جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۲
مسدود کردن ۱۷ حلقه چاه غیرمجاز شهرداری تهران

قول وزیر نیرو به مجلس و مردم برای کاهش انشعاب برق، غیر قانونی اعلام شدن افزایش ۴ برابری انشعاب برق از سوی رئیس شورای رقابت و مسدود کردن ۱۷ حلقه چاه غیرمجاز شهرداری تهران از مهمترین تحولات حوزه آب و برق در هفته گذشته بود.

Print Friendly, PDF & Email

سرانجام کشمکش میان وزارت نیرو و نمایندگان مجلس این هفته با حضور چیت چیان ختم به خیر شد و وزیر نیرو به نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی قول داد تا در خصوص افزایش انشعاب برق تجدیدنظر صورت دهد.

قول وزیر نیرو برای کاهش انشعاب برق/ مسدود کردن ۱۷ حلقه چاه غیرمجاز شهرداری تهران

از حدود دو ماه پیش بود که نارضایتی مردم با افزایش انشعاب برق به حد بالای خود رسید و این شد که نمایندگان مجلس با انتقاد از این افزایش ۴ برابری از وزارت نیرو و شخص چیت چیان خواستار توضیح شدند.

 

اما ظاهرا حرف وزارت نیرو یکی بود و اعلام شد که این افزایش قیمت انشعاب برق در جهت شفاف سازی و یکسان سازی بوده است.

 

این مطالب مطرح شده از سوی وزارت نیرو و چیت چیان باعث نشد که نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی از موضع خود کوتاه بیاند.همین شد که هفته گذشته بلاخره چیت چیان به صحن علنی آمد و قول داد تا در خصوص این موضوع تجدید نظر صورت گیرد.

 

قیمت انشعاب برق (کنتور تک فاز) از ۳۶۰ هزار تومان به یک باره به یک میلیون و ۶۱۰ هزار تومان افزایش یافته است که همین موضوع موجب نارضایتی مردم و نمایندگان مردم در مجلس را فراهم کرده است.

 

*وزیر نیرو قول داد؛ قیمت انشعاب برق کاهش می‌یابد

 

عبدالله تمیمی عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه وزیر نیرو از موضع قبلی خود مبنی بر افزایش ۴ برابری انشعاب برق کوتاه آمده است گفت: وزیر نیرو در صحن علنی مجلس قول داد قیمت انشعاب برق کاهش ‌یابد.

 

وی با بیان اینکه وزیر نیرو از موضع قبلی خود کوتاه آمده ادامه داد: قرار شده تا موضوع افزایش ۴ برابری انشعاب برق این هفته در کمیسیون انرژی مجلس و یا هفته بعد از تعطیلات مجلس بررسی شود.

 

تمیمی تأکید کرد: طبق قولی که وزیر نیرو به نمایندگان مجلس داد مقرر شده تا در خصوص افزایش ۴ برابری انشعاب برق تجدیدنظر صورت گیرد، بنابراین درخواست نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون انرژی بر این است تا قیمت انشعاب برق کاهش یابد.

 

*پاسخ نماینده مردم ارومیه به توضیحات وزیر نیرو درباره افزایش انشعاب برق

 

همچنین نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه امروز در پاسخ به توضیحات وزیر نیرو درباره افزایش انشعاب برق گفت: هزینه انشعاب برق هم‌اکنون ۴ برابر شده است آیا درآمد‌های مردم مستضعف ایران اسلامی همچون کارمندان، کارگران و سایر اقشار ۴ برابر شده است؟

 

وی افزود: کشاورزان و رانندگان عزیز بین شهری چگونه می‌توانند هزینه انشعاب‌ها را پرداخت کنند چرا ۶۰۰ هزار مسکن مهر بدون برق و انشعاب برق مانده‌اند در حالی که این خانه‌ها متعلق به اقشار دردمند و مستضعف جامعه است.

 

نماینده مردم ارومیه گفت: آقای وزیر اگر شما بر اساس ارزش منطقه‌ای و میزان مصرف حق انشعاب را تنظیم می‌کردید تمام نمایندگان مجلس از شما متشکر بودند. به عنوان مثال در یک منطقه آپارتمانی در تهران که قیمت هر متر مربع ۱۸ میلیون تومان است ۲ میلیون تومان انشعاب برق فشاری بر مردم وارد نمی‌کند اما یک میلیون تومان هم برای مردم روستاها یک میلیون تومان است.

 

همچنین قاضی‌پور در ادامه با انتقاد از بحث افزایش قیمت‌های برق، آب و گاز گفت: دولت ۵۰ هزار تومان یارانه می‌دهد اما هزینه‌های انشعاب و همچنین هزینه‌های برق را افزایش می‌دهد، اگر قرار است یارانه‌ها افزایش نیابد چگونه قیمت‌های برق افزایش پیدا می‌کند.

 

*افزایش ۴ برابری نرخ انشعاب برق غیرقانونی است

 

جمشید پژویان رئیس شورای رقابت گفت: افزایش ۴ برابری قیمت انشعاب برق غیرقانونی است و باید هر تغییر قیمتی ابتدا به تصویب شورای رقابت برسد.

 

وی افزود: به طور کلی برق، آب، گاز و بنزین مشمول بند ۵ ماده ۵۸ قانون تسهیل رقابت هستند و دستورالعمل قیمت‌ها با شورای رقابت است و حتی در دولت نهم و دهم هم که می‌خواستند، در هدفمندی یارانه‌ها قیمت برق را تعیین کنند، این موضوع را به تصویب شورای رقابت رساندند.

 

رئیس شورای رقابت در پاسخ به این سؤال که وزیر نیرو روز گذشته با حضور در صحن علنی مجلس قول داد که در خصوص افزایش ۴ برابری انشعاب برق تجدیدنظر کند، گفت: شورای رقابت در این خصوص باید وارد شود و هر گونه تغییر قیمتی باید به تصویب این شورا برسد، چرا که شورای رقابت قیمت‌ها را به صورت علمی تعیین می‌کند.

 

وی ادامه داد: قطعاً مثل همه مواردی که دستورالعمل آن توسط شورای رقابت تهیه می‌شود و مبانی علمی آن را هم ارائه می‌کند، در این گونه موارد هم باید دستورالعمل‌ آن باید با ذکر مبانی علمی تهیه شود.

 

پژویان ادامه داد: افزایش ۴ برابری قیمت انشعاب برق که حدود ۲ ماه است، در حال اجراست، غیرقانونی است.

 

*مسدود کردن ۱۷ حلقه چاه غیرمجاز شهرداری تهران

 

خسرو ارتقایی مدیر عامل آب منطقه‌ای تهران از مسدود کردن ۱۷ حلقه چاه غیرمجاز شهرداری تهران و تمهیدات جلوگیری از کمبود آب تهرانی‌ها خبر داد و گفت: ۱۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز در استان تهران وجود دارد که عمدتاً برای مصارف کارواش، استخر و فضای سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

وی ادامه داد: در سیاست‌گذاری‌های سال‌های اخیر، وزارت نیرو تصمیم گرفته است این چاه‌ها را به رسمیت بشناسد و برای این چاه‌ها پروانه بهره‌برداری صادر کند.

 

مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه تاکنون به ۸۰۰ حلقه چاه مجوز بهره‌برداری داده شده است، گفت: اگر ما این ۱۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز را در ۲ سال آینده مجوز بهره‌برداری بدهیم، دیگر از آب تصفیه‌ شده برای این مصارف استفاده نمی‌شود.

 

وی ادامه داد: واقعیت این است که جای تأسف است که در برخی از مناطق شهرداری تهران به دلیل اضافه برداشت آب از برخی چاه‌ها این چاه‌ها را مسدود کرده‌ایم.

 

ارتقایی افزود: حدود ۹ حلقه چاه را در منطقه ۲۲ و ۸ حلقه چاه را در سایر مناطق مسدود کرده‌ایم تا از سفره آب زیرزمینی تهران آب کمتری برداشت شود.

 

*افزایش قیمت آب و برق در بودجه ۹۳ دیده نشده است

 

حمید چیت چیان وزیر نیرو در برنامه نگاه یک با بیان اینکه هنوز تصمیمی برای افزایش قیمت آب و برق گرفته نشده است، گفت: تغییر قیمت صنعت آب و برق در لایحه‌ای جداگانه دیده شده است و در بودجه ۹۳ این مسائل دیده نشده است.

 

وی ادامه داد: معاونت برنامه ریزی و ستاد هدفمندی یارانه‌ها پیشنهادات و راهکارهای معلومی را برای بهبود شرایط صنعت آب و برق داده است.

 

وزیر نیرو افزود: افزایش قیمت آب و برق به شکل مستقل بررسی می‌شود و به گفته رئیس جمهور این افزایش به شکل لایحه‌ای جداگانه به مجلس ارائه خواهد شد.

 

وی افزود: هنوز تصمیمی در خصوص افزایش قیمت‌ها گرفته نشده است و تغییر قیمت‌ها منوط به تصمیم دولت و ستاد هدفمندی یارانه‌ها خواهد بود و تا پایان سال برای افزایش قیمت آب و برق تصمیمی گرفته نشده است.

 

*تولید ارزان‌ترین برق در تمام دنیا به ایران تعلق دارد

 

چیت چیان در سوالی با محوریت هزینه تولید برق در کشور گفت: هزینه تولید هر کیلو وات ساعت برق که شامل هزینه تبدیل انتقال به مراکز مصرف و توزیع در شهر و روستا بدون در نظر گرفتن هزینه‌های سوخت بالغ بر ۶۸ تومان است که وزارت نیرو حداکثر ۴۳ تومان از مشترکین دریافت می‌کند و فاصله بین هزینه دریافتی و قیمت تمام شده ۲۵ تومان است.

 

وی افزود: از این مبلغ ۴۳ تومانی ۱۶٫ ۶ تومان باید به سازمان هدفمندی بازگردانده شود. یعنی ۲۶۰ ریال در خصوص هزینه هر کیلووات برق به وزارت نیرو می‌رسد که این مقدار یک سوم هزینه تولید هر کیلووات ساعت برق است.

 

چیت چیان ادامه داد: نه تنها وزارت نیرو بلکه هیچ بنگاه برق نیز با این قیمت قادر به ادامه سرمایه گذاری نخواهد بود و این امر برای تأمین برق مشکل ایجاد می‌کند.

 

وی همچنین اظهار داشت: مطابق با قانون برنامه پنجم و اصل ۴۴ بنگاه‌های اقتصادی که محصول را کمتر از قیمت تمام شده تولید کنند دولت باید مابه التفاوت صرفه جویی آن را پرداخت کند که این رقم به علت اقتصادی نبودن قیمت برق از سال ۸۹ تاکنون پرداخت نشده است.

 

وزیر نیرو با بیان اینکه ممکن است مردم هزینه تمام شده قیمت برق را ناشی از سوء مدیریت‌ها در این وزارت خانه بدانند افزود: قیمت هر کیلو وات ساعت برق در دنیا بین ۱۱ تا ۱۷ سنت است یعنی چیزی حدود ۳۳۰ تا ۵۱۰ تومان که البته چند کشور مشابه مانند ایران به برق یارانه می‌دهند که کمترین قیمت برق برای هر کیلو وات ساعت آن سه سنت است.

 

وی ادامه داد: در حالی که هزینه هر کیلو وات ساعت در کشورمان یک سوم سنت خواهد بود و این بدان معنی است که ارزان‌ترین برق در کشور تولید و عرضه می‌شود.

 

*کاهش ۴۰۰ میلیارد تومانی هزینه‌های طرح فاضلاب تهران

 

اصغر ریاضتی مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران گفت: هزینه‌های پیش‌بینی‌شده برای اجرای طرح فاضلاب تهران با انجام مهندسی مجدد و بازنگری در طرح‌های مصوب این طرح بیش از ۴ هزار میلیارد ریال کاهش یافته است.

 

وی فروش تضمینی برق واحدهای یک تا ۴ تصفیه خانه فاضلاب جنوب را از منابع دیگر درآمدی عنوان کرد و افزود: با استفاده از مجوز حاصل از ماده ۶۲ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و با توجه به تولید در مجموع ۴،۸ مگاوات برق در ۴ واحد نیروگاهی مدول های ۱ تا ۴ تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران امکان فروش برق به شبکه برق تهران و ایجاد ۴۰ میلیارد ریال درآمد میسر خواهد بود.

 

*وزارت نیرو تا ۱۲ هزار میلیارد تومان قرارداد بیع متقابل داخلی منعقد می‌کند

 

بر اساس لایحه بودجه به وزارت نیرو اجازه داده می‌شود تا سقف ۱۲۰ هزار میلیارد ریال از محل منابع داخلی به روش بیع متقابل با سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی و عمومی قرارداد اجرای طرح‌های افزایش بازدهی و تولید نیروگاه‌های بخش دولتی و خصوصی و توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر با اولویت استفاده از تجهیزات ساخت داخل قرارداد منعقد کند.

 

به منظور اجرای طرحهای افزایش بازدهی نیروگاهها با اولویت نصب بخش بخار در نیروگاه های سیکل ترکیبی، توسعه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، کاهش تلفات،بهینه سازی مصرف، صرفه جویی در مصرف سوخت مایع، کاهش گازهای گلخانه ای و حفاظت از محیط زیست و طرح های آلودگی هوا و افزایش سهم صادرات سوخت، به وزارت نیرو اجازه داده می شود تا سقف یکصد و بیست هزار میلیارد (۱۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ) ریال از محل منابع داخلی به روش بیع متقابل با سرمایه گذاران بخش های خصوصی و عمومی قرارداد اجرای طرح های افزایش بازدهی و تولید نیروگاههای بخش دولتی و خصوصی ، توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر، کاهش تلفات و بهینه سازی مصرف انرژی با اولویت استفاده از تجهیزات ساخت داخل منعقد نماید.

 

*اکبر محمودی/فارس

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری