جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۲
استقبال شهرداری مشهد و شورا از سرمایه‌گذاران
صولت مرتضوي ظهر دوشنبه در اولين نشست خبري شهردار مشهد با اصحاب رسانه اظهار كرد: برگزاري جشنواره "شهرنگار" به دلیل سهل انگاري به تعويق افتاده و مديريت جديد مخالقتي با ...

صولت مرتضوی ظهر دوشنبه در اولین نشست خبری شهردار مشهد با اصحاب رسانه اظهار کرد: برگزاری جشنواره “شهرنگار” به دلیل سهل انگاری به تعویق افتاده و مدیریت جدید مخالقتی با اجرای این برنامه ندارد. 

مرتضوی در پاسخ به سئوال مهر در خصوص تاخیر یا تعطیلی در برگزاری جشنواره شهرنگار “مدیریت شهری در آینه رسانه‌ها” گفت: این جشنواره به زودی برگزار خواهد شد.

وی بیان کرد: اداره کلان شهری مانند مشهد نیاز به نظر ویژه مدیریتی دارد، هم در پیرامون برنامه‌ها باید تدبیر کرد و هم در تامین بودجه باید تلاش کرد چرا که برنامه‌های شهرداری مشهد با استفاده به اسناد بالا دستی تنظیم شده است.

مرتضوی افزود: تقریبا در پایان برنامه‌های گذشته هستیم و ضرورت دارد برنامه‌های جدید را تدوین کنیم.

شهردار مشهد بیان کرد: به معاونین ابلاغ شده و برنامه چهار ساله در شرف تدوین است و هم اصلاحاتی که بناست در بودجه به عمل بیاید و هم پیرامون بودجه سال ۹۳ منابع و مصارف را به صورت عملیاتی در آورده و لایحه را تنظیم و تقدیم شورا کنیم.

کمبود منابع برای عملیاتی کردن برنامه های گذشته

مرتضوی بیان کرد: اما آنچه مسلم است برای عملیاتی کردن و اجرایی کردن برنامه‌های گذشته با کمبود منابع مواجه بودیم.

وی افزود: پروژه‌های بزرگ و هزینه بری در مشهد شروع شده که شاید بتوان گفت یکی از کلان‌ترین آنها ادامه خط یک قطار شهری و اجرای خط دوم قطار شهری است.

شهردار مشهد گفت: خط دوم قطار شهری در سال ۸۷ پس از اتمام مطالعات مناقصه آن برگزار شد و بنا بود که در یک فرصت ۶۰ ماهه به پایان برسد اما با توجه به مشکلاتی که از نظر اقتصادی با آن مواجه شدند به اهداف نرسیدند.

دغدغه مدیریت شهری تامین منابع برای تکمیل خط دوم قطار شهری

وی با بیان اینکه این خط ۱۸٫۵ درصد پیشرفت داشت افزود: یکی از دغدغه‌های همکاران ما در شهرداری تامین منابع برای تکمیل این خط بود.

مرتضوی گفت: با تلاش همکاران از طریق صندوق توسعه ملی گشایش اعتباری به صورت ال‌سی صورت گرفت و ۱۴۰ میلیون یورو به این امر اختصاص یافت.

وی در ادامه یادآور شد: بانک عامل، بانک توسعه صادرات انتخاب شد و خوشبختانه این ال‌سی در اختیار شهرداری قرار گرفت.

حوزه معاونت اقتصادی در حال توزیع اعتبار برای بافت‌های فرسوده است

مرتضوی در خصوص بافت فرسوده شهرمشهد اینگونه اظهار نظر کرد: برای تملک بافت فرسوده با مشکل منابع در سال ۹۰ به شهرداری مشهد اجازه دادند ۵۰۰ میلیارد اوراق مشارکت عرضه کند که به لحاظ مشکلاتی این اوراق به فروش نرسید و ۴۰ میلیارد جذب شد و مابقی ماند، در سال ۹۱ هم توفیقی نداشتیم و در سال ۹۲ هم مشکلات اداری و اجرایی مطرح بود.

وی در خصوص مشکلات اداری و اجرایی توضیح داد: از جمله برداشت‌های متفاوت از قانون می‌شد که با پیگیری‌های به عمل آمده و با مساعدت نمایندگان مشهد مشکلات قانونی برطرف شد.

شهردار مشهد بیان کرد: ۴۶۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت با توافق با بانک عامل عرضه شد و این منابع در اختیار شهرداری قرار گرفت.

مرتضوی در ادامه عنوان کرد: در حوزه معاونت اقتصادی در حال توزیع اعتبار برای بافتهای فرسوده آبکوه، ثامن و عامل هستند.

وی ابراز امیدورای کرد همه بدهی های گذشته داده شود و قرار دادها منعقد و مطالبات معوق نیز پرداخت شود.

وی ادامه داد: در قانون بودجه برای حمل و نقل یک سری امتیازاتی از جمله فروش اوراق مشارکت برای خطوط ریلی درون شهری در نظر گرفته شده است.

مرتضوی با ابراز امیدواری از اینکه توسعه حمل و نقل ریلی و بهبود آن را شاهد باشیم افزود: با پیگیری انجام شده مقررات در آینده نزدیک ۵۰۰ میلیارد تومان از محل فروش اوراق مشارکت به خط ۲ فطار شهری تخصیص یابد.

شهردار مشهد در خصوص سفر اخیر مدیریت شهری و مسئولان قطار شهری مشهد به چین گفت: به منظور توسعه و بهبود روابط با شهر ارومچی که خواهر خوانده مشهد نیز هست این سفر صورت گرفت.

وی توضیح داد: در اجلاس دو روزه کشورهای حوزه جاده ابریشم شرکت کردیم و در دو مرحله به بیان دیدگاه خود پرداختیم.

شهردار مشهد اعلام کرد: در پایان این سفر تفاهم نامه ای در زمینه بازرگانی، تجاری ، فرهنگی و خدمات شهری منعقد شد.

پرواز میان ارومچی و مشهد برقرار خواهد شد

مرتضوی با اعلام این خبر که پرواز میان ارومچی و مشهد برقرار خواهد شد افزود: با مسئولین هواپیمایی کشور هماهنگی‌هایی انجام شد و موافقت اولیه برای برقراری این خط پرواز اعلام شده است.

به گفته شهردار مشهد کرسی‌های زبان فارسی در دانشگاه‌های ارومچی برقرار می‌شود و همچنین تفاهم‌نامه‌ای برای برپایی نمایشگاه تجاری میان دو طرف منعقد شده است.

وی با اشاره به بستن قراردادهای تجاری مختلف در چین گفت: در قرادادی منعقد شد که ۱۰۰ واگن قطار شهری به مدت ۲۴ ماه برای خطوط قطار شهری مشهد ساخته شود.

مرتضوی در خصوص درآمدهای شهرداریها که از فروش تخلفات حاصل می شود ابراز کرد: متاسفانه در قانون درآمد پایدار برای شهرداری‌ها تعریف نشده است که سبب می شودتا بخش عمده ای از درامدهای شهرداری های کل کشور از محل فروش تراکم جرائم به دست بیاید.

وی ابراز امیدواری کرد تا الزامات قانونی و تمهیدات لازم دراین خصوص به عمل آمده و مشکلات در این زمینه حل شود.

وی تاکید کرد: برای اداره شهر نیاز به درآمد داریم که البته در حوزه معاونت اقتصادی فعالیت جلب و جذب مشارکت و سرمایه گذاری فراهم شده است .

استراتژی شهرداری و شورای شهر چهارم استقبال از سرمایه گذاران

شهردار مشهد تاکید کرد: استراتژی شهرداری و شو.رای شهر چهارم استقبال از سرمایه گذاران محلی، استانی، کشوری و حتی سرمایه گذاران در خارج از کشور است.

وی مهمترین اولویت شهرداری را در این دوره توجه به معماری اسلامی دانست و گفت: اولویت های بعدی توسعه متوازن شهر، بهبود عبورو مرور شهروندان، توسعه فضای سبز، بهسازی و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی از جمله توسعه حمل و نقل ریلی است.

شهردار مشهد در خصوص انتصابات عنوان کرد: سعی شده خارج از مسائل سیاسی انتصابات جدید صورت بگیرد و شایسته گزینی داشته باشیم.

وی در خصوص تعامل با رسانه های شهری گفت: من رسانه ای بوده ام و و راست و چپ امروز نخ نما شده است و خبرنگاران نیز باید به دور از جناح بندی رسالت خود را ایفا کنند./مهر

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری