جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۲
نخست وزیر ترکیه موفق ترین وزیرش را نامزد تصدی پست شهرداری ازمیر کرد

ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر و رهبر حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه برای کسب پیروزی در انتخابات شهرداری ها، ˈبنالی یلدرمˈ وزیر ارتباطات ترکیه را که از او بعنوان موفق ترین وزیر کابینه اش در سه دوره اخیر یاد می شود، نامزد تصدی پست شهرداری ازمیر معرفی کرد.

Print Friendly, PDF & Email

 

به گزارش ایرنا، شهر ازمیر به رغم تلاش های گسترده حزب حاکم ترکیه در ۱۱ سال اخیر ، همچنان به عنوان قلعه حزب جمهوریخواه خلق، بزرگترین حزب مخالف در مجلس ملی ترکیه بشمار می رود و حزب حاکم عدالت و توسعه در سه انتخابات شهرداری ها در دوره اقتدار این حزب در ترکیه نتوانسته است، در این شهر به پیروزی دست یابد و نامزد خود را بر مسند ریاست شهرداری سومین شهر مهم ترکیه بنشاند.

انتخابات شهرداری های ترکیه فروردین سال آینده برگزار می شود که در این انتخابات بزرگترین رقیب حزب حاکم ترکیه به ویژه در شهرهای غربی و نسبتا پیشرفته ترکیه، حزب جمهوریخواه خلق است.

اردوغان امروز در تجمع هواداران حزب حاکم در شهر ازمیر، نامزد حزب متبوع خود برای ریاست شهرداری این شهر را بنالی یلدرم معرفی کرد.

یلدرم تنها وزیر کابینه اردوغان است که توانسته در سه دولت اخیری که توسط حزب حاکم تشکیل شده، جایگاه خود را در کابینه به عنوان وزیر راه و ترابری، ارتباطات و دریانوردی حفظ کند.

وی به عنوان شخصیتی که همواره با عملکرد خود در حوزه ارتباطات، ترابری و دریانوردی مطرح بوده و از کشمکش های سیاسی دوری کرده است، محبوبیت بسیاری در افکار عمومی ترکیه دارد و اردوغان نیز با لحاظ محبوبیت او در جامعه ترکیه و فعالیت درخشانش در سه دوره از دولت های حزب حاکم، وی را نامزد تصدی پست شهرداری ازمیر کرده تا پیروزی حزب خود در این شهر را تضمین کند.

یلدرم در دوران وزارت خود تحولات قابل توجهی در توسعه شبکه های جاده ای در ترکیه ایجاد کرده است؛ طول جاده های اصلاح شده و جدیدی که در این دوران احداث شده به ۱۸ هزار کیلومتر می رسد، توسعه شبکه راه آهن و راه اندازی قطارهای پرسرعت، اجرای طرحهای بزرگ زیرساختی همچون پروژه مرمره، توسعه فرودگاهها و هوانوردی غیرنظامی و مخابرات و فناوری ارتباطات، ایجاد کرد که مخالفان و موافقان دولت آنکارا به عملکرد خوب او اذعان می دارند.

حال اینکه آیا حزب حاکم ترکیه صرفا با نامزد کردن یلدرم خواهد توانست ازمیر را که به عنوان قلعه حزب مخالف قلمداد می شود، فتح کند یا نه مشخص نیست.

برخی کارشناسان سیاسی بر این باور هستند که بخش مهمی از آرای مردم این شهر، ایدئولوژیک است و مردم ازمیر زمانی پای صندوقهای رای می روند که بیش از توانایی اجرایی نامزدها، دیدگاههای ایدئولوژیک خود را لحاظ می کنند.

برخی دیگر نیز معتقدند این رویکرد شاید در انتخابات عمومی که در سال ۲۰۱۵ میلادی برگزار خواهد شد، صادق باشد ولی مردم این شهر در انتخابات محلی بیشتر به توانایی نامزدها در مدیریت و بهینه سازی شهر توجه می کنند.

این افراد می گویند که حزب حاکم ترکیه در افزون بر ۱۱ سال اقتدار خود همواره در تصمیم گیری های مهم به نظرسنجی ها از مردم و افکار سنجی و تحقیقات کارشناسانه اهمیت خاصی قائل بوده است و براساس نتایج این نظرسنجی ها و تحقیقات اجتماعی و سیاسی، تصمیم سازی می کند.

به باور این افراد اگر حزب حاکم ترکیه امیدی به پیروزی یلدرم در ازمیر نداشت، به احتمال قوی وی را نامزد نمی کرد.

ناظران آگاه در آنکارا با اشاره به اینکه با توجه به آئین نامه داخلی حزب حاکم که اعضای این حزب نمی توانند بیش از سه دوره متوالی به عنوان نماینده مجلس و وزیر فعالیت کنند؛ می گویند، یلدرم عملا در دوره پیش رو نمی توانست نامزد نمایندگی مجلس شود و باید حداقل برای یک دوره از تصدی پست وزارت کنار برود. لذا پیروزی و یا عدم پیروزی وی در انتخابات محلی آتی از نظر او زیاد تعیین کننده نخواهد بود. اما پیروزی وی در ازمیر می تواند امتیازات قابل توجهی را هم در انتخابات محلی برای حزب حاکم فراهم کند و هم زمینه ساز پیروزی بیشتر حزب حاکم در انتخابات عمومی آتی شود.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری