جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۲
تجهیز ۱۱ هزار هکتار اراضی کشاورزی البرز به سیستم‌های آبیاری مدرن
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج،  حجت‌الله رضایی امروز  اظهار داشت: شرایط جوی و کاهش نزولات آسمانی در سال‌های اخیر موجب شده است که مشکلات مربوط به تأمین آب ...
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج،  حجت‌الله رضایی امروز  اظهار داشت: شرایط جوی و کاهش نزولات آسمانی در سال‌های اخیر موجب شده است که مشکلات مربوط به تأمین آب مورد نیاز مردم و همچنین آب کشاورزان و باغداران در سراسر کشور افزایش یابد.


وی تصریح کرد: کشور ما جزو مناطقی است که با مشکل خشکسالی و کم آبی دست و پنجه نرم می‌کند و اگر در حوزه صرفه‌جویی مصرف آب و اصلاح شیوه‌های آبیاری مزارع و اراضی کشاورزی و باغ‌ها برنامه جدی و علمی نداشته باشیم، به طور قطع کم‌ آبی‌ها خسارات جبران ناپذیری به کشور و اقتصاد کشاورزی ما وارد خواهد کرد.


*حمایت دولت از اصلاح شیوه‌های آبیاری در مزارع کشاورزی


مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان البرز در پاسخ به این پرسش خبرنگار فارس در کرج مبنی بر اینکه چه اقداماتی در حوزه اصلاح شیوه‌های آبیاری در این استان تاکنون انجام شده است، گفت: در سال‌های گذشته شیوه‌های آبیاری در مزارع و باغات استان به صورت سنتی بود و این شیوه میزان هدر رفتن آب را به شکل چشم‌گیری افزایش می‌دهد.


رضایی بیان داشت: به همین دلیل ضرورت استفاده از سیستم‌های مدرن در حوزه آبیاری از سوی کارشناسان به کشاورزان و باغداران ارائه و حتی اعلام شد که دولت تسهیلات ویژه‌‌ای در اختیار بخش کشاورزی برای اصلاح شیوه‌های آبیاری سنتی قرار می‌دهد.


وی افزود: در حال حاضر بیش از ۸۵ درصد هزینه‌ها را دولت تأمین می‌کند و کشاورزانی که قصد تبدیل شیوه‌های آبیاری مزارع خود از سنتی به مدرن را دارند، تنها باید ۱۵ درصد کل هزینه‌ها را پرداخت کنند.


مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان البرز متذکر شد: این هزینه نیز در مدت کوتاهی و با کاهش هزینه آب مصرفی کشاورزان تأمین خواهد شد.


رضایی گفت: با اجرای این طرح و ارائه تسهیلات ویژه از سوی دستگاه‌های اجرایی مسئول به کشاورزان شاهد هستیم که بیش از ۱۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان البرز مجهز به سامانه‌های آبیاری مدرن شده‌اند.


وی در پایان اظهار امیدواری کرد که با توجه ویژه کشاورزان و ارائه تسهیلات و حمایت‌های بیشتر، در آینده تمام اراضی کشاورزی و باغی استان البرز به سیستم‌های مدرن آبیاری مجهز شوند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری