جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۲
تلاش شهرداری تهران برای تأمین اعتبار ۲خط متروی پایتخت
تا پایان امسال ۷۷۰میلیون یورو برابر با ۳هزار میلیارد تومان LC (اعتبار اسنادی) خط ۳متروی تهران گشایش می‌یابد. با درنظر گرفتن اینکه شهرداری تهران یکی از مهم‌ترین راهکارهای کاهش آلودگی هوا را توسعه حمل‌ونقل عمومی ...
تا پایان امسال ۷۷۰میلیون یورو برابر با ۳هزار میلیارد تومان LC (اعتبار اسنادی) خط ۳متروی تهران گشایش می‌یابد.

با درنظر گرفتن اینکه شهرداری تهران یکی از مهم‌ترین راهکارهای کاهش آلودگی هوا را توسعه حمل‌ونقل عمومی با محوریت مترو می‌داند ظرف سال‌های اخیر بیشترین حجم بودجه خود را به امرتوسعه و تکمیل خطوط مترو اختصاص داده است. برهمین اساس دیروز حسین محمد پورزرندی، معاون مالی اداری شهرداری تهران درجمع خبرنگاران از انعقاد قراردادهای ال سی خطوط ۳و ۷مترو خبر داد و گفت:

تنها مشکل باقیمانده مربوط به بانک عامل است. با این همه به‌نظر مشکل خط ۳به‌نحوی برطرف شده باشد زیرا به گفته پورزرندی تا پایان امسال اعتبار ال‌سی خط ۳گشایش خواهد یافت. وی همچنین اعتبار ال‌سی درنظرگرفته شده برای خط ۶مترو را یک میلیارد یورو اعلام کرد و گفت اما هنوز سیر مراحل اداری آن تمام نشده است. طبق قانون ۵۰درصد این اعتبارات باید از سوی دولت و ۵۰درصد نیز از سوی شهرداری تهران تأمین شود. به‌گفته معاون مالی اداری شهرداری تهران سال گذشته نیز پس از تحمل سختی‌های بسیار بالاخره به خط ۴مترو ۵۵۰میلیون یورو ال‌سی اختصاص یافت که نیمی از آن رقم صرف خرید واگن شد.

تمدید مهلت پرداخت عوارض شهری

بخش دیگری از مصاحبه حسین محمد پورزرندی اختصاص به خبر تمدید زمان پرداخت عوارض نوسازی، کسب و پیشه و پسماند داشت. براین اساس شهروندان تهرانی می‌توانند درصورت پرداخت عوارض خود تا ۵دی‌ماه در قرعه‌کشی اهدای جوایز شرکت کنند. بنابراین گزارش، شهرداری تهران تا‌کنون ۲میلیون و ۷۰۰هزار پاکت عوارض در سطح شهر توزیع کرده، در هر پاکت نیز ۲تا ۳فیش مربوط به پسماند، نوسازی و کسب و پیشه ویژه واحدهای تجاری و اداری وجود دارد. پورزرندی در پاسخ به این سؤال همشهری که اگر برای شهروندی این قبوض ارسال نشده باشد چه کار باید انجام دهد، گفت: شهرداری تهران امسال ستاد ویژه‌‌ ای را به همین منظور تشکیل داده است بنابراین درصورت بروز چنین اشکالی شهروندان می‌توانند با مراجعه به سایت شهرداری، دفاتر خدمات الکترونیک و اداره درآمد مناطق و ستاد ویژه آن نسبت به رفع اشکال مورد اشاره اقدام کنند.

۷۰۰میلیارد تومان طلب از مردم و دولت

معاون مالی اداری شهرداری تهران از عوارض شهری به‌عنوان درآمد پایدار و قابل اطمینان برای شهرداری نام برد. البته به‌گفته وی طی سنوات گذشته به‌دلیل پرداخت‌نشدن بموقع عوارض شهری از سوی برخی شهروندان و ادارات دولتی جمعا ۷۰۰میلیارد تومان طلب برای شهرداری از این محل باقی مانده است. پورزرندی درآمد حاصل از محل پرداخت عوارض شهری را جمعا ۴۰۰میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: درصورتی که شهروندان تصمیم داشته باشند تا پایان امسال این عوارض باقیمانده از سنوات گذشته را پرداخت کنند از امتیاز تقسیط برخوردار خواهند شد درغیر این صورت ۱۹درصد جریمه روی عوارض پرداخت نشده شهروندان اضافه خواهد شد.

تصویب متمم ۳هزار و ۴۴۹میلیاردی

پورزرندی از تصویب متمم بودجه شهرداری تهران توسط شورای اسلامی شهرتهران به‌عنوان یک اتفاق خوب یاد کرد و گفت: به‌رغم نگرانی شورای شهر سوم برای عدم‌تحقق درآمدهای شهرداری، موفق شدیم با تلاش و پشتکار بسیار ۳۱درصد در مجموع درآمدهای نقدی و غیرنقدی خود را محقق کنیم. از آنجایی که شهرداری برای هزینه کرد این اضافه درآمد باید مصوبه شورای شهر را داشته باشد متمم بودجه ۳هزارو ۴۴۹میلیاردی را به شورای شهر ارائه کرد که درنهایت دیروز به‌طورکامل به تصویب رسید.

پاسخ به یک خبر کذب

معاون مالی اداری شهرداری تهران در خاتمه نشست خود با اصحاب رسانه بابت برخی اظهارنظرها که بدون دلیل و مدرک علیه شهرداری تهران مطرح می‌شود ابراز تأسف کرد. پورزرندی به شایعات مربوط به تهاتر شهرداری با بابک زنجانی میلیاردر ایرانی وصاحب پروژه ایران زمین اشاره کرد که اخیرا بابت گودبرداری غیراصولی و ریزش زمین‌های اطراف این پروژه و میزان ثروتش تبدیل به خبر داغ رسانه‌ها‌ شده است.

موضوع از نظر پورزرندی چنین توصیف شد که بابک زنجانی براساس ضوابط و مقررات تقاضای پروانه ساخت پروژه ایران زمین را مطرح کرد که مقرر شد ۳۰درصد به‌صورت نقدی و مابقی ۳۶ماهه تقسیط شود. وی افزود: بابک زنجانی به‌دلیل اینکه صاحب بانکی در مالزی به نام سیتی است قرار شد برای پیمانکار پل صدر ال‌سی ۴۰میلیون دلاری باز کند تا صرف تأمین برخی قطعات این پل شود درعوض این بدهی به‌صورت غیرنقد در قالب ملک به وی بازگردانده شود. و اما به گفته معاون مالی اداری شهرداری تهران بابک زنجانی هنگامی که نوبت سررسید چک‌ها به شهرداری بابت تقسیط پروژه ایران زمین فرارسید از شهرداری خواست تا بابت مطالباتش از پل صدر این چک‌ها را به اجرا نگذارد که ما نیز قبول کردیم. پس اصلا تهاتری در کار نیست./همشهری

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری