جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۲
آیا طبق ادعای قالیباف شهرداری تهران تراکم نمی‏فروشد؟
بدون دعوت قبلي حاضر شدند و به دفاع از عملكرد خود در خصوص تراكم فروشي در تهران پرداختند. ايشان با انكار فروش تراكم توسط شهرداري تهران اظهار داشتند:اینکه گفته می‌شود ...

بدون دعوت قبلی حاضر شدند و به دفاع از عملکرد خود در خصوص تراکم فروشی در تهران پرداختند. ایشان با انکار فروش تراکم توسط شهرداری تهران اظهار داشتند:اینکه گفته می‌شود در تهران تراکم فروشی وجود دارد حرف درست و صحیحی نیست و در شورای سوم بارها و بارها در مورد این موضوع صحبت شد و بارها اعلام کردیم که تراکم فعلی فروخته شده بر اساس قانون است و دور از سلیقه و نظر شخصی اتفاق می‌افتد و باید بپذیریم که قانون برای تهران تراکم پایه ۱۲۰ درصدی را محاسبه کرده است و بر اساس طرح جامع و تفصیلی تراکم مجاز دیده شده و وقتی می‌گوییم شهر تهران تراکم فروشی دارد ممکن است این گونه به نظر بیاید که تخلف صورت گرفته در حالی که این طور نیست. ممکن است حدود یک دهه قبل با دادن پول فردی می‌توانست تراکم بگیرد، اما در حال حاضر این طور نیست و اگر وجود دارد به ما بگویید چرا که من مسوول این کار هستم و باید آن را پیگیری کنم. 

به گزارش رجانیوز، موضوع فروش تراکم در تهران برای هر کسی که در این شهر زندگی می کند موضوعی نیست که بتوان با انکار از سوی آقای قالیباف آنرا نادیده گرفت. برج هایی که در کنار خانه های ۲ طبقه در کوچه ها بالا رفته اندو ساخت حداقل ۵ طبقه در کل شهربر هر ناظری آشکار است.

در دوره فعلی شهرداری، فروش تراکم آنقدر شدت گرفته که در هر سال چندین برابر دوره‎های گذشته مدیریت شهری، تراکم به فروش رفته و باعث افزایش درآمد شهرداری به بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان در یک سال شده است.

این در حالی است که علاوه بر فروش تراکم تغییر کاربری نیز به یکی از منابع مهمی درآمد شهری تبدیل شده است، امری که باغات بزرگی چون باغ معنوی در جمشیدیه را به خطر انداخته است. برای نمونه صفحه ۹۱ نیازمندیهای روزنامه همشهری متعلق به شهرداری تهران مورخ ۵ آذر ۱۳۹۲ عمق فاجعه شهرسازی در شهر تهران را اینگونه آشکار می‎کند. در این صفحه تحت عنوان خدمات املاک آگهی های زیر به چشم می خورد:

تغییر کاربری پهنه شهرداری از پهنهGبه مسکونی

خرید و فروش تراکم منطقه ۱ تا ۶

اضافه طبقه – جواز – مدیریت پیمان = تغییر کاربری – حل مشکلات شهرداری

انجام کلیه امور اضافه طبقه ، تغییر کاربری

کلیه مناطق – اضافه طبقه – تغییر کاربری

خرید و فروش امتیاز تراکم

آقای قالیباف در ادامه بیاناتشان در خصوص کمیسیون ماده ۵ که مصوباتی چون تغییر کاربری باغ معنوی جمشیدیه و اجازه ساخت ۷۰ هزار متر بنا در آن و یا تغییر کاربری ۶۰۰۰ متر مربع پارک در میدان ونک به برج ۵۰ طبقه از جمله مصوبات آن در سالهای گذشته است چنین اظهار می دارند:اگر کمیسیون ماده پنج اقدامی را انجام می‌دهد مطابق با قانون است و شرایط فعلی قانون این اختیارات را به آنها داده است آنها هم دلسوز شهر و مردم هستند.

آگهی روزنامه همشهری نشان می دهد که دلال هایی وجود دارند که در کمیسیون ماده ۵ هم نفوذ دارند و به خود جرات می دهند که در روزنامه شهرداری تغییر کاربری پهنه های سبز به مسکونی را تضمینی انجام دهند. خوب است آقای قالیباف به جای اینکه از مصوبات کمیسیون ماده ۵ تعریف و تمجید کنند این مصوبات را با امضاهای آنها منتشر کنند. مصوبات کمیسیون ماده ۵ مربوط به سرنوشت شهر است و تمام شهروندان حق دارند از آنها مطلع باشند.

منبع: پارسینه

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری