جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۲
بودجه های فرهنگی شهرداری مشهد افزایش می یابد
عزم شوراي چهارم شهر مشهد براي تداوم طرح ها و برنامه هاي فرهنگي شهرداري جدي است و آن طور که رئيس اين دوره از شورا مي گويد بودجه هاي شهرداري ...

عزم شورای چهارم شهر مشهد برای تداوم طرح ها و برنامه های فرهنگی شهرداری جدی است و آن طور که رئیس این دوره از شورا می گوید بودجه های شهرداری برای اجرای طرح ها و برنامه های فرهنگی نه تنها کاهش نمی یابد بلکه افزایش خواهد داشت. 

فعالیت های فرهنگی شهرداری مشهد که طی سال های گذشته دستاوردهای مناسبی را به همراه داشته و توانسته است بازخورد مثبتی در میان شهروندان داشته باشد، موضوعی است که به گفته رئیس دوره چهارم شورای شهر، مورد توجه این دوره از شورا نیز قرار دارد. به گفته دکتر کمال سرویها اجرای طرح ها و برنامه های فرهنگی در شهر مشهد اهمیت ویژه ای دارد و به همین دلیل رویکرد شورا به گونه ای است که بودجه فرهنگی شهرداری در این حوزه افزایش یابد.

 

فرهنگسراها مکمل مساجد هستند

احداث فرهنگسراها به عنوان یکی از این طرح های فرهنگی که در طول سال های گذشته انجام شده از جمله فعالیت های فرهنگی است که به گفته دکتر سرویها در این دوره نیز مورد توجه قرار دارد. وی در این باره می گوید: به طور قطع اولویت اصلی، اجرای طرح ها و برنامه های فرهنگی در سطح شهر مساجد است و ما نیز به این موضوع توجه داریم اما اجرای برخی طرح ها در مساجد امکان پذیر است و فرهنگسراها می توانند مکمل مساجد در این زمینه باشند. دکتر سرویها می افزاید: برخی طرح ها و برنامه های فرهنگی قابلیت اجرا در مساجد را ندارد؛ به عنوان مثال برنامه های آموزشی، ورزشی و دیگر طرح هایی که اجرای آن ها به استفاده از امکانات و تجهیزات نیاز دارد یا برپایی کلاس ها و دوره هایی که آلودگی صوتی ایجاد می کند قابلیت اجرا در مساجد را ندارد و باید در فرهنگسراها دنبال شود. به گفته او بر اساس همین دلایل فعالیت فرهنگسراها مکمل فعالیت مساجد است و اهمیت این موضوع زمینه ساز افزایش بودجه فرهنگی شهرداری خواهد شد.

 

مساجد سلامت روانی مردم را تامین می کند

غلامرضا بصیری پور که فعالیت در عرصه های فرهنگی، برجسته ترین حوزه کاری در کارنامه فعالیت او طی ۴ دوره عضویت در شورای شهر است در این باره نقطه نظراتی دارد. به گفته او مساجد سلامت روانی شهروندان را تامین می کنند و به همین دلیل مسجد محوری رویکردی است که در دوره های گذشته شورای شهر نیز به خوبی مورد توجه قرار گرفته است. بصیری پور می افزاید: شورای شهر گذشته و فعلی مشهد مسجد محوری را به عنوان یک اصل قبول دارد و به همین دلیل از سال ۹۰ تاکنون، حدود ۱۴ میلیارد تومان از بودجه شهرداری برای احیای مساجد سطح شهر هزینه شده است.

 

فرهنگسراها به هیچ وجه در تقابل با مسجد نیست

بصیری پور نیز فرهنگسراها را محلی مناسب برای اجرای طرح ها و برنامه های فرهنگی می داند و می افزاید: فعالیت فرهنگسراها به هیچ وجه در تقابل با مساجد نیست. در صورتی که فعالیت فرهنگسرایی در تقابل با مسجد ارزیابی شود باید مانع از ادامه فعالیت آن شد. وی با اشاره به این نکته که وظیفه شهرداری در حوزه های فرهنگی و اجتماعی سیاست گذاری و حمایت از فعالیت های این حوزه است می گوید: شهرداری این اجازه را ندارد که به طور مستقیم در برخی حوزه های فرهنگی اجتماعی ورود پیدا کند. به همین دلیل در شورای شهر با حمایت از احداث فرهنگسراها زمینه ای ایجاد کرده ایم که شرایط پشتیبانی از طرح های فرهنگی فراهم شود. وی می افزاید: برخی از فرهنگسراها هم چون فرهنگسرای انتظار، به طور ویژه با هدف انجام فعالیت های تخصصی برای حمایت و پشتیبانی از مساجد راه اندازی شده اند و می توانند کمک حال و پشتیبان فعالیت های فرهنگی مساجد باشند.

 

افتتاح فرهنگسرای قرآن و عترت در آینده ای نزدیک

مدیر عامل سازمان فرهنگی و تفریحی شهرداری مشهد با اشاره به این که هم اکنون ۱۴ فرهنگسرا در مشهد فعال است و در آینده ای نزدیک فرهنگسرای قرآن و عترت به عنوان بزرگ ترین فرهنگسرای قرآنی کشور نیز افتتاح خواهد شد می گوید: فرهنگسراها با رویکردهای شهری و موضوعی فعالیت می کنند. علی اکبر عصارنیا می افزاید: معتقدیم فرهنگسراها پشتیبان تخصصی سایر مراکز فرهنگی سطح شهر هستند و فعالیت آن ها را با فعالیت سایر نهادهای فرهنگی موازی نمی دانیم.چگونگی برنامه ریزی برای تعیین موقعیت مکانی احداث فرهنگسراها سوالی است که مدیر عامل سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد در پاسخ به آن می گوید: توزیع مکانی و عادلانه فرهنگسراها موضوع مهمی است که مورد توجه بوده و بر همین اساس در حال حاضر در هر ۱۳ منطقه شهری مشهد حداقل یک فرهنگسرا احداث شده است. به گفته او فرهنگسراهایی مانند حجاب و غدیر که به ترتیب در بولوار هدایت و بولوار ۲۲ بهمن مشهد فعالیت می کنند نمونه ای از این توزیع عادلانه و توجه به همه مناطق شهری برای احداث فرهنگسراها است.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری