جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۲
گزارش معاون شهرداری تهران در خصوص برنامه های حوزه خدمات شهری
معاون خدمات شهری شهرداری تهران ، گزارشی در خصوص برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران در حوزه خدمات شهری و سازمان ‌های تابعه ارائه کرد. به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، ...

معاون خدمات شهری شهرداری تهران ، گزارشی در خصوص برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران در حوزه خدمات شهری و سازمان ‌های تابعه ارائه کرد.
به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، مجتبی عبداللهی در جلسه امروز شورای اسلامی شهر تهران گفت: در این برنامه، به حوزه معاونت خدمات شهری توجه ویژه‌ ای شده است.
وی تصریح کرد: از ۱۴۰ ماده برنامه ۵ ساله دوم، ۵۲ ماده مربوط به حوزه معاونت خدمات شهری شهرداری تهران است. عبداللهی افزود: در طرح جامع شهرداری تهران هفت چشم‌ انداز پیش‌بینی شده که سه چشم‌انداز مربوط به حوزه خدمات شهری است.
معاون خدمات شهری شهرداری تهران گفت: در برنامه تدوین شده شش محور در نظر گرفته شده که دو محور آن متعلق به حوزه خدمات شهری است.
عبداللهی با اشاره به محور اول در نظر گرفته شده در حوزه خدمات شهری افزود: در این برنامه چشم‌ اندازی تحت عنوان تهران شهری سبز، زیبا، شاداب و سرزنده با فضای عمومی متنوع و گسترده در نظر گرفته شده که ۴ هدف برای رسیدن به چشم‌انداز آن پیش‌بینی شده است.
معاون خدمات شهری شهرداری تهران گفت: برای رسیدن به این محور راهبردهایی تعریف شده است که از آن جمله می‌توان به ارتقای سطح بهداشت محیط فرهنگ برای اصلاح الگوی مصرف، تأمین سرانه خدمات شهری، ارتقای کیفی و کمی ارائه خدمات، بهبود کیفیت بصری محیط شهری و ساماندهی مشاغل و صنوف اشاره کرد.
عبداللهی افزود: بهبود مدیریت پسماند مشتمل بر کاهش تولید زباله، ارائه تسهیلات و تقویت بخش خصوصی بر حوزه مدیریت پسماند، آموزش و بسترسازی فرهنگ، ارتقای ضریب مشارکت شهروندان در بخش پاکیزگی، اقتصادی کردن فرصت ‌ها و پتانسیل ‌های موجود در اختیار خدمات شهری و سهولت و افزایش دسترسی شهروندان به کالا از جمله عناوین مهم اقدامات اساسی در محور نخست خدمات شهری است.
وی استانداردسازی و توسعه سرویس های عمومی، مدیریت شبکه جمع‌آوری و انتقال روان آ‌ب ها، توسعه و مناسب‌سازی پیاده‌راه‌ها و پیاده‌ روها، کمک به بهبود و ارتقای نظام توزیع، نظارت و مصرف در شهر تهران، تکمیل ساماندهی گلزار شهدا، حفاظت و احیا و توسعه آرامستان‌ ها، پالایش پهنه ‌های کنونی فعالیت، نوسازی بافت تجاری و صنعتی به منظور ساماندهی مشاغل از دیگر عناوین مهم اقدامات اساسی در محور ابتدایی خدمات شهری محسوب می‌شود.
معاون خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به محور دوم محیط زیست و فضای سبز در معاونت خدمات شهری گفت: برای این موضوع نیز دو هدف مهم پیش‌بینی و در این زمینه راهبردهایی نیز تدوین شده است.
عبداللهی با اشاره به راهبردهای در نظر گرفته شده در محور دوم معاونت خدمات شهری گفت: صیانت از منابع و سرمایه‌های طبیعی شهر، توسعه یکپارچه و متوازن فضای سبز شهری و پیراشهری، ارتقای شاخص‌های بهبود کیفیت محیط زیست شهری و برنامه‌ریزی توسعه شهر بر اساس ارزیابی توان اکولوژیک شهر از جمله راهبردهای در نظر گرفته شده است.
وی به اقدامات اساسی برای راهبردهای در نظر گرفته شده در محور محیط زیست و فضای سبز اشاره کرد و گفت: توسعه فضای سبز پیراشهری با محوریت کمربند سبز، فراهم‌سازی زیرساختار متناسب و مشوق‌های مؤثر به منظور ترغیب شهروندان به ایجاد بام سبز و دیوارهای سبز، توسعه فضای سبز شهری در مقیاس‌های مختلف محلی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و تهیه برنامه‌های اجرایی برای تحقق مشارکت بخش خصوصی در افزایش کیفیت محیط زیست از جمله اقدمات اساسی است.
عبداللهی افزود: ایجاد تسهیلات مناسب در پارک‌های جنگلی، تأکید بر توسعه نظام مدیریت ایمنی و بهداشت، اصلاح و بهینه‌سازی الگوی مصرف منابع شامل آب، برق، گاز و کاغذ در مجموعه شهرداری تهران، تهیه پیوست‌ها و انجام ارزیابی‌های زیست محیطی قبل از انجام پروژه و توسعه و تقویت سازمان‌های مردم نهاد زیست محیطی از دیگر اقدامات اساسی است.
وی با اشاره به محور سوم ایمنی و مدیریت بحران از سوی معاونت خدمات شهری گفت: در این راستا نیز چشم‌اندازی تحت عنوان تهران شهری امن و مقاوم در برابر آسیب‌ها، مخاطرات و سوانح در نظر گرفته شده و اهدافی برای این مهم پیش‌بینی شده است.
معاون خدمات شهری شهرداری تهران تصریح کرد: راهبردهای در نظر گرفته شده برای محور سوم در حوزه معاونت خدمات شهری شامل توسعه شبکه، زیرساخت‌های مناسب و رویکرد پیشگیرانه است.
عبداللهی گفت: عناوین اقدامات مؤثر در محور سوم ایمنی و مدیریت بحران از سوی خدمات کلانشهری شامل پایش و بهبود پایداری شهر در مقابل بحران‌های طبیعی، هوشمندسازی نهادهای مدیریت شهری جهت مدیریت مؤثر، افزایش ضریب ایمنی در ساخت و سازها، آموزش و ساماندهی نیروهای مردمی و نهادهای مرتبط با شرایط بحران است.
وی افزود: اعمال ضوابط و مقررات خاص ساخت و ساز در پهنه‌های زلزله‌خیز، کاهش خطرپذیری سیلاب شهر تهران، طراحی و استقرار سامانه فرماندهی حادثه در شرایط بحران، ارتقای سطح ایمنی شهر از طریق پایش و کنترل مؤلفه‌های ایمنی، ارتقای کیفی و بهبود سیستم مدیریت آتش‌نشانی از دیگر اقدامات موثر در محور سوم ایمنی و مدیریت بحران است./واحد مرکزی خبر

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری