم می‌توانند از آن استفاده کنند.
چه انتظاری از دیگر دستگاه‌های اجرایی دارید؟
انتظار و همکاری که ما از سایر ارگان‌ها و ادارات مانند اداره پست،آب، برق، گاز و… داریم این است که با در اختیار قرار دادن لایه‌هایی که قابلیت ارائه بر روی سایت را دارند به هرچه پربار تر شدن و کامل تر شدن خدمات ارائه شده در این سایت اقدام نمایند/ابتکار

Print Friendly, PDF & Email
برچسب ها : ,
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری